Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

PRVA MANIFESTACIJA DANI MALIH SIRARA «SirCro»




Do potrebnih Pravilnika preko iskustava i dobre prakse !

Dani malih sirara «SirCro» bio je naziv prve manifestacije koja se 19. prosinca održala u prostorijama hotela Internacional, a 20. 12. na Tomislavovu trgu u Zagrebu.

Mali sirari «SirCro» organizirani su u Savez Udruga. Članovi su poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom raznih vrsta sireva, od autohtonih, do sireva novih receptura. Do sada je osnovano 13 udruga proizvođača sira.
Prva Udruga proizvođača sira «KVARGL» osnovana je u Gradu Bjelovaru 8.3. 2006. godine, slijedi zatim 26.7.2006. udruga malih sirara Zagrebačke županije «SIREK», 18.8.2006. osnovana je udruga malih sirara Karlovačke županije « KORNI», zatim 28.9. 2006. «MAJA» udruga malih sirara Zadarske županije, potom je osnovana «PRGICA» 29.9.2006. udruga Koprivničko – Križevačke županije, dana 26.10. 2006.osnovana je udruga «TURUŠ» Međimurske županije, 8.11.2006. udruga sirara «MIŠINAC» Šibensko-kninske županije, «LIČKI ŠKRIPAVAC» udruga Ličko – senjske županije osnovana je 14.12.2006., udruga Sisačko-moslavačke županije «PREVELAC» osnovana je 20.12. 2006. Udruga proizvođača sira i mliječnih prerađevina Bjelovarsko - bilogorske županije «Bil-Sir» osnovana je 12.1.2007. osniva se zatim «SIROS» 1.3.2007. u Osječko-baranjskoj županiji, sirari Virovitičko- podravske županije osnivaju udrugu «LIPA» 27.11.2007., a kao trinaestu udrugu osnivaju sirari Grada Zagreba 2.7.2008. pod imenom «ZG SIREK».

Image Hosted by ImageShack.us
Sirari Karlovačke županije izradili su svoju Cestu sira u promidžbene svrhe.


Savez Udruga osnovan je 22.1. 2007. s ciljem razvoja proizvodnje sira, unapređenja i promicanja potrošnje autohtonih i ostalih sireva i drugih mliječnih proizvoda proizvedenih na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG) na području Hrvatske. Predsjednica Saveza je Đurđica Kršić, stručna tajnica je dipl. ing. Višnja Magdić, poslovna tajnica dipl. ing. Anđelka Pejaković, a stručni savjetnik Saveza doc.dr. Samir Kalit .



Mali sirari su ozbiljna gospodarska grana

Na manifestaciji 19.12.u hotelu Internacional, osim što je više desetaka raznih vrsta sireva malih sirara bilo ponuđeno na degustaciju, glavno događanje bilo je edukativne priride. Bile su tu dvije teme: « Sustavi kontrole u proizvodnji sira na OPG-u» i «Objekti za preradu mlijeka na OPG-ima». Edukativnom dijelu manifestacije prisustvovalo je i troje gostiju iz Republike Slovenije.

Na Prvu po redu manifestaciju malih sirara «SirCro» odazvalo se 90-ak sirara. Ispred ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba sirare je pozdravio gospodin Škrapec kazavši da je Zagreb životno zainterersiran za pravu opskrbu kvalitetnim domaćim sirevima.» U tom smislu pružiti ćemo sirarima institucionalnu i svaku drugu potporu. Jer to je tradicija koja simbolizira «kumice» koje tržnicu Dolac i druge gradske tržnice snabdijevaju domaćim mliječnim proizvodima» naglasio je on. Mr. Josip Kraljičković državi tajnik resorne državne uprave naglasio je da Ministarstvo poljoprivrede čini sve kako bi ukupna poljoprivreda pa tako i mali sirari što spremnije ušli u EU.»U 20 natječaja kroz Mjere ruralnog razvoja poljoprivrednicima je podjeljeno 180 milijuna kuna. Isplaćena je i Mjera 6. Kada je riječ o proizvodnji sira na OPG-ima» rekao je mr. Kraljičković « nastojimo da svaka udruga stekne uvjete da može organizirati proizvodnju i prodaju sira, a kroz to i siguran posao. U udruge je organizirano 230 gospodarstva». Dr. Samir Kalit prof. na Agronomskom fakultetu i stručni savjetnik Saveza malih sirara rekao je «moj stav je - što mogu drugi, mogu i ja - a to što smo se našli ovdije to je prvi preduvjet da uspijemo u poslu.» Na manifestaciji je bio nazočan i dr.Stjepan Katalinić, direktor Hrvatskog zavoda za poljoprivredno savjetodavnu službu.
Sirarima je predstavljen vodič dobre higijenske prakse i Pravilnik o vođenju Upisnika registriranih i odobrenih objekata te o postupcima registracija i odobravanja objekta u poslovanju s hranom.

U okviru prve teme dipl. inž kmet. Majda Tumpej iz Kmetijsko gazdarske zbornice Slovenije, koja je i tajnica Združenja malih sirarjev Slovenije govorila je o organizacijskim iskustvima malih sirara, o njihovoj praksi i načinima kako riješavati neke nedoumice u okviru sirarske djelatnosti. Savez sirara su osnovali 1998. Slovenski poljoprivrednici se bave preradom kravljeg, kozijeg i ovčijeg sira.


Image Hosted by ImageShack.us
Josipa Došen na manifestaciju je došla iz Bjelovara sa Kvargl sirom. To je autohtoni kravlji sir sa crvenom paprikom i blago ljut. Josipa ima tri krave, taj sir radi 20 godina i prodaje ga svaki tjedan na bjelovarskoj tržnici .


Dipl ing. Višnja Magdić govorila je o sustavu kontrole u procesu proizvodnje sirana na OPG-ima. Ispostavilo se da je to jedno od ključnih pitanja, jer učestale kontrole mogle bi «pojesti» proizvođača. Zato treba odrediti točne gabarite – kako treba raditi da proizvod bude u svakom smislu ispravan «. Još jedno važno pitanje bilo je: Treba li mlijeko za proizvodnju sira pasterizirati? «Ako počnete pasterizirati uvrstiti ćete se u industriju» rekla je dipl.inž.kmet. Majda Tumpej iz Slovenije i nastavila « Najvažniji u tradiciji su ne pasterizirani sirevi. No ima proizvoda koji moraju biti pasterizirani. Morate znati što više o tome» - rekla je gošća iz Slovenije.

Važna pitanja bila su: Koliko često voda ide na analizu? Može li inspektor doći kada se sjeti? Koliko često sir mora ići na analizu? Kakvo vozilo treba biti za prijevoz sira? Pod kojim uvjetima je moguća prodaja sira na kućnom pragu?
Na mnoga pitanja nitko od prisutnih nije mogao odgovoriti jer Pravilnici uz pripadajuće Zkone nisu napisani. To je posao koj tek predstoji, a ovakva manifestacija na kojoj su prisutni sirari, ljudi iz prakse potiče svrsishodnije i praksi bliže pisanje Pravilnika.

Od 1.1. 2009. na snagu stupa uredba za HACCP.
Mr. Kraljičković je saslušao prvu temu i pitanja prisutnih te rekao da Savez mora o svakom pitanju imati svoj stav. » Vaša proizvodnja je na razini od 25 milijuna kuna godišnje čime je to gospodarska grana koja se ne može prepustiti slučaju. Sve što vam treba , uz argumente, nastojati ćemo da se ugradi u naše propise i ministarstvo će podržati vaše zahtijeve» - rekao je mr. Kraljičković. Dipl. inž kmet.. Majda Tumpej je rekla da treba mijenjati svoja dosadašnja mišljenja, zapisati sve što se radi i voditi dnevnik rada.


Slovenska iskustva kao uzor hrvatskim sirarima

Mr.Natalija Knežević dr. vet. med. iz Uprave za veterinarstvo prezentirala je tumačenje zakona koji svojom primjenom sudjeluju u sirarstvu., a to su Zakon o hrani NN br.46/07 , Zakona o veterinarstvu NN 41/07, Pravilnik o higijeni hrane NN 99 /07, Pravilnik o službenim kontrolama koje se provode radi verifikacije postupanja u skladu s odredbama propisa o hrani i hrani za životinje, te propisa o zdravlju i zaštiti životinja NN 99/07, Pravilnika o sadržaju, obliku i načinu vođenja evidencija subjekata koji obavljaju djelatnosti s hranom NN 8/07, Pravilnik o vođenju Upisnika odobrenih objekata NN 88/03.

U Pravilniku o higijeni hrane NN 97/07 jasno je navedeno koliko mikrorganizama i somatskih stanica i u kojim uvjetima može imati mlijeko od kojeg se rade sirevi.
Iz odslušane teme ponovo je bilo mnogo pitanja: Gdje se mogu klati životinje? Gdje nabaviti obrazac za izlazak na sajam ? Uzorkovanje sira stoji 258 kn, pa koliko često je potrebno sir uzorkovati ? Može li se na istom gospodarstvu baviti seoskim turizmom i sirarstvom, te kako takvo OPG registrirati? BIL SIR u Bjelovaru ima dvije udruge ( 25 sirara), a samo jedan sirar je registriran i to prema volji nadležnog sanitarnog inspektora.! Kako postupiti u tom slučaju? Kako urediti ekološku proizvodnju sira?
Konstatacija je da je EU u svom zakonodavstvu propisala ciljeve, ali nisu propisali načine, a njih treba donijeti zakonodavstvo RH. No najvažnije je postupati po načelima HACCP-a, dobre higijenske prakse.
Vođenjem dnevnika rada nametnuti će se pravila i nastati će praksa koja će biti u vezi s količinom i ritmom proizvodnje. Dipl. inž. kmet . Tumpej je zaključila da su pitanja sirara vrlo dobra te savjetovala da se kolanjem informacija treba usuglasiti i dogovoriti oko svih važnih pitanja i usuglašene stavove iskoristiti u svrhu donošenja potrebnih Pravilnika.



Post je objavljen 31.12.2008. u 12:40 sati.