Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/protivnasilja

Marketing

Biti nenasilan znači biti aktivno nenasilan, a ne pasivan - aktivno nenasilje različit je pojam od pasivnosti kojom ne činimo ništa.


Danas predstavljamo Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije, čije nam je stranice preporučio bloger Zoran Ostric iz Zelene liste. Vjerujemo da bi ovakvih centara i programa trebalo biti vise.

Prenosimo i clanak o njihovom programu "Aktivni nenasilnici - program razvijanja kulture nenasilja" (link), objavljenom na http://virovitica.net

Mare




Aktivni nenasilnici - program razvijanja kulture nenasilja


VIROVITICA - «Aktivni nenasilnici - program razvijanja kulture nenasilja» naziv je projekta kojeg je, u povodu porasta nasilja među mladima, počeo provoditi Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije. Program je namijenjen srednjoškolcima, polaznici su podijeljeni u grupe po 15 učenika, a provest će se kroz deset radionica koje se odrađuju dinamično, uz minimalno teoretsko predavanje, jer je glavni cilj razvoj vještina. Ciljevi projekta su razvijanje kulture nenasilje kod mladih, promjena stavova prema kulturi nenasilja, razvijanje vještina vezanih uz nenasilje - adekvatno zadovoljavanje potreba, razvijanje komunikacijskih, emocionalnih i socijalnih vještina, poticanje promjene svijesti o potrebi i nužnosti nasilja kod mladih i promjena kvalitete života mladih.

«Kultura nenasilja podrazumijeva u sebi aktivnu komponentu. Biti nenasilan znači biti aktivno nenasilan, a ne pasivan - aktivno nenasilje različit je pojam od pasivnosti kojom ne činimo ništa. Svakodnevno smo svjedoci da se nasilno ponašanje sve više pojavljuje, ali i sve više tolerira u svim domenama društva. Nasilje je postalo jedan od načina kako doći do cilja - bez obzira bilo to nasilje verbalno ili fizički», objašnjava voditeljica projekta, profesorica psihologije Sandra Matošina Borbaš i dodaje kako su asertivnovnost, medijacija, kompromis pojmovi koji se sve manje koriste u svakodnevnom životu mnogih ljudi, posebice mladih, koji odrastaju u društvu koje im govori da je nasilje i nasilno ponašanje jedan od efikasnijih načina ostvarivanja svojih ciljeva.

Anketa koja je provedena u virovitičkoj Strukovnoj školi na ukupno 223 ispitanika, pokazala je da je nasilje način ponašanja koji je prisutan u svakodnevnom životu tih mladih ljudi. Nasilje se najčešće javlja prilikom izlazaka, u razredu, slobodnim aktivnostima i u komunikaciji s drugima. «Tim odgovorima zapravo je obuhvaćen cijeli dan jednog prosječnog srednjoškolca - od školske okoline, koja dominira tijekom dana u kojoj svaki 5 ispitanik govori da postoji nasilje, te do slobodnih aktivnosti, gdje svaki 7 ispitanik svjedoči da postoji nasilje, čime je zapravo pokriven cijeli dan jednog prosječnog srednjoškolca», kaže psiholog Sandra Matošina Botbaš.

Najviše nasilja prema mišljenju anketiranih srednjoškolaca događa se

31 posto prilikom izlazaka
19 posto u razredu
13 posto prilikom slobodnih aktivnosti
13 posto u komunikaciji
9 posto u obitelji
8 posto u odnosu s prijateljima
3 posto u odnosu s dečkom ili djevojkom
4 posto ostalo


srijeda, 19.11.2008.


link na http://virovitica.net




Što je to zapravo obiteljski centar!?


Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije osnovan je rješenjem Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Osniva se za područje jedne županije, a može na njenom području ustrojiti jednu ili više podružnica. Obiteljski centar obavlja poslove savjetodavnog i preventivnog rada i druge stručne poslove koji se odnose na:

* brak i međusobne odnose roditelja i djece, uzdržavanja i druge
* okolnosti u obitelji koje traže stručnu potporu i pomoć
* odgoj djece, posvojenje i prevenciju svih oblika ovisnosti kod djece i mladeži
* probleme s invalidnošću
* uključivanje u svakodnevni život nakon duljeg boravka u odgojnoj ustanovi
* poticanje odgovornog roditeljstva i skrbi o članovima obitelji
* podizanje kvalitete života djece, mladeži i obitelji
* organiziranje učenja djeteta
* smještaj u predškolske ustanove
* poticanje i razvoj programa rada u zajednici, volonterskog rada i rada udruga građana koje su potpora roditeljima, obitelji, djeci, mladeži i drugim socijalno osjetljivim skupinama stanovništva
* razvoj i unapređenje izvan institucijskih oblika potpore obitelji, djeci, mladeži i drugim socijalno osjetljivim skupinama stanovništva
* poticanje i provedbu programskih aktivnosti namijenjenih edukaciji i promidžbi obiteljskih vrijednosti

Obiteljski centar obavlja i stručno-analitičke poslove iz svog djelokruga te informativne, savjetodavne, preventivno - terapijske, edukacijske, promidžbene i druge slične stručne poslove vezane uz pružanje potpore obitelji, djeci i mladeži U obavljanju djelatnosti

Obiteljski centar surađuje s vjerskim zajednicama, humanitarnim organizacijama, udrugama te drugim domaćim i stranim pravnim i fizičkim osobama koje pružaju potporu obitelji, djeci, mladeži, ostalim članovima obitelji i drugim osobama savjetovanjem, uslugama, skrbi i o tome sličnim oblicima rada, promiče obiteljske vrijednosti te pridonosi podizanju kvalitete obiteljskog života.

Neki razlozi zbog kojih nam se možete javiti:

* razvoj i odrastanje djece
* ostvarivanje skladnih obiteljskih odnosa
* ostvarivanje kvalitetnih partnerskih odnosa
* snalaženje u ulozi roditelja
* predbračno savjetovanje
* različite osobne poteškoće
* potreba za adekvatnim pravnim savjetom
* ne/uspješno svladavanje školskih sadržaja
* kako se nositi s ovisnosti u obitelji
* kako se nositi s (težom) bolesti u obitelji
* prilagodba na novog člana obitelji
* želite dio svog vremena odvojiti za druge
* ...



Recite nam vaše mišljenje o ovom centru i njegovim aktivnostima. Smatrate li predstavljene programe i ideje dobrima ili lošima? Imate li možda dodatnih ideja i razmišljanja? Da li biste se i VI voljeli ovako aktivirati, ili to vec negdje aktivno činite? Podijelite to s nama.




Post je objavljen 13.12.2008. u 16:48 sati.