Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/povratakpitomace

Marketing

Prva sredstva za pitomačku vinsku cestu "Bilogorsko-aršanjske staze"

Odobrena sredstva za provedbu projekta označavanja i promocije pitomačke vinske ceste

Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja odobrilo je Turističkoj zajednici općine Pitomača 57.454,20 kuna kao potporu za provedbu projekta označavanja i promocije pitomačke vinske ceste prema provedenom natječaju Ministarstva za dodjelu novčane potpore za mjeru 8. „Obnova i razvitak sela i seoskog prostora (ruralna infrastruktura, zaštita okoliša, uređenje zemljišta, ribarstvo, šumarstvo, lovstvo, diverzifikacija djelatnosti)“ pod nazivom „Sufinanciranje tematskih puteva“ u 2008. godini.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 87.454,20 kuna, a sredstva će se koristiti za izradu projektne dokumentacije, izradu slikovne turističke karte velikog formata, izradu brošure s kartom, izradu web stranice te izradu i postavljanje oznaka.
Završetak projekta planiran je za kraj lipnja 2009. godine.
Pitomača.hr

vinska cesta Pitomača


Projekt "Vinske ceste Virovitčko-podravske županije" ,pitomačko vinogorje, vinska cesta "Bilogorsko-aršanjske staze"
Vinska cesta "Bilogorsko-aršanjske staze" prostire se na južnim obrocima Bilogore, a središnje područje je na brdu Aršanj. Staza započinje na cesti Pitomača - Sedlarica u mjestu Otrovanec kod ugostiteljskog objekta Zlatni klas. Nastavlja putem prema Sedlarici do skretanja za Turnašicu, zatim skreće prema Lipici i Radarskom centru te Kladarskom brijegu.

ŠTO JE VINSKA CESTA?
Vinska cesta je poseban oblik prodaje poljoprivrednih, ugostiteljskih i turističkih proizvoda jednog vinorodnog područja na kojem seljačka gospodarstva (obiteljska poljoprivredna gospodarstva) i ostale pravne i fizičke osobe, udruženi pod zajedničkim nazivom vinske ceste, nude svoje proizvode, posebice vino i rakije iz vlastite proizvodnje te ostale seljačke specijalitete.
Vinsku cestu čini i prirodna ljepota i posebnost okoliša kroz koji prolazi, kulturne i povijesne znamenitosti, tradicija i posebnosti vinorodnog područja.
Vinorodno područje obuhvaća i bliža mjesta odnosno naselja ako povećavaju enoturističku ponudu kraja.
Seljački specijaliteti su jela koja su poznata u vinorodonom području, a pripremljena su na tradicijski način od sirovina proizvedenih pretežno na seljačkim gospodarstvima s vinorodnog područja.

KOJI SU UVJETI ZA VINSKU CESTU?
Vinska cesta mora ispunjavati slijedeće minimalne uvjete:
• mora prolaziti vinorodnim područjem,
• mora se prostirati na području najmanje jednog vinogorja,
• mora imati proizvodnju i ponudu vina, te ponudu drugih proizvoda od grožđa i vina
• mora imati najmanje 5 seljačkih gospodarstava (obiteljska poljoprivredna gospodarstva) cestovne udaljenosti do 10 km, a koja nude usluge kušanja vlastitog vina od kojih je barem jedno s oznakom kontroliranog porijekla i rakije iz vlastite proizvodnje
• mora imati najmanje 2 seljačka gospodarstva ili ugostiteljska objekta koji uz vino nude i usluge prehrane, prvenstveno seljačke specijalitete karakteristične za vinorodno područje,
• mora postojati pravna osoba za zastupanje vinske ceste.
• mora prolaziti kroz prirodno lijep i očuvan okoliš,
• mora imati cestovnu mrežu koja omogućuje prohodnost i dostupnost (obilazak) svih točake turističke ponude na vinskoj cesti, te mogućnost povezivanja s prometnicama višeg ranga,
• mora biti odgovarajuće označena,
• mora imati informativni materijal o vinskoj cesti koji će biti dostupan posjetiteljima.

Vinska cesta mora imati i neke od turističkih atrakcija kraja kao što su:
• spomenici kulture (crkvice, dvorci, perivoji i dr.)
• muzeji i galerije,
• spomenici prirode (spilje, slapovi, zaštićena stabla)
• vidikovci i dr.
• priredbe u naseljima vinorodnog područja koje su vezane uz narodne običaje vezane uz berbu grožđa, vino i sl.
Vinska cesta može imati i dodatnu turističku ponudu: hodanje, planinarenje, biciklizam, jahanja, zmajarenje, lov i ribolov i druge oblike turističke ponude.

Uvjeti za pružanje ugostiteljskih usluga na vinskoj cesti
Na vinskoj cesti ugostiteljske usluge mogu pružati fizičke i pravne osobe koje obavljaju djelatnost sukladno Zakonu i Pravilniku o vinskim cestama.
• proizvođači grožđa i vina i drugih proizvoda od grožđa i vina upisani u Upisnik proizvođača grožđa i vina, a koji imaju najmanje jedno vino s oznakom kontrolirno porijeklo,
• seljačka turistička domaćinstva,
• ostali ugostiteljski objekti (hoteli, restorani, gostionice, krčme, vinoteke, kleti i drugi ugostiteljski objetki) koji žele obavljati ugostiteljsku uslugu na vinskoj cesti.

Proizvođači grožđa i vina i drugih proizvoda od grožđa i vina upisani u Upisnik proizvođača grožđa i vina mogu sukladno Zakonu o vinu pružati samo usluge kušanja vina i rakije isključivo iz vlastite proizvodnje u uređenom prostoru za kušanje vina.

Seljačko turističko domaćinstvo može pružati slijedeće ugostiteljske usluge:
• usluge kušanja vina i rakije iz vlastite proizvodnje u kušaonicama ili vinotočju,
• usluge prehrane, pića i napitaka pretežito iz vlastite proizvodnje,
• usluge smještaja u sobama, apartmanima i kampovima.

ŠTO JE KUŠAONICA VINA?
Kušaonicom ili vinotočjem prema važećim zakonskim propisima se smatra prostor u kome se pružaju usluge kušanja vlastitog vina ili rakije te usluživanje domaćih narezaka isključivo iz vlastite proizvodnje za najviše 50 osoba istodobno u uređenom dijelu stambenog ili gospodarskog objekta, u zatvorenom, natkritom ili na otvorenom prostoru.

vinska cesta Pitomača




Post je objavljen 12.12.2008. u 16:15 sati.