"Zato tko god nedostojno jede ovaj kruh
ili nedostojno pije ovaj kalež Gospodnji,
bit će odgovoran za tijelo i krv Gospodnju.
te onda jede od kruha i pije iz kaleža,
osudu svoju jede i pije
ako u tome ne razabire Tijelo.
Zbog toga su među vama mnogi slabi i bolesni, mnogi umiru.
Kad bismo sami sebe prosuđivali,
ne bismo bili kažnjavani.
A Gospodin nas kaznama popravlja
da ne budemo osuđeni sa svijetom. (1 Kor 11, 27-32)
Ozbiljno upozorenje !
Pavao poziva na ispit savjesti i daje naredbe kako se ima pristupati stolu Gospodnjem. Povod tome bilo je neprimjereno ponašanje Korinćana na zajedničkoj večeri koja je prethodila bogoslužju. Agape su trebale poticati, učvršćivati i njegovati kršćansku ljubav i prijateljstvo. Završavale su bratskim cijelovom. Sve je to trebala biti dobra priprava za bogoslužje i blagovanje živog Kruha.
Međutim, neki kršćani, kao i danas, to su olako shvaćali i nedostojno su pristupali k pričesti. Nisu razlikovali običnu večeru od Večere Gospodnje.
A da mnogi kršćani ni danas ne znaju što je posvećena hostija potvrđuje i slučaj jednog prvopričesnika iz istočnog dijela Zagreba, koji nije htio primiti posvećenu hostiju jer nije znao što je to i zašto to treba pojesti.To je samo dokaz, kako manjkava može biti i školska i župska priprema za sakramente.
Pa i sam broj sati školskog programa o sakramentima smanjen je u zadnje vrijeme na svega nekoliko školskih sati!! Zapovijedi se isto na brzinu obrađuju, ali se zato satima i danima obrađuje židovska povijest, kraljevi, ratovi....
Nisam vjeroučiteljica, ali čujem od njih puno prigovora. Kuda smjera takav program? Ako je tako sada na katoličkom vjeronauku, kako će tek biti kad se uskoro uvede alternativni predmet religijske kulture? !
Gdje će naša djeca stjecati temeljna znanja o svojoj katoličkoj vjeri?
Odgovor je jednostavan: u obitelji.
Kao i uvijek do sada, prvo i najvažnije vjersko iskustvo i znanje stječe se u obitelji.