Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bookeraj

Marketing

Ispreplitanje. Urastanje. Muzika i knjige.

Za potrebe ovog teksta čitatelji se dijele na one koji čitaju uz muziku i one koji se ne mogu koncentrirati ako tišina nije apsolutna. Moje su misli na ovu temu potaknute čitanjem knjige Nicka Hornbya: 31 pjesma (iako on govori o 31 pjesmi koje pamti, i koje nemaju nužno veze s njegovim čitanjem tijekom slušanja tih pjesama, ali ideja je ideja i samo se to računa).

Naime, različite se vrste umjetnosti međusobno isprepliću: slikarstvo utječe na muziku i književnost, književnost inspirira fotografiju i obrnuto, pa imamo i stripove koji su nastali prema književnim djelima. Isto tako se može govoriti i o zajedničkom uživanju u muzici i knjigama.

I sama sam često čitala uz muziku i moja su iskustva ovakva: teško je čitati uz hard rock ili metal (pokušala sam čitati uz Panteru, ali to nije bilo baš sretno). Glazba mora biti pozadinska, tiha i melodiozna da ne bi privlačila pozornost. To je moje iskustvo, znam da neki ljudi mogu i zaspati uz Prodigy, dok neki ne mogu čitati niti uz klasičnu glazbu (osobno, nikad mi ne bi palo na pamet slušati klasičnu glazbu, a na to su utjecale godine i godine tiranije glazbene škole).

Stoga, evo par prijedloga uz što čitati.

1. vaš omiljeni radio je uvijek dobra ideja. Miš – maš glazbe na koju možete naići je, ukoliko je glazbeni urednik tog radija dobar, najčešće radiofoničan i stoga prikladan za svakodnevnu upotrebu uz rad i opuštanje.
2. Shivaree – svi albumi. Na ovaj sam bend naišla slučajno, radi se o britanskom pop – rock bendu (u najširem mogućem shvaćanju ovog žanra). Djevojka koja pjeva ima glas vilenjačice i stoga sve što pjeva zvuči izrazito ljetno i umirujuće. Osobito preporučujem pjesme: „Good Night, Moon“, „John 2/14“, „Flycatcher“, „All because you told me so“, „Half on a baby“.
3. Luky – Ararita. Bivši član TBF – a ovaj je album napravio kao svoj samostalni prvijenac i na njemu se nalaze pretežno (ako ne i sasvim) balade koje imaju snažan utjecaj klapskog pjevanja. Ovom sam se glazbom ponekad uspavljivala.
4. Frank Sinatra – treba li išta više reći?
5. Big band/Swing/Old School jazz glazba. Veliki sam fan evergreena, pjesama poput „Besame Mucho“, „Petite Fleur“, „Yakety Sax“, „La Paloma“, „Que serra, serra“ ili „Quando, Quando, Quando“ (zaustavite me prije nego što sam nabrojila i „Home on the range“ ili „Down by the Riverside“). Stoga mi ova playlista djeluje odlično i uvijek je mogu preporučiti uz knjigu.

Sve se ustvari svodi na to što volimo i koja muzika na nas djeluje opuštajuće i umirujuće. Za nekoga Metallica djeluje tako, no eto – ja sam također old school. Uz neku od ove glazbe sam odrasla i stoga mi je u glavi već toliko predvidljiva i milijun puta odsvirana da mogu čitati uz nju. U svakom slučaju – muziku u uši i knjigu pred oči: nema boljeg odmora od toga!


Post je objavljen 01.12.2008. u 19:48 sati.