Izaslanstvo Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a vratilo se s godišnjeg zasjedanja parlamentarne skupštine u Valenciji gdje je s drugim izaslanstvima razgovaralo o energetskoj sigurnosti, globalnoj financijskoj krizi, stanju u Afganistanu te odnosima NATO-ove parlamentarne skupštine i ruskog izaslanstva, izjavio je voditelj izaslanstva Krešimir Ćosić.
Na konferenciji za novinare Ćosić je rekao kako su članovi hrvatskoga izaslanstva s parlamentarcima iz zemalja članica NATO-a razgovarali i o ubrzavanju procesa ratifikacije protokola o proširenju NATO-a na Hrvatsku te kako očekuje skoru ratifikaciju u zemljama NATO-a.
Prema Ćosićevim riječima, Hrvatska očekuje da predsjednik Sabora Luka Bebić održi govor pred Parlamentarnom skupštinom NATO-a u svibnju 2009. u Oslu, a da Hrvatska dotad već bude punopravna članica.
Izaslanstva su u Valenciji, "na najvećem svjetskom sigurnosnom forumu", razgovarala o pitanju energetske sigurnosti, rekao je Ćosić.
Zbog krize na Kavkazu i spora Rusije i Zapada oko postavljanja američkoga proturaketnoga štita na europskome tlu, na godišnjem su zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a izaslanstva razgovarala i s izaslanstvom ruske Dume.
Mišljenja o odnosu s Rusijom kretala su se od sugestije da se nastave kao i dosad, do traženja potpune suspenzije odnosa s ruskim parlamentarcima. Prema Ćosićevim riječima, "prevladala je sredina, suradnja se nastavlja, ali u reduciranoj formi".
Na sastanku u Valenciji sudionici su odlučili da će se političkome aspektu mirovne misije ISAF-a u Afganistanu ubuduće pridavati veća pozornost.
U toj su zemlji dogodine predsjednički izbori koji su velik izazov, rekao je Ćosić. Stanje sigurnosti u Afganistanu ne zadovoljava, rekao je i dodao kako je ondje sada osamdeset tisuća vojnika ISAF-a, a jača i uloga pripadnika europskih policijskih snaga EUPOL-a u sklopu kojih će odsad djelovati i hrvatski pripadnici mirovnih snaga.
Post je objavljen 19.11.2008. u 16:57 sati.