Saplunara,
uvala na otoku Mljetu, gdje se je nasukao brod sa sv. Pavlom
Jako mi je drago da je ponovno potaknuta rasprava o mjestu brodoloma sv. Pavla. Naime, u Dubrovniku je ovih dana održan znanstveni skup pod gornjim naslovom, kojim je obilježena jubilarna godina sv. Pavla.
Izvještaj o samom brodolomu donose Djela apostolska u poglavljima 27. i 28.
Budući da mi je ta tema bila jako zanimljiva još dok sam pratila Pavlov život čitajući Djela apostolska, malo sam istraživala po internetu i pronašla zanimljive podatke, koji su me onda još više zainteresirali, budući da sam saznala da nije sigurno da je Malta mjesto Pavlovog brodoloma, nego da postoji više dokaza, a i tradicija govori u prilog tome, da je taj otok ustvari naš otok Mljet.
Što sam o toj temi pisala možete pročitati u postu
Mljet ili Malta,
gdje sam navela brojne povijesne dokaze koji govore u prilog tezi da je sv. Pavao svoj brodolom doživio upravo u Jadranu kod našeg otoka Mljeta. Dobro je znati te podatke.
Čitav taj spor oko mjesta brodoloma prouzročili su Malteški vitezovi u 16. stoljeću, kad su se preselili na otok Maltu. Prisvajanjem Mljetske tradicije htjeli su sada svom otoku dati povijesni i religiozni značaj koji je pripadao Mljetu.
Jedan od najznačajnijih "boraca" koji je dokumentirano stao u obranu dubrovačkog duhovnog blaga i naših gledišta bio je benediktinski opat Ignjat Đurđević svojom knjigom "Sveti Pavao apostol brodolomac". Knjiga, koja je izvorno napisana na latinskom jeziku, sada je prevedena i objavljena i na hrvatskom jeziku.
O svemu raspravljalo se na gore spomenutom skupu u Dubrovniku,
a detalje pročitajte ovdje, a i ovo je jako zanimljivo.
Vjerujem da će vam to štivo biti od koristi, jer se tiče našeg vjerskog i kulturnog blaga.
Post je objavljen 16.11.2008. u 23:22 sati.