Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/novac

Marketing

Najbolja definicija poduzetništva i par savjeta za početak

Dugo sam čekao dok konačno nisam naletio: Poduzetništvo je pretvaranje onoga što nas oduševljava u životu u kapital tako da možemo još više raditi to što volimo i napredovati u životu. Naše prirodno stanje. Poduzetništvo nije iskorištavanje kupaca, radoholičarstvo ili nužno zarada (gomile) novca.

Malo parafriziram izreku od R. Bransona iz njegove nove knjige. Činjenica je da kapitalizam funkcionira i to puno bolje od komunizma ili socijalizma. Poduzetnički duh stvara bogatstvo, novu vrijednost, razvija ekonomiju. To je ono što nam u Hrvatskoj najviše nedostaje. Svi bi nešto "pjevali", glumatali, a nitko ne bi stvarao nešto novo i korisno. Čudim se mladim ljudima koji uopće nisu zainteresirani za posao već samo gledaju kako da rade što manje. Kao da su u socijalizmu pred mirovinu. Katastrofa.

Sada je odlična prilika za pokrenuti neki biznis. Svi su u panici i strahu i malo tko razmišlja o stvaranju nečega novog. Nema puno konkurencije.

Za dodatnu inspiraciju ispričat ću vam par stvari koje sam ulovio na predavanju od Hrvoja Prpića (bivši vlasnik HGspota, bilo je već govora o njemu na blogu:)

Dakle za one koji ne znaju Hrvoje je jedan od vrlo, vrlo rijetkih poduzetnika koji je uspio svoju tvrtku dovesti na burzu što je često san poduzetnika i jedan od najvećih uspjeha. Sada je postao "angel investitor" odnosno ulaže novac u dobre početničke ideje. Jedna od njih je i uredi.hr.

Evo Hrvojevih savjeta:

Kao prvo morate biti spremni uložiti 10 godina svog života. Nije malo, ali se isplati jer nakon toga možete imati dovoljno novaca da više ne morate razmišljati o njemu.

Potrebne su vam 3 stvari: ideja, financije, operativa. U idealnim uvjetima to bi bilo podjeljeno na 3 jednaka dijela. Međutim Hrvoje smatra da je u Hrvatskoj situacija takva da je omjer 10/50/40 odnosno za vašu ideju i ništa drugo možete dobiti 10%, novac vrijedi 50%, a operativa (menadžment) 40%. Možda vam se čini malo da za vašu ideju sudjelujete sa samo 10% buduće dobiti, ali vjerujte mi to je sasvim dovoljno za prvu ideju. Kada zaradite novac slobodno sami uložite u sljedeću. Po mom mišljenju većina ljudio ionako precjenjuje svoje ideje i nema pojima koliko je teško realizirati ideju, a dok sami ne probate neće ni znati.

Ako tražite novac od investitora sve morate staviti na papir i napraviti konzervativnu procjenu. Stvari tipa: svatko će to kupiti, dovoljno je da prodamo jedan komad na tisuću ljudi, a u Hrvatskoj ih ima 4,5 mln i sl. odmah zaboravite. Susret sa stvarnošću će biti bolan kada shvatite koliko je teško nešto novo prodati na tržištu.

Bez novaca nema rasta, a puno je brže uz investitore. Oni će vas doduše odrati i uzeti veći dio zarade, ali ćete puno brže zaraditi novac nego da idete sami. Oni također dodnose iskustva i najvažnije kontakte do kojih vi inače ne možete doći.

Hrvoje također savjetuje da se okrenete zapadnim tržištima, a ne istočnim. Zemlje su puno uređenije i može se više zaraditi.

Trebate koristiti franžize i izbjegavati biznise koji ovise o vama (poput zubara i sl. gdje se ograničeni svojim vlastitim radom). Razvijajte posao koji može biti neovisan o vama tako da vas nikad nema u firmi, stara priča: nemojte nositi kante s vodom nego napravite vodovod.

Kopirajte dobre stvari od konkurencije - jeftinije je nego izmišljavati toplu vodu.

Kada uspijete podići firmu na noge i poželite se maknuti računajte da će vam trebati 3 čovjeka da vas zamjene. Nema šanse da nađete jednoga koji će raditi sve kao što ste vi radili.

Ako ste dovoljno brzi i jeftini konkurencija vas neće moći uloviti. Drugim riječima ako uspijete izgraditi most i preći na drugu stranu rijeke gdje nema nikoga onda ste uspjeli.

Ovisno o broju ljudi koje imate pod sobom imamo različite nazive:
1 - zaposlenik
10 - tehničar
100 - direktor
1000 - političar :)

Potpuno je drugačije voditi malu tvrtku od 10 zaposlenih i tvrtku od 100. U ovoj većoj vi ne možete znati što tko radi i morate se pouzdati u ljude ispod sebe da oni znaju što rade te da kontroliraju ove ispod sebe.

I za kraj zaboravite da ćete prodati malu firmu za cca 50.000 EUR-a - to ne postoji.

Ja se nadam da će u 2009 biti puno novih pokrenutih biznisa. Neki će se sami (po)krenuti, a druge će možda potaknuti to što su dobili otkaz ili im je jednostavno dosadilo čekati. Bez obzira na razloge - samo naprijed.

Post je objavljen 23.12.2008. u 00:47 sati.