Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

VOĆARSTVO - Sa puno rada i truda može se solidno živjeti

Jedan od mlađih voćara na području Virovitice je Andrija Željko Mesić. Tek 2000. godine se počeo baviti voćarstvom. Ušao je u posao s vrlo dobre pozicije, one obiteljske, jer je voćarstvo kao djelatnost u obitelji Mesić već više od 25 godina.
Mama Ana i tata Ivan su još u Srijemu, u Slankamanu, prije 1980. započeli voćarski posao. Bavili su se i vinogradarstvom. Nakon preseljenja na područje Virovitice, koje je bilo uzrokovano političko-ratnim događanjima, Mesići započinju ispočetka. Na novoj životnoj lokaciji sade nove vočnjake i ponovo pokreću voćarski posao. I kako to već u obitelji biva, posao naslijeđuju djeca. Tako je Željko Mesić 2000. godine preuzeo, već prilično dobro uhodani voćarski posao. No Željko Mesić ima svoje zamisli u voćarstvu, koje njegovi roditelji nisu imali, i želi ih ostvariti.

Image Hosted by ImageShack.us

Ana i Ivan Mesić s ovogodišnjim rodom vrlo krupnih jabuka sorti mutsu, jonagold i ajdared. Nakon što je gra'd u lipnju poharao voćnjake, mnogo je plodova palo sa stabla, a plodovi koji su su ostali razvili su se u veliko voće.


Voćnjacima treba zaštita od gra'da!

Voće koje Mesić uzgaja su jabuke, breskve, šljive i nešto kruške. Trenutno površinski ima najviše jabuka, oko 80 % i to ajdareda, delišesa i jonagolda, od vrsta šljiva su to; od ranih sorti ruth do standley-a, od breskvi u njegovu voćnjaku se nalaze ; maycrest, syncrest, gloh haven, rad haven , foyele, a od krušaka najviše ima viljamovke i srpanjske šarene. Ukupno ima 10,5 ha vočnjaka, od toga pod rodom jabuka koje su zasađene prije 2007. je 3,5 ha, a 3,7 ha jabuka zasadio je 2007. godine. » Na tu plantažu jabuka želim staviti mrežu za protugradnu zaštitu. Gra'd često pada. Ove godine sam imamo dva puta grad na platažama jabuka. Jedna plantaža mi je procijenjena na totalnu štetu, a druga na preko 80 % štete, a tako su mi prošle i breskve i šljive» kaže Željko pa nastavlja» Odlučio sam zato, ali i za podizanje nove plantaže jabuka, ući u investiciju uz pomoć Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) . Pomoći će mi tu kapitalno ulaganje koje je sada država dala, zavisi sve od investicijskih planova. A ta investicija HBOR-a je od pola milijuna kuna. Tu su kamati najpovoljniji oko 4 %. Mislim da bi ta kamata trebala ostati takva do našeg ulaska u EU» kaže Željko Mesić. Mesić planira zasaditi breske, šljive i nešto jabuka na površinu od sedam do osam hektara.

Željko Mesić ima i relativno dobro tržište.»Pretežno radim s «Plodovima zemlje», vlasnika D. Matijevića iz Donjeg Miholjca, sa firmom «Gomolava» A. Plivelića i tvrtkom «Bonaca» koja ima svoj otkup u Pitomaći. Velike trgovačke kuće kao što su Konzum, Lidl i druge te vrste, ne žele raditi s individualnim proizvođaćima, već žele imati nekoliko otkupljivaće koji njima mogu dobavljati velike količine robe « - kaže voćar Mesić . Na pitanje ; da li je voćarstvo financijski isplativ posao, budući da sadi nove nasade, Mesić odgovara «Dosta je teško, posebno kada se dogodi elementarna nepogoda. Ali sa puno rada i puno truda može se solidno živjeti. To znaći, mogu otplaćivati kredit i naša obitelj u kojoj je dvoje djece može solidno živjeti. Otkako povećavam površine voća okrupnjujem i zemlju, nastojim da te plantaže jabuka budu što bliže selu, što bliže cesti, na što manje parcela. A budući da ovdije na području Velikog Polja, u općini Lukač ima dosta starih ljudi koji više ne mogu obrađivati zemlju, oni je žele prodati.»

Image Hosted by ImageShack.us
Željko Mesić u voćnjaku u Velikom Polju
Fotografije: Margareta Zouhar Zec


Na području Velikog polja, koje je granica sa Mađarskom kod graničnog prijelaza Terezino polje, analize tla su pokazale da je zemlja dovoljno kvalitetna, naravno uz potrebnu prihranu, za sadnju voćarskih nasada. Željko Mesić svoje plantaže podiže uz pomoć stručnih savjeta iz tvrtke Horvat d.o.o iz Donjeg Kraljevca sa područja Čakovca. «Sadni materijal koj sam uzeo za podizanje posljednjih nasada uzeo sam tu u Donjem Kraljevcu gdje dobivam sve savjete za nasade u vezi sa prihranom, prskanjem, kako štiti voćke od raznih bolesti, napada insekata itd. Sa gospodinom Horvatom sam u dogovoru i za podizanje novih nasada, jer je on agronom, a ima i svojih 25 ha voćnjaka, pa je i to potvrda njegove stručnosti.

No, što voćar Mesić radi s jabukom, tzv. industrijskom koju, zbog niže klase ne može prodati otkupljivačima? Željo Mesić odgovara « Ove godine je problem s industrijskom jabukom, pogotovo kada se desi elementarna nepogoda. No bilo je godina kada Poljska i Zapadna Europa nisu imale industrijske jabuke pa se takva jabuka mogla prodati po dobroj cijeni od oko 0,80 kuna / kg. Ove godine je cijena industrijske jabuke od 0,30-0,50 kuna / kg kod nas ali će država otkupljivaću, dogovoreno je, dati još 0,30 kuna/kg takve otkupljene jabuke.

Od industrijskih jabuka se peče đem, pekmez, radi se jabučni ocat, od šljiva đem i marmelada. Od takvih jabuka «Poljopromet» iz Virovitice proizvodi jabučni ocat.» Podravka» je i proteklih godina otkupljivala industrijsku i jabuku i šljivu. Ove godine je Mesić Podravci isporučio 24 tone šljiva, koje nakon što ih je poharao gr'ad, nisu imale bolju kvalitetu. « No i takav vid prodaje je zadovoljavajući, jer je bilo godina kada je industrijsko voće, voćarima ostajalo pod stablom» - rekao je Željko Mesić .


Post je objavljen 04.11.2008. u 11:17 sati.