Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gosponprofesor

Marketing

gospon profesor na prosvjedu

Kao što sam i obećao u komentaru što sam ga, odmah po objavi najave prosvjeda protiv komercijalizacije visokog školstva, ostavio na blogu Za besplatno školstvo (http://besplatnoskolstvo.blog.hr/), danas sam, unatoč glavobolji zbog južine i kišnom jutru, otišao do centra da se pridružim studentima, i – kako sam se naivno ponadao – kolegama profesorima, kojih bi se sve to isto trebalo ticati. Pridružio mi se prijatelj, stari aktivistički mačak, čovjek od ideala, pravo društvo za ovakvu prigodu.

No, premda se u međuvremenu razvedrilo pa je otpao mogući dežurni izgovor, Ma došao bih, ali je padala kiša pa mi se nije dalo, na Katarininom trgu* okupilo se (svega) oko tisuću studenata. Zauzeli su manje od polovice površine tog ionako malenog prostora. Atmosfera je bila dobra, puštali su Doorse i Buldožere, mladi su izvikivali Ovo nije test, ovo je protest, mahali crno-crvenim zastavama i plakatima i preko megafona objašnjavali razloge okupljanja.

Ali, brojčano ih je bilo tako… malo. Na spomenutom blogu dosta je dobro objašnjeno zašto se prosvjeduje (primjerice, za Ustavom zajamčeno pravo na obrazovanje bez obzira na imovinski status, protiv privatizacije i komercijalizacije visokog (sutra i srednjeg, a preksutra osnovnog) školstva, i protiv, posljedično, gubitka autonomije sveučilišta koje privatizacijom, dakako, gubi autonomiju, jer će, dakako, onaj koji daje novce nametati i obrazovnu politiku, itd., pročitajte sami.). Pritom su me osupnuli, pretpostavljam vjerodostojni, podatci o svotama novca koje su u igri. Citiram:

U svibnju ove godine studenti su se zajedničkim naporima izborili za besplatne diplomske studije, ukazavši na navedeni problem, te je Vlada iz proračuna izdvojila potrebnu količinu novaca kojima je Ministarstvo subvencioniralo diplomske studije za generaciju koja ih je upisala ove akademske godine (2008/2009). Za to je izdvojeno (Vladinim riječima) "golemih" 78 milijuna kuna, dok se za saborske mirovine izdvaja 55 milijuna kuna godišnje, a za sudjelovanje HV-a u "misiji" u Afganistanu 250 milijuna kuna godišnje.

No comment.

Dakle, studenata je bilo malo, većinom s (za neke blogere omraženog) FF-a, te s PMF-a. Znači li to da su oni najosvješteniji? Što je s ostalim fakultetima? Studenti s veterine i građevine imaju viška novaca? Također, koliko sam vidio, među okupljenim mladim ljudima (koji su pozvali …sve studente, profesore, udruge i sindikate, radnike, umirovljenike, te građane…) nisam primijetio ni njihove profesore, a također niti umirovljenike, radnike i građane kao takve. Umirovljenici su valjda bili zaokupljeni kopanjem po kontejnerima ili su slavili pobjedu Baracka Obame. A roditelji (budućih) studenata su valjda radili, da zarade za buduće školarine, da ne moraju dizati kredit za školovanje svog nadarenog djeteta.

Ne znam je li prosvjed (jedan svakako nije!) dovoljan da se Vlada zabrine i promijeni i retoriku i politiku; pretpostavljam da bi studenti i ostali kojih se to tiče trebali iznaći i institucionalne načine da se odupru (navodno neizbježnoj) privatizaciji obrazovnog sustava.

*Ukratko, dobio ime po Ani Katarini Zrinski, ženi koja je doista bila prava aktivistica; podržavala je protuhabsburšku politiku svoga supruga i u vrijeme Zrinsko-frankopanske urote obavljala je povjerljive misije. Štoviše, spisi nastali nakon gušenja urote prikazuju je kao njezina začetnika i pokretača. Slomom urote dospjela je u nemilost dvora, a prilikom istrage svu je krivnju preuzela na sebe… Svaka čast, inspirativan životopis.



Post je objavljen 05.11.2008. u 21:25 sati.