Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/pumeff

Marketing

izložba- Antonio Gotovac Lauer, 'Krajiška 29', Galerija Waldinger, Osijek

Izložba Antonija Gotovca Lauera a.k.a. Tomislava Gotovca 'Krajiška 29' država se u osječkoj Galeriji Waldinger od 16. svibnja do 1. lipnja. Izložbu čini dio Lauerovih eksperimentalnih filmova iz 1960-ih godina i dvije serije fotografija nastale krajem 1980-ih te na početku 1990-ih, stvarajući specifičan pogled na autorov život i umjetničko djelovanje.

Izložba 'Krajiška 29' iz Lauerova opusa izdvaja radove koje povezuje kontekst mjesta nastanka. Krajiška 29 je Lauerova adresa od 1941., otkada se kao dijete s roditeljima doselio u Zagreb, te adresa na kojoj živi i danas, no to je ujedno i simbolički zasićeno mjesto, Laueru od posebne važnosti. U Krajiškoj 29, koja je njegova stalna baza i jedno od mjesta inspiracije, veći dio svog životnog vijeka proživjela je i Lauerova majka Elizabeta Lauer (1911.-1987.) kojoj posvećuje izložbu. Stoga 'Krajiška 29' stvara posebno intimističan pogled u kontekstu Lauerova cjelokupnog opusa, te ukazuje na naročito intiman segment autorovih radova.

Image Hosted by ImageShack.us


Izložba je, poput dokumentarnosti u Lauerovim radovima, u izvjesnom smislu dokumentaristična. Ne temelji se na kriteriju izdvajanja nekog umjetničkog problema ili perioda, nego na iscrtavanju isprekidane, dijakronijske slike samo jednog, privatnog i intimnog prostora. Ta je slika oblikovana topografijom samih djela koja su u tom prostoru nastala, te ujedno dodiruje različite koordinate i strategije Lauerova umjetničkog sustava.

Izložba okuplja neke od još ne izlaganih Lauerovih radova. Izložbu čine dokumentarno-eksperimentalni filmovi 'Osjećam se dobro' (1966.), 'S' (1966.), '29' (1967.), 'T' (1969.), 'Alamo' (1969.) te serije crno-bijelih fotografija 'Nakon Beškine smrti (Krajiška 29)' (1988.) i 'Tomislav Gotovac u zgradi Krajiška 29' (1990.). Eksperimentalni filmovi prikazivani su na filmskim festivalima, dok se serije fotografija sada prvi puta izlažu.

Kustosi izložbe su Ivan Faktor i Ana-Marija Koljanin.

Post je objavljen 15.05.2008. u 23:28 sati.