Nema potrebe da se krije da su zveket kovanica i šuštanje novčanica uvek izazivali sjaj u očima ljudi. Ali šta da radite ako te novčanice imaju po 100 godina? Odgovor je jednostavan – da sakupljate kolekciju.
Birajući između filatelije i kartofilije, Vi birate bonistiku. Jer šta može biti bolje nego da trošite novac na novac. I već nakon nekoliko dana vi klasifikujete sadržinu svog novčanika ne samo po kvantitetu, već i po kvalitetu. Podižete seriju AA u rang “nedodirljivih” i dajete prednost samo onim novčanicama koje još nisu bile u opticaju. Postajete stalni gost na internet-forumima i nedeljnim sastancima s kolegama u parkovima i bioskopima. Menjate, kupujete, prodajete…
Aukcije se u tom kruženju novčanica u prirodi drže po strani. Ovde nema mesta za slučajne ljude i obične novčanice. Ovde sportska strast graniči sa hladnim proračunom. Stari prijatelji će na sat vremena postati nepomirljivi protivnici u borbi za predmet žudnje. Postoje barem tri aukcijske kuće u kojima papirne novčanice Srbije i Jugoslavije igraju prilično značajnu ulogu, a to su: Srpsko numizmatičko društvo, Aukcijska kuća “Barac&Pervan“ i Srpski filatelistički klub. Pored toga zanimljive lotove sa dinarima izlažu i priznane aukcijske kuće. U junu i julu 2008. godine održane su redovne aukcije koje su još jednom dokazale rasteće interesovanje za sakupljanje novčanica Srbije i bivše Jugoslavije kako od strane kupaca, tako i od strane prodavaca. Izloženi su 20 dinara 1905. godine – jedina na svetu novčanica sa okruglim uglovima. Početnu cenu višestruko su prekoračili takvi biseri kao što su, na primer, 50 dinara 1914. godine i 500 kuna 1943. godine od kojih je sačuvano najviše 10 primeraka. Prvi put su izložene “probe“ novčanice od 100 dinara 1943. godine koje potpuno menjaju percepciju te novčanice. Po običaju nije prodata serija neemitovanih novčanica iz osamdesetih godina sa portretom Tita koje izazivaju sve više pitanja i sumnji. Dakle, ove godine je prošlo preko 500 lotova!
Ali evo, u čemu je pitanje: kakva zbirka novčanica se već može smatrati kolekcijom? Siguran sam da bi svi lotovi balkanskih aukcija 2008. godine mogli dobro da okarakterišu zemlju i prikažu sve etape istorije formiranja države. Da daju predstavu o kulturnim vrednostima svake epohe, opišu ciljeve, da ukažu i prikažu objekte sećanja i predmete ponosa naroda. I upravo su svi skupa mogli da postanu jedna od zbirki "P-a 20 svih poznatih zbirki novčanica Srbije i Jugoslavije.
Dakle, koliko to košta? Koliko košta taj izlog sa bombonama? Taj akvarijum sa zlatnim ribicama? U Vašem džepu mora biti magičan iznos od preko 110 hiljada eura.
Neko bi rekao: “Pa! Hoću još!” Ali ako uložite u zbirku svoje vreme, strplenje, svoj napor i dušu, za Vaše potomke će biti neprocenljiva.
Kompletan spisak lotova se nalazi ovde: http://www.serbia-money.ru/ru/auctions2008.php
Autor: Valerij Golovčenko, www.serbia-money.ru
Ključne riječi: papirni novac, Jugoslavija, Srbija, aukcije
Keywords: banknotes, Yugoslavia, Serbia, auctions
English title: What's the Price of Collection?
Translate this article on English with Translate Google.