Miloš Urban
'Sedam crkava'
roman
izd. Profil
format: 14,5x19,5 cm
uvez: meki
broj stranica: 333
cijena: 139,00 kuna
Riječ izdavača
Zastrašujući zločini. Nesvakidašnji istražitelj. Grad koji čuva drevnu tajnu… Najneobičniji vodič kroz Prag koji ste ikada imali u rukama!
Urbanov Prag čaroban je koliko i mračan, grad koji svoju tajnu stoljećima živi između šest crkava Karlove četvrti i jedne nevidljive, koju tek trebate otkriti! “Sedam crkava” može se čitati kao fascinantan triler, gotički roman, vodič po Pragu kakvoga ne nude turistički vodiči, ili kao neobičan prilog kakvoj arhitektonskoj studiji... i doista, on je sve to, no ponajprije izvrsno književno djelo (humorno, napeto, erotično!), koji pred čitatelja postavlja čitav niz vječnih pitanja, ne stideći se ponuditi i odgovore.
„Kad se za nekoliko godina bude razgovaralo o češkoj književnosti, razgovarat će se (i ne samo u Češkoj) prije svega o Milošu Urbanu.“ Jiri Kratochvil
Miloš Urban, rođen 1967. u Sokolovu. Diplomirao je anglistiku i skandinavistiku na Filozofskom fakultetu u Pragu i na Oxfordu. Debitirao je proznim tekstom 'Posljednja točka na Rukopise. Nova fakcionalna književnost '(1998.) pod pseudonimom Josef Urban. Velik je uspjeh doživjela njegova slobodna romaneskna trilogija sastavljena od romana: 'Sedam crkava. Gotički roman iz Praga' (1999.), koji je preveden na desetak europskih jezika; 'Vodenjak. Zeleni roman' (2001.) i 'Sjena katedrale. Božanstvena krimikomedija' (2003.). Objavio je i političku grotesku 'Sjećanja zastupnika u parlamentu' (2002.); kratki erotski horor 'Michaela' (2004., pod pseudonimom Max Unterwasser) roman 'Santinijev jezik' (2005) te knjigu pripovijedaka 'Mrtve djevojke – deset čudnih priča' (2007.). Za roman 'Vodenjak' dodijeljena mu je najuglednija češka književna nagrada Magnesia Litera.
“Jedan od najtalentiranijih čeških pisaca” Metro
“Jedinstven je Urbanov gotovo mazohističan smisao za humor.” Hospodárské noviny
“Ovaj izvanredan roman postupno se razvija iz horror priče u strasnu osudu suvremenog svijeta, u kojem, ipak, i dalje vrijedi ona: bestia triumphans.” Rozhled