a) Za dom spremni- pozdrav (poklik) koji svoje korijene vuče stoljećima prije, no ustalio se i dobio na važnosti u javnom životu za vrijeme NDH (1941-1945.) Thompson ga je upotrijebio kako bi pojačao značenje pjesme «Bojna Čavoglave». Vrlo bitan je kontekst nastanka pjesme pa tako i pozdrava, koji u ovom slučaju ima ulogu poklika jer je situacija 1991. bila takva da je pozivala na obranu svog doma, na preživljavanje vlastite egzistencije, pogotovo na drniškom području. Upravo o tome govori pjesma pa tako i poklik. Stoga kako sama pjesma ne govori o II.svjetskom ratu sam poklik više nema onu upotrebu koju je imao za vrijeme NDH. Pozdrav (poklik) je nenasilan, ne poziva na mržnju prema bilo kome. Thompson nikad ne upotrebljava poklik u bilo kojem drugom kontekstu.
« To je pjesma (Bojna Čavoglave-op.aut.) koja je obilježila jedno vrijeme koje ne smijemo zaboraviti i na koje se trebamo vraćati. Ne zato da bi se ikoga danas na bilo što huškalo, nego zato da bismo se prisjetili tih dana i zahvalili svima koji su dali živote. Uz tu su pjesmu mnogi ginuli i znam za ljude koji su tražili da je čuju na samrti.
To je stari hrvatski poklik iskorišten još u operi “Nikola Šubić Zrinjski”. Smatrati taj pozdrav samo oznakom NDH mislim da nije pošteno, no na povjesničarima je da to objašnjavaju. Uostalom, 1991. i 1992., kada nije bilo radijske i televizijske postaje ni u Hrvatskoj ni u Bosni i Hercegovini gdje se ta pjesma nije vrtjela, to većini nije smetalo. To licemjerje je ono što me vrijeđa. Ta je pjesma bila ratni krik i obraćala se onima koji su nas napali i okupirali trećinu Hrvatske i veći dio Bosne i Hercegovine.»
Post je objavljen 21.08.2008. u 13:13 sati.