Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u srijedu je doputovao u Kabul gdje je odao počast desetorici francuskih vojnika koji su u ponedjeljak poginuli u napadu na međunarodne snage u Afganistanu.
Sarkozy, koji je u Kabul doputovao s ministrom vanjskih poslova Bernardom Kouchnerom i ministrom obrane Herveom Morinom, još je u utorak naglasio da će Francuska nastaviti svoju misiju u Afganistanu. Nakon što je odao počast poginulima, Sarkozy se sastao s vojnicima iz 8. padobranske pukovnije pomorskog pješaštva (RPIMa) i posjetio bolnicu u kojoj se nalaze francuski vojnici ranjeni u napadu. Tijekom boravka u Kabulu Sarkozy bi se trebao sastati i s francuskim generalom Michelom Stollsteinerom koji vodi ISAF na području Kabula te s afganistanskim predsjednikom Hamidom Karzaijem.
Izvor: AP
Francuske snage u Afganistanu su prisutne od ljeta 2002., a otada su u napadima ili nesrećama život izgubila 24 francuska vojnika. Trenutačno je u Afganistanu razmješteno oko tri tisuće francuskih vojnika. Većina ih je u Kabulu i u pokrajini Kapisi.
Stanje u Afganistanu je očito daleko od idealnog. To priznaje i NATO-ov zapovjednik u Afganistanu general David McKiernan koji je izjavio kako se pobunjenici koriste svojom kontrolom graničnog područja s Pakistanom kako bi poveli napade na međunarodne snage. Ove godine su ti napadi došli do svog vrhunca i militantna skloništa u tzv. sjverozapadnom graničnom području Pakistana se šire. SAD i NATO su stoga vrlo zainteresirani za novu pakistansku vladu i njezinu moć nad pobunjenicima u tom području. Ni Musharraf koji je bio blizak SAD-u, ali istovremeno autokratski raspoložen vladar, nije imao posvemašnju kontrolu u dvije pakistanske granične pokrajine.
Kiernan je također izjavio kako su u to područje pristigli i novi borci iz Čečenije, Turske i Bliskog istoka, a događa se da među teroriste dođe i pokoji Europljanin. Neki upadaju u zemlju preko Irana, ali većina se služi međunarodnim zračnim letovima iz južne pakistanske luke Karachi kako bi dosegli sjeverozapadne kampove za obuku. Talibanski sustav obučavanja očito nije izašao iz mode u sjevernom Pakistanu.
Post je objavljen 20.08.2008. u 20:03 sati.