Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Prekida se rad Vijeća NATO-Rusija

Mnogi se ovih dana, pa i u Gruziji, pitaju zašto NATO nije reagirao na vrijeme i spriječio sukobe u toj kavkaskoj republici. Postavila su se pitanja nije li NATO ipak preslab za takve poteze. Stvarnost je ipak malo drugačija od velikih šahovskih ploča gdje se potezi povlače bez posebnih pravila. Neke zemlje to pokušavaju, ali nailaze na zid odbijanja. NATO ne može riješiti problem u Gruziji; ne zato jer je nemoćan savez, već zato jer nema mandat da to učini niti traži izravnu ulogu u medijaciji između Rusije i Gruzije. Međutim, kako je danas izjavio glavni tajnik Saveza Jaap de Hoop Scheffer, Gruzija je u Intenzivnom dijalogu, ona je partner, ona je prijatelj. Stoga će NATO poduprijeti sve pokušaje koje ovih dana poduzimaju Europska unija i njezino francusko predsjedništvo u spriječavanju ruskog predsjednika i nadasve ruskog premijera da igraju šah bez pravila.



Vrhunac ruske ironije je nazivanje ratnih postrojbi mirovnim snagama. I Scheffer je prepoznao tu situaciju, pa je na izazovno pitanje ruskog novinara o gruzijskim upadima u Južnu Osetiju odgovorio kako morska blokada i bombardiranje stambenih objekata nisu operacije čuvanja mira ni po normama Ujedinjenih nacija, ali ni bilo koje druge teorije. Izjavio je to nakon sastanka ministara vanjskih poslova na Sjevernoatlantskom vijeću kojem su osim 26 članica i Gruzije sudjelovale i Albanija i Hrvatska. Sastanak je završio usvajanjem snažnim tonom obojene izjave u kojem ministri izražavaju veliku zabrinutost oko situacije. Pozdravlja se sporazum o prekidu vatre, ali se naglašava da se vojne akcije moraju u potpunosti zaustaviti, a ruske postrojbe povući na pozicije od 6. kolovoza kad su borbe i započele. Mora se provesti i međunarodna rasprava o sigurnosti i stabilnosti u Abhaziji i Južnoj Osetiji, dvije odmetnute gruzijske provincije.

Scheffer je i nakon sastanka ponovio veliku zabrinutost humanitarnom situacijom pa se traže sve strane da u potpunosti poštuju međunarodno humanitarno pravo i mogućnost prolaska pomoći u sve potrebne dijelove zemlje. Ministrica vanjskih poslova SAD-a Condoleeza Rice oštrim je tonom upravljala razgovorom i kasnijom konferencijom za tisak te je posebno istakla da „NATO i dalje podupire suverenitet i demokraciju Gruzije i žestoko odbija rusku želju da umanji tu demokraciju i oslabi Gruziju“. Gruzija će i dalje biti na putu prema MAP-u u skladu s Bukureštanskom deklaracijom, ali novost je u tome što će se stvoriti novo Vijeće NATO-Gruzija putem kojeg će se Gruziji pružiti veća pomoć u ostvarivanju potrebnih preduvjeta za ulazak u Akcijski plan za članstvo. Tako je Gruziji garantiran ulazak u NATO. Rice je u Bruxellesu također izjavila da NATO neće dozvoliti stvaranje nove linije podjele u Europi u kojoj bi Ukrajina i Gruzija ostali izvan dosega Saveza. Svaka zemlja koja želi ući u Savez može ukoliko ostvari potrebne preduvjete, prema politici otvorenih vrata koju Savez provodi, dodala je Rice.

Odnosi NATO-a i Rusije zasigurno će biti pod utjecajem ove krize. Sastanak Vijeća NATO-Rusija će se dogoditi uskoro, najavio je Scheffer, ali su očito potrebne dodatne pripreme za taj susret jer niti jedna strana ne želi prebrzo doći oči u oči s problemom oko kojega postoji fundamentalna razlika. Današnja izjava optužuje Rusiju za namjerno uništavanje civilne infrastrukture, nekonzistentnost borbenih snaga s mirovnim snagama, nepoštivanje Helsinške deklaracije, Rimske deklaracije i Osnivačkog ugovora Vijeća NATO-Rusija. Savez ozbiljno razmatra implikacije ruskih poteza na sam rad tog Vijeća i smatra da ono ne može nastaviti s radom kao dosad sve dokle Moskva doista pokaže na terenu da predsjednik Medvjedev govori istinu o povlačenju. Ovakvo oštro priopćenje zahtjevalo je četiri sata rada ministara i očit je presedan novog NATO-a u odnosima s Ruskom Federacijom.


Post je objavljen 19.08.2008. u 18:32 sati.