Kako je prošao sedmi Festival fantastične književnosti - nemam snage napisati, pa vam prenosim iz Glasa Istre:
POČEO 7. FESTIVAL FANTASTIČNE KNJIŽEVNOSTI
U čast stogodišnjaku Velom Joži
Predstavljena je tematska zbirka priča s ovogodišnjeg literarnog natječaja FFK-a - knjiga »Priče o divovima«, koju je zajedno s njezinim urednikom Davorom Šišovićem prezentiralo i petnaestak zastupljenih autora
MOTOVUN - Otkrivanjem spomen-ploče Vladimiru Nazoru, postavljene na početku Barbacana, u Motovunu je preksinoć započeo 7. Festival fantastične književnosti. Ovogodišnji FFK posvećen je divovima i stogodišnjici objavljivanja Nazorovog romana »Veli Jože«, prvog modernog fantasy romana u južnoslavenskim književnostima. Pred tridesetak domaćih i inozemnih SF i fantasy pisaca, ploču je zajedno sa spiritusom movensom FFK-a, književnim kritičarom i novinarom Glasa Istre Davorom Šišovićem, otkrio Slobodan Vugrinec, načelnik Općine Motovun. Šišović je tom prilikom rekao da se utjecaj Velog Jože u hrvatskoj književnosti osjeća još i danas, ali je zato ideja o motovunskom divu loše iskorištena na drugim poljima, primjerice turizmu, što na neki način i ne čudi jer je »Veli Jože« dosad preveden samo na slovenski jezik.
Načelnik Vugrinec je sudionicima FFK-a poželio dobrodošlicu u Motovun te ih odveo u kratko razgledavanje zidina, skrećući im pritom pažnju na mjesta gdje je Nazor smjestio dijelove radnje svoga romana, ali i na područje između Motovuna i Brkača, gdje su austrougarski arheolozi krajem 19. stoljeća navodno pronašli kostur čovjekolikog bića dugačak dva i pol metra.
U nastavku večeri u kinu Bauer premijerno je prikazan dokumentarni film Mladena Đakovića i Roberta Bezbradice »Zmajeve linije«. Osamdesetominutni film govori o energetskim meridijanima poznatijima pod nazivom zmajeve brazde, koje se po teoriji slovenskog new age znanstvenika Marka Pogačnika sijeku baš u Motovunu, što taj srednjovjekovni istarski gradić čini izuzetnim mjestom i jakim izvorom pozitivne energije. Premda se zapravo radi o amaterskom filmu dvojice entuzijasta, on ostavlja dojam profesionalnog uratka, a za njegovo snimanje autori su se potrudili osnovati i produkcijsku kuću Mordele Film. Po završetku projekcije u kinu je održana i književna večer tijekom koje je predstavljena tematska zbirka priča s ovogodišnjeg literarnog natječaja FFK-a, knjiga »Priče o divovima«.
Zbirka, koju je zajedno s njezinim urednikom Davorom Šišovićem predstavilo i petnaestak autora zastupljenih u knjizi, donosi 20 najboljih SF i fantasy radova nadahnutih divovima koje su, između 50 priča koliko ih je ukupno pristiglo na natječaj, izabrali Mirko Grdinić, Tihana Linardon i Davor Šišović. Motiv divova i Velog Jože autori su iskoristili na najrazličitije načine: neki su divove uzeli kao glavne likove, drugi svoje priče stavljaju u vrijeme nakon divova, a neki su ime Velog Jože iskoristili za ime lunarnog modula iz svoje priče. Većina pisaca radnju je smjestila u Istru, a neki i u svemir, u zaista daleku budućnost. Divovi, koji su u svjetskim mitologijama, a posljedično i u svjetskoj fantasy književnosti prikazani uglavnom kao negativci, u ovoj zbirci poprimaju sasvim drugačije osobine: oni su dobričine, čuvari baštine i zaštitnici ljudi. Jedna od posebnosti zbirke je i priča »Divice snaše«, u kojoj su glavni likovi divovi ženskog spola, a nastala je kao suradnja triju mladih autora: Ivane Delač Horvatinčić, Davida Kelečića i Antuna Hernauta. Naslovnicu knjige izradio je Mario Rosanda, a nakladnik je Pučko otvoreno učilište Pazin koje je, uz pazinski Jules Verne Klub, Općinu Motovun, udruge Albus, Veliki mali čovjek i Klub mladih Pazin te Turističku zajednicu središnje Istre, jedan od organizatora ove manifestacije.
Zapisala i snimila: Petra PEKICA
(objavljeno u Glasu Istre, 10. kolovoza 2008.)
P. S. Odličnu foto-reportažu o Festivalu objavila je na svom blogu i Niniane, koja je već treći put redoviti i produktivni sudionik FFK-a.
Post je objavljen 11.08.2008. u 13:56 sati.