Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/thejourney

Marketing

Tradicionalna irska kuhinja / Irish Stew

Da vam na početku odmah pravilno postavim očekivanja sretan; najtanja knjiga koju posjedujem se zove "Irish Recipes", dimenzija je 12 cm x 17 cm (znači manja od A5) i ima 48 stranica uključujući sadržaj i konverzije mjera u metrički sustav.
Šalu na stranu, ima i debljih knjiga na tu temu, ali kojugod sam prolistala, imala je puno neirskih recepata. Oba ova otoka imaju lošu kuhinju i to je poznata stvar. Čudno je da baš ništa od francuskog utjecaja nije prešlo La Manche i onda došlo do Irske. Kad malo razmislim, nevjerojatno je da su tri nacije, carevi kulinarstva i po mom mišljenju, dvije od zemalja koje konkuriraju za najmonotoniju kuhinju, geografski jedni toliko blizu drugih, a kada zagrabite žlicom u njihove tanjure, izgleda kao da su na različitim planetima. Francuska kuhinja je nešto zbog čega znam da kod mene nema straha da ću ikada postati anoreksična sretan. A foie gras je nešto zbog čega znam da neću dobrovoljno postati vegetarijanka sretan.

Photobucket

No da se vratim mojim domaćinima. Nekada pomislim kako je skriveni razlog nekih viših sila za ovolikom imigracijom u Irsku, u stvari, taj da oni u dodiru s raznim drugim nacijama nauče fino jesti i kuhati sretan. Proći će vremena dok se to dogodi, ali sada možda ima nade i za njih.
Prema dosadašnjim proučavanjima tradicionalnih irskih recepata, rekla bih da se sastoje od nekoliko osnovnih sastojaka: krumpir, janjetina, krumpir, govedina, krumpir, bakalar, krumpir, losos, krumpir, panceta, krumpir, kapula, krumpir, repa, krumpir, poriluk, krumpir, školjke, krumpir, pivo, krumpir, mrkva, krumpir, kupus i za kraj krumpir. Krumpir je sveti sastojak. Sada se više ne može dogoditi velika glad ako krumpir ne rodi kao u vrijeme 1845. - 1850., ali mi je nevjerojatno koliko ga se jede. Krumpir se jede uz sve. Čak i kada jedu pizzu, naruče pomfrit.
Tradicionalni recepti nisu čuli za neke začine egzotičnije od soli i papra.
Nema ni puno vrsta kolača, ali moram priznati da su im pite od jabuke i rabarbare jako ukusne. U stvari, ovdje se ne sjećam da sam ikada jela loš kolač; tradicionalni ili ne.

Jedan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji, od tradicionalnih recepata je Irish stew. Jedan Dubliner mi je rekao da se kaže da je recept za njega "janjetina i povrće koje ti je ostalo od prethodnih dana". Neki drugi se ne slažu s tim i diskutiraju o tome što je pravi Irish stew. Mene priča podsjeća na priču o našoj pašticadi za koju će se dovijeka voditi rasprave koji je onaj najbolji i pravi recept. Ma svaki je na svoj način dobar, ali ja znam koji je meni najdraži i kako je radim sretan.
Što se recepta za Irish stew tiče, čini se da se svi slažu da mora imati janjetinu, kapulu i krumpir i da one varijante s govedinom i Guinnessom, nisu pravi Irish stew. Neki u ona tri sonovna sastojka, dodaju i drugog povrća kao što je mrkva, grašak, pastrnjak ili repa, ali ono je osnova. Sve u svemu, Irish stew je janjetina u šugu s krumpirom i možda još nekim povrćem.
Evo vam recepta pa da vidite o čemu pričam.

Irish Stew

Zagrijati pećnicu na 150oC.
2 velike kapule narezati, posoliti i zažutiti na malo putra. Ja to odmah radim u vatrostalnoj u kojoj kasnije sve stavim u pećnicu.
Dodati 3/4 kg janjetine narezane na kockice i posoljene te popržiti 2 - 3 minute dok ne dobiju boju.
Preliti sve ili s vodom ili s juhom od janjetine (našla sam obje varijante recepta).
Ako se prelije vodom, a ne juhom, dodati još začina; sol, papar, majčinu dušicu, peršin. U tom slučaju, ja ću s mesom prodinstati i na sitno nasjeckani pastrnjak da da više okusa.
Prekriti i staviti u pećnicu.
Očistiti i narezati 1/2 kg krumpira i 1/4 kg mrkve.
Nakon što se meso kuhalo 45 minuta, dodati krumpire i mrkvu i vratiti u pećnicu još nekih 45 minuta.

Kao što vidite, jelo je iznimno jednostavno. Takva je tradicionalna irska kuhinja.
A meni će moja pašticada ipak uvijek biti draža njami.

Post je objavljen 11.08.2008. u 00:50 sati.