Tko ih ne bi volio - krimići predstavljaju najbolju ljetnu literaturu, ako su dobri i napeti, definitivno ih vrijedi čitati. Ono što najbolje pamtimo glede krimića jesu njihovi glavni likovi - detektivi, profesionalci ili amateri koji su se našli u središtu događanja koja nisu mogli kontrolirati ili predvidjeti.
Ovo je mojih (TRENUTNIH!) Top 5 najdetektiva:
1. Hercule Poirot, by Agatha Christie. Tko ga ne bi volio? Uglađeni belgijski gospodin koji ima malo problema s debljanjem, smiješno hoda i uvijek zavrće svoj crni brk postao je svojevrsni brand svih književnih detektiva svijeta. Niti jedan drugi lik kojeg je stvorila Agatha Christie nije toliko popularan. Po mom skromnom mišljenju, Miss Marple se također može sakriti iza svog ružnog bapskog šešira jednom kad se pojavi Poirot.
2. Sherlock Holmes, by Sir Arthur Conan Doyle. Još jedan klasični književni detektiv. Ovaj je pak visok i mršav, pravi viktorijanac, koji u trenutcima dosade svira violinu i rekreativno troši narkotike. Pametan dozlaboga. Ipak, za razliku od Poirota, koji je pravi i savršeni gentleman, Holmes je tipični viktorijanac - žene su prisutne na planetu, ali ipak ne smijemo zaboraviti da su niža bića. Isto tako, možda zbog drogiranja ili zbog naravi, Holmesova teška narav ponekad je prepreka da ovog književnog detektiva volite bez ikakvih zadrški.
3. Mary Holmes, by Laurie R. King. Ova gospođica, puno mlađa od svoga supruga Sherlocka, svakako je ono što mojoj nježnoj feminističkoj duši treba da bih uvidjela sve kvalitete Sherlocka Holmesa. U nekoliko knjiga koje je napisala spisateljica Laurie R. King (objavljene su u izdanju Algoritma) - Pčelarska naučnica, Čudovišna vladavina žena, O Jeruzaleme, Marijino pismo, Dvori pravednosti i Vriština - ovo dvoje detektiva otkriva i razotkriva sve što se otkriti može. I da, Mary Holmes nije nikako tipična viktorijanska gospođa. Ni najmanje.
4. Cliff Janeway, by John Dunning. Ovaj lik je sam po sebi zanimljiv nama koji gutamo knjige, jer je po zanimanju bivši policajac koji je odustao od istjerivanja pravde da bi otvorio knjižaru. Inače je strastven kolekcionar prvih izdanja knjiga, i dok čitam knjige Johna Dunninga, voljela bih da sam u Janewayevoj koži. Romani u kojima se on pojavljuje su: Knjižareva smrt, Knjižarev trag, Knjižarevo obećanje.
5. Temperance Brennan, by Kathy Reichs. Trenutno se knjige sa slavnom forenzičkom antropologinjom mogu naći i na našim kioscima uz Večernji list subotom. Inače, Temperance Brennan je isti lik koji se pojavljuje u krimi - seriji Bones (Kosti, na RTL-u). Ipak, Temperance iz knjige i Temperance iz serije nisu osobito slične, ali ne bih se htjela izlajavati. Ustvari, najsličnija je slavnoj patologinji Kay Scarpetta iz serije knjiga Patricije Cornwell (eto još jedne preporuke!)
A hrvatski krimići? Zapravo, čini mi se da nemamo osobitu tradiciju pisanja krimića ovdje u Hrvatskoj (možda je to i zbog činjenice da glede kriminala stvarnost kod nas nadaleko nadmašuje maštu!), ali mi je pao na pamet Ivo Remetin, urednik Crne kronike jednog dnevnog lista koji se pojavljuje u velikom broju Pavličićevih romana - on svakako dobro ispunjava funkciju koju jedan detektiv ima u krimiću.
Post je objavljen 30.07.2008. u 13:47 sati.