Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/thejourney

Marketing

2 dokaza da su muški i ženski mozak različiti; New Scientistov i moj analizom hrvatskog galeba

Tijekom boravka na hrvatskom moru me nasmijao mozak hrvatskog galeba i ja sam onako nemedicinski i laički zaključila kako oni ne mogu imati isti sklop u glavi kao i žene. Ni prva ni zadnja s tim zaključkom, ali čini se da sam bila blizu sretan.
Naime, glavni članak u zadnjem New Scientist koji je zauzeo i naslovnicu, govori da su neki znanstvenici došli do dokaza da su muški i ženski mozak i anatomski različiti.
Ukratko, kažu da su se, do nedavno, razlike u ponašanjima žena i muškaraca pripisivale hormonima i društvenim utjecajima, a jedina fizička razlika u mozgu se priznavala hipotalamusu (zauzima 1%). Međutim, čini se da nije sve u tome.
Vjerojatno se pitate, isto kao i ja, kako to da netko nije prije vidio razliku. Pa tako što se do nedavno, pretežno, proučavao samo mozak muških životinja i muških dobrovoljaca. Ženski mozgovi su se izbjegavali koristiti za proučavanje jer je ovisno o dijelu menstrualnog ciklusa i nivoa estrogena i progesterona bilo komplicirano tumačiti rezultate. A kako je nama onda to imati stalno u glavi?! wink
No, unatrag nekoliko godina, znanstvenici su se odvažili i počeli malo više proučavati čudo zvano Ženski Mozak eek i otvorilo se cijelo novo nepoznato područje. Zaključili su da postoje razlike u relativnoj veličini nekih dijelova mozga ovisno o spolu. Npr. oni odgovorni za rješavanje problema, odlučivanje i, nećete vjerovati, prostorno kretanje su veći kod žena. S druge strane, muški imaju veće amigdale koje pak imaju veze s emocijama i socijalnim i seksualnim ponašanjem. Takvi dokazi su naveli znanstvenike da proučavaju uzrokuje li razlika u veličini i razlike u funkcijama, a i upitali su se postoje li, u stvari, 2 strukture mozga. Priča je tek u začetku, no mogla bi pomoći u rješavanju mnogih problema pa tako i onoga različitog reagiranja na određene lijekove kod muškaraca i žena.
Članak je vrlo zanimljiv iako nije spominjao temu zbog koje se mi laici svako - toliko složimo s tvrdnjom: "Žene su s Venere, a muškarci s Marsa".

A kako sam ja došla do svog dokaza?
Sasvim slučajno, ne tražeći ga, kako to obično i biva s najvećim otkrićima, no moj se doprinos znanosti neće pojaviti u New Scientistu. Nisam došla do zaključka proučavajući amigdale ili hipotalamus, nego samo provodeći koji dan na našoj lijepoj obali.

Analiza hrvatskog galeba
Hrvatski galeb ne spada u porodicu Larus i nije prekriven perjem.
Hrvatski galeb pripada vrsti koja je pod nekim drugim nazivima rasprostranjena po ostalim dijelovima Mediterana, a i šire. Najviše ih se susreće u obalnom pojasu, jednako kao i imenjake prekrivene perjem.
Neki su vlasnici brodova raznih veličina, a neki se samo vrte oko marina, lučica i plaža.
Još jedna podudarnost s pernatim imenjakom je da vole ribolov i u tome su iznimno aktivni u ljetnim mjesecima.

Photobucket

Neki su prstenovani, a neki nisu, no prsten nimalo ne otežava ribolov.
Photobucket

Galebovi su poznati kao druželjubiva vrsta tako da ih nije nikakav problem upoznati. Mahom su to good looking i zabavni primjerci. Da nisu, ne bi mogli uspješno galebariti.
Photobucket

Dokaz o drugačijem funkcioniranju mozga
Pita me jedan primjerak čime se bavim tamo u dalekoj Irskoj.
Kažem mu: "IT." On se kao i svi ostali odmah sjeti Interneta i kaže mi kako je njegovo mišljenje da je Inepotreban čovječanstvu. Zašto? Pa zato što dotični galeb može bez njega. Svojevremeno je kod sebe doma na otoku uveo sve to, ali je prekinuo ugovor jer je shvatio da mu ne treba. Što će mu? Poslove dogovara i bez toga, fax je jednostavnije poslati preko fax mašine nego s kompjutora, a mailove i onako ne smije slati drugim ženama jer će mu kćer i žena vidjeti. Pri tome mu cca trinaestogodišnji sin stoji kraj njega. Ne smeta to starog galeba da cijeli dan oblijeće oko potencijalnih lovina.
Glavno da žena i kćer ne znaju, a sin neka izuči zanat wink.
Photobucket

Meni nije trebalo seciranje sivih stanica da shvatim da im je u glavi drugačiji sklop wink.
I da ne biste pomislili da bih htjela ulaziti u mišljenje o Internetu.... Svatko ima pravo na svoje.
A ako malo razmislim, možda je bolje provoditi dane kao on uz more, nego kao većina nas uz kompjutore sretan.
Photobucket


Post je objavljen 22.07.2008. u 00:05 sati.