Novi Vinodolski , gradic sa nesto vise od pet tisuca stanovnika tipican je primorski grad, sa svojom starom jezgrom ali i nazalost sa novoizgradjenim popratnim sadrzajima, kao sto je ubrzana betonizacija obale, nabacane vile i kucerine bez smisla i reda a sve u svrhu brze zarade ne gledajuci sto to devastira prelijepi okolis i obalu koja je doista prekrasna, uostalom kao i duz cijelog Jadrana. No prednost je Novog Vinodolskog njegova povezanost sa ostalim djelom zemlje ali i Europe, pogotovo autocestama, mada ni zracni promet nije predaleko udaljen od samog grada, zracna luka na otoku Krku udaljena je otprilike tridesetak kilometara od samog centra Novog Vinodolskog, dok do Plesa nema ni dvjestotinjak kilometara, sto je u danasnje vrijeme brzih i modernih i automobila i autocesta prava sitnica.
Povijesno i kulturno gledajući Novi Vinodlski najpoznatiji je po svom Vinodolskom zakoniku iz 13. stoljeca, najpoznatije gradjevina svakako je zupna crkva Sv. Filipa i Jakova iz 14. stoljeca, nadogradjivana dva puta, najprije u 16. stoljecu u gotickom stilu, da bi konacno crkvi barokni izgled dogradnjom pokrajnjih ladja dalo 18. stoljece.
Naselje Bribir bez obzira na mnogobrojne vile i apartmane, subjektivno gledajuci najljepsi mi je dio Novog Vinodolskog, uz lijepe plaze, to naselje daje veliku mogucnost izbora bilo da se radi o sportskom ili zabavnom programu.
Ove godine što je i velika i cast i obveza grad Novi Vinodolski kandidat je za prestiznu europsku nagradu Zlatni cvijet Europe 2008. u kategorije uredjenosti samoga mjesta.
Kao i u svakom gradu na obali pa tako onda i u Novom Vinodolskom ljeto je vrijeme prepuno dogadjanja, mnogobrojni in live koncerti, regate, feste na otvorenom, vatrometi, vec uobicajno za obalna podrucaja u ovo doba godine, sa mojom osobnom preporukom, povodom Ruzice Vinodola na samo Veliku Gospu 15. kolovoza, to je ujedno i najveci dogadjaj u gradu i vrhunac turistickog i svakog drugog dogadjanja u gradu Novom Vinodolskom.
Za zakljucak, kvarnerski gradic jedan je u nizu bisera nase obale, ali tesko sa juznim djelom Hrvatske, sa Dalmacijom da se moze mjeriti, uostalom osim Rovinja i Poreca malo je gradova u Hrvatskoj koji imaju onaj dodatni mediteranski štih kakav imaju mjesta u Dalmaciji, bezobzira na neke anomalije na plazama, no te anomalije su oduvijek prisutne i na svim plazama svijeta postoje, ne samo kod nas na Slanici, Bribiru, Bacvicama, Villas Rubinu u Rovinju, Rajskoj Plazi na Rabu ili plazi Banje u Dubrovniku, vec i na Copacobani u Rio de Janeriu ako hocete, svugdje gdje obitava i dolazi covjek.
Post je objavljen 21.07.2008. u 11:14 sati.