ĐAKOVO - Ovogodišnji, 42. Đakovački vezovi bit će otvoreni u petak, 4. srpnja, scenskom slikom "Alaj sam se naigrala kola" ispred katedrale. Održavaju se pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike i supokroviteljstvom predsjednika Vlade i Sabora. U središnjem programu - nedjeljnom mimohodu, prodefilirat će 7.500 izvođača u 53 skupine iz RH i inozemstva - BiH, Srbije, Mađarske, Makedonije, Slovenije, Njemačke, Italije, rekao je jučer na konferenciji za novinare gradonačelnik i predsjednik smotre Zoran Vinković. Dodao je da su Vezovi sve vrijeme 'brana zvukovima s istoka'. Dopredsjednik smotre Ivica Mandić govorio je o konjičkom dijelu Vezova. "U svečanom mimohodu bit će više od 40 jahača, 40-ak okićenih svatovskih zaprega, četveropreg. "Konji, lipicanci, vjerni su pratitelji Vezova od početka. I ove godine lipicanci će biti uklopljeni u program otvorenje Vezova, a na Hipodromu ćeu subotu i nedjelju biti tradicionalna konjička natjecanja", rekao je Mandić.
Autor scenske slike Mirko Ćurić predstavio je njezin scenarij, rekavši kako je to priča u kojoj se isprepleću dvije struje - priča o kolu i biskupu Antunu Mandiću koji 1806. u Đakovo dovodi grupu glazbenika na čelu s Mozartovim šurjakom J. P. Haibelom. Na presici je govorio i novi glazbeni urednik Vezova Tomislav Radičević.
Preksinoćnji program Vezova bio je u znaku dvaju kulturnih događaja koji su održani istovremeno: u holu Hrvatskog doma otvorena je izložba fotografija lipicanaca "Plemenitaši" Silvije Butković, a u Gradskoj čitaonici predstavljena knjiga "Zvonik Eve Šimunove" Adama Rajzla. Istančanim fotografskim okom, ženskom suptilnošću i pjesničkom dušom, oduvijek fascinirana konjima, Butković je snimila pogled lipicanca, njegovu svakodnevicu na Ivandvoru i u Pastuharni, upletenu grivu, ždrijebe i njegove prve trenutke dolaska na svijet, zaigranost tih plemenitih životinja, jednom riječju - njihov svijet. Izložbu je otvorio gradonačelnik Zoran Vinbković, a o autoričinom fotografskom i umjetničkom radu uopće govorio je Mirko Kovačević, tajnik Hrvatskog sabora kulture.
"Zvonik Eve Šimunove" najopsežniji je roman napisan na ovim prostorima i ujedno najveći književni izazov Rajzla, koji je do sada čitateljskoj publici bio poznat kao pisac za djecu. Rajzl se dugo pripremao za roman, pišući ga pomno i predano. Na više od 450 stranica opisuje stvarne događaje i likove iz zavičaja, sela Dragotina, ali pod izmišljenim imenima, smještajući radnju u razdoblje od 1937. do 1969. Knjigu su predstavili Vlasta Markasović, Barica Ilić, Mirko Ćurić i autor.
Preksinoćnji program u velikom šatoru bio je u znaku početka Gastrofesta - fišijade. U glazbenom dijelu programa nastupio je Luka Nižetić.
Autor: Suzana ŽUPAN
Glas Slavonije
Post je objavljen 04.07.2008. u 16:04 sati.