Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/folklorni

Marketing

Obilježeno 60 godina KUU „Seljačka sloga“ i 277 godina spomena Graberja

„Godine 1731. izbila je dosad nepoznata buna krajiških kmetskih seljaka na Banovini i vojska je do temelja uništila šest sela. Tada su Žuti Potok i Budrovec spojeni u jedno naselje prozvano Graberje“, stoji u Povjesnici ovog naselja u kojem danas živi 50 obitelji i 160 stanovnika. A u subotu, 21. lipnja povodom Dana sela i uoči spomendana sv. Ivana Krstitelja u Graberju je Don Paško Glasnović, upravitelj župe Gora najprije služio svetu misu, a zatim su održani i „2. Ivanjski susreti“...
Uz domaće društvo KUU „Seljačka sloga“, koje je predstavilo najmlađe članove, nasljednike i čuvare svoje tradicije, KUD „Sunjanka“ iz Sunje nastupio je u specifičnoj narodnoj nošnji izrađenoj od domaćeg lanenog platna koju karakterizira vez „belo po belem“, a predstavio se spletom posavskih pjesama i plesova. KUD „Moslavec „ iz Volodera koje postoji od 1913. godine pokazalo se pjesmama i plesovima Moslavine, a KUD „Poculica“ iz Letovanića, izveo je izvorne pjesme i plesove pokupsko-turopoljskih kraja
Nastupilo je i Hrvatsko amatersko kulturno umjetničko društvo „Glinska tamburica“ iz Gline, osnovano 1994. godine u progonstvu, koje je od 2007. godine organizator Međunarodne smotre folklora „Ivanje u Glini“. KUD „Seljačka sloga“ iz Gređana kod Topuskog izveo je splet narodnih kola iz svog kraja, a Lička izvorna skupina „Plješivica“ iz Zagreba pjesme i kola istočne Like.
Organizatori Ivanjskih susreta koje je otvorio dr. Miroslav Petračić, predsjednik Gradskog vijeća Petrinje, bili su Mjesni odbor, DVD Graberje i Kulturno umjetnička udruga „Seljačka sloga“ u čije je ime Joso Škrljac svim sudionicima, sponzorima i pokroviteljima uručio zahvalnice i prigodne darove. Pokrovitelji su bili Grad Petrinja i Sisačko-moslavačka županija, a medijski Petrinjski radio.
Ispred novosagrađenog Doma bila je postavljena zanimljiva izložba iz koje sam i saznala da nije slučajno što su upravo svetog Ivana Krstitelja izabrali za svog zaštitnika, jer 1731. godine upravo na taj dan 24. lipnja iz Žutog potoka i katoličkog Budrovca je nastalo današnje Graberje. Od 2002. godine na taj dan imaju svetu misu, a od prošle godine i svoje „Ivanjske susrete“.
Proslava je okončana uz tamburaški sastav „Brestovljani“ iz Bresta, a vrijedni Graberčani i Graberčanke još jednom su pokazali da su odlični domaćini, jer u Graberju, unatoč velikoj vrućini, danas nije nedostajalo baš ničega.



PETRINJASKI RADIO



Post je objavljen 21.06.2008. u 16:43 sati.