U mojim povremenim šetnjama i lutanjima po brdu slikavala sam kadulju.
Od kad je počela puštat mlade listiće, pa pupoljke i konačno cvitove.
Lipi, ljubičasti cvit.
Mirišljiv!
Ljekovit!
Prekrasan, aromatičan grm koji pčele obožavaju.
Malo ćemo se upoznat s njim.
Ime Salvia, što je latinski naziv za ovu biljku, dolazi od latinske riječi „salvare“- spasiti, odnosno izliječiti, što nam najbolje pokazuje da su kadulji već odavna pripisivane ljekovite osobine.
To je biljka koju ljudi već stoljećima koriste kao jednu od najznačajnijih domaćih lijekova.
U 17. Stoljeću bila je toliko cjenjena u Kini da su nizozemski trgovci otkrili da su kinezi spremni zamijeniti tri sanduka kineskog čaja za jedan sanduk listova kadulje.
Za rimljene je bila sveta biljaka koja se skupljala za ceremonije.
Bere se list i cvijet.
List se bere prije cvatnje i iza cvatnje u lipnju kad sadrži najviše eteričnog ulja.
Kadulja sadrži 1,5-2,5% eteričnog ulja koje se ekstrahira destilacijom pomoću vodene pare, a glavni sastojak tog ulja je tujon koji djeluje antiseptički, ali u prevelikoj količini može djelovati otrovno na centralni živčani sustav. Osim tujona koji biljci daje snažan karakterističan miris, prisutni su još cineol, borneol, kamfor.
Suši se na toplom i zračnom mjestu u sjeni.
Radi nekih učinaka eteričnog ulja i tanina, ubraja se među najstarije ljekovite biljke od koje pripremamo čajeve i druge tekuće ekstrakte. Danas ima i veliku industrijsku važnost. U mesnoj industriji upotrebljavaju samljevenu kadulju ili njeno eterično ulje kao dodatak mesnim prerađevinama zbog arome i njenih antioksidativnih sastojaka koji sprečavaju užeglost. U kozmetičkoj industriji njeno eterično ulje se dodaje zubnim pastama, vodicama za usta i sapunima. Eterično ulje dodaje se i nekim bezalkoholnim pićima, bombonima i žvakaćim gumama.
Kadulju zovu biljkom “ usne šupljine “.
Bez nje se ne može ni zamislit liječenje usne šupljine, krvarenje zubnog mesa i grla i to čajem ili žvakanjem lista.
Kadulja djeluje i kao blagi afrodizijak. Djeluje umirujuće. Otvara apetit.
Kadulja je biljka za anemične osobe. Kao začin koristi se u pripremi jela od iznutrica i mesa, te jela od riba i to jegulje, ugora, raže i morskog pasa. Kod pečenja mesa kadulja se dodaje za poboljšanje arome.
Naš najkvalitetniji med je upravo med od kadulje. I on spada u grupu ljekvitog meda i to za liječenje respiratornih organa i za jačanje imuniteta.
Mladi listovi kadulje odličan su začin za razna jela a mogu se i pohati u tijestu za palačinke.
I još samo nekoliko receptića koje san pronašla:
ČAJ – čajnu žličicu usitnjene biljke prelijte s 2,5 dl vrele vode i neka odstoji pola sata. Čaj procijedite i pijte 1-3 šalice dnevno. Čisti krv, regulira hormone (kadulja je biljka izbora za razdoblje puberteta i klimakterija), regulira menstrualni ciklus, pomaže kod reumatskih tegoba, regulira znojenje (blagi čaj potiče znojenje, a jači ga smanjuje), pomaže kod prehlada.
ČAJ ZA GRGLJANJE, ISPIRANJE I OBLOGE – 80-100 g bilja prelije se s 1 l vrele vode. Nakon pola sata čaj se procijedi i koristi za ispiranje usne šupljine, i za obloge kod problema s kožom (ekcemi, svrab, prištevi, ubodi insekata). Ovaj koncentrirani čaj možemo uliti i u kupke za kozmetički tretman problematične kože.
VINO OD KADULJE – U hladne jesenske i zimske dane povremeno će vam dobro doći u šalici dobrog crnog vina kratko provriti mali prstohvat kadulje. Naročito dobro djeluje na rekonvalescente nakon preležane gripe.
Naravno da sve ovo nisam znala. Poslužila sam se biljnom ljekarnom i Internetom.
Post je objavljen 16.06.2008. u 09:56 sati.