Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Nastavlja se Busheva turneja po Europi

Američki predsjednik George W. Bush sa suprugom Laurom jučer je nešto poslije 16 sati iz ljubljanske zračne luke "Jože Pučnik" otputovao u Njemačku koja je druga postaja njegove osmodnevne turneje po Europi.

Bush je u Sloveniji prisustvovao godišnjem summitu Europska unija - SAD, osmom u svoja dva predsjednička mandata, a razgovori su bili posvećeni političkim i gospodarskim odnosima EU-a i SAD-a, klimatskim promjenama i energetici, potpori "mladim demokracijama" u svijetu, te kriznim žarištima, i krizi u odnosima Zapada s Iranom zbog njegova programa obogaćivanja urana.

Bush je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa slovenskim premijerom i predsjedajućim Vijeća EU-a Janezom Janšom i predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom, najavio da će globalni dogovor o borbi protiv klimatskih promjena, o čemu između SAD-a i Europske unije postoje najvidljivije razlike, biti moguće postići još u vrijeme njegova predsjedničkog mandata. Bush se zauzeo za to da se u sporazumijevanje uključe zemlje poput Kine, Indije i Brazila koje su u sve jačem industrijskom razvoju, pa se u skladu s time povećavaju i njihovi ispusti stakleničkih plinova koji djeluju na klimatske promjene.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso zahvalio je SAD-u na ulozi koju je imala u integriranju europskog kontinenta na vrijednostima demokracije, ljudskih prava i slobodnog ekonomskog poduzetništva. On je naglasio da bi globalni dogovor o smanjenju stakleničkih emisija, koji bi trebalo postići do kraja sljedeće godine kao zamjenu za Sporazum iz Kyota, bilo lakše postići ako SAD i Europska unija daju svojim ponašanjem primjer drugim državama.

U vezi s drugim pitanjima o kojima je bilo riječi na summitu, Bush je podržao uključivanje Turske u Europsku uniju, te istaknuo da je iransko vodstvo pred odlukom o tome želi li izolaciju od Zapada ili suradnju za koju mora pružiti vjerodostojne dokaze da će prestati s procesom obogaćivanja urana.

Govoreći o Kubi, Bush je naglasio da bi ta država morala osloboditi sve političke zatvorenike.

Na summitu su EU i SAD u zajedničkoj izjavi među ostalim podržali proces integriranja država zapadnog Balkana u Europsku uniju i NATO savez, nastavak procesa stabilizacije i usklađeno djelovanje Europske unije i SAD-a na Kosovu u prijenosu funkcija UNMIK-a na europsku misiju EULEX.

Upitan o razlikama koje postoje između Europe i SAD-a u gledanju na neka pitanja, Bush je rekao da su razlike normalne, ali da je mnogo više vrijednosti koje povezuju transatlantske partnere.

"Razlike su normalne, uostalom razlike postoje i među 27 država Europske unije. Zato mi je draži moj posao od posla koji ima predsjednik EK-a Jose Manuel Barroso", našalio se na konferenciji za novinare na Brdu kod Kranja američki predsjednik Bush.

Bush stigao u Njemačku

Američki predsjednik George Bush stigao je jučer poslije podne u Njemačku, drugu etapu oproštajne europske turneje tijekom koje će još posjetiti Italiju, Vatikan, Francusku i Veliku Britaniju. Bush će sa suprugom Laurom u rezidenciji njemačke vlade u Mesebergu biti gost kancelarke Angele Merkel, s kojom će sudjelovati i na svečanoj večeri, a gdje će danas održati razgovore o načinima odgovora na rastuće cijene nafte i hrane te jačanju pritiska na Iran zbog nuklearnog programa, klimatskim promjenama i svjetskim financijskim tržištima.

Slovenski mediji o osiguranju EU – SAD summita


Sigurnost američkog predsjednika Georgea W. Busha tijekom njegova 20-satnog boravka u Sloveniji na summitu EU - SAD osiguravali su u zraku borbeni zrakoplovi američke vojske iz baze u Avianu (Italija), a sa zemlje "rabljeni" njemački raketni sustav Roland II koji je za tu priliku bio postavljen na ljubljanskom aerodromu "Jože Pučnik", neki su od detalja koje dan nakon što je Bush otputovao u Njemačku otkrivaju u srijedu slovenski mediji.

Ljubljanski dnevni list "Dnevnik" tako otkriva da je radarsko pokrivanje zračnog prostora, koji je u vrijeme Busheva dolaska i odlaska bio blokiran za civilni promet, slovenska vojska pokrivala sa dva radara dugog dometa koji su smješteni u blizini Ljubljane i Maribora. Sigurnost Busheva boravka u Sloveniji koja je članica NATO saveza, ali nema borbene zrakoplove nego školske avione Pilatus, iz zraka su pokrivali američki zrakoplovi iz Aviana, ali Amerikanci nisu u Sloveniju doveli svoj proturaketni sustav, navodi list.

Zato je za obranu iz zraka Slovenija nekoliko dana prije Busheva dolaska postavila rabljeni njemački raketni sustav Roland II, što ga je 1999. godine po povoljnoj cijeni dobila od Njemačke. Riječ je o prilično zastarjelom sustavu protuzračne obrane kratkog dometa, a tada nabavljena baterija sa šest lansirnih kamiona, komandnim vozilom i baterijskim radarom pokriva zračni prostor do 3500 metara visine. U strateškim planovima slovenske vlade taj sustav namijenjen je inače obrani iz zraka nuklearne elektrane Krško, navodi list.

Na zaštiti redovitog godišnjeg summita EU-SAD, koji je održan u utorak u Sloveniji kao predsjedateljici EU-om, bilo je, uz američke specijalizirane zaštitne službe, na terenu angažirano 500 slovenskih vojnika, od čega 350 na izravnoj zaštiti, a ostali na "logističkim" zadacima, uglavnom prijevozu osoblja i gostiju sastanka na vrhu, piše list.

Post je objavljen 11.06.2008. u 11:30 sati.