Živi bili pa se ponedjeljkom pisaca spominjali! Danas sam se sjetila pisati o jednoj gospođi Australki koja se danas nešto manje čita, ali je prodavala bestsellere dok se neki od nas, uključujući i vašu blogericu, nisu ni rodili. Jučer je proslavila 71. rođendan, pa joj ovim putem i čestitamo.
Khm, khm... dakle. Colleen Mc Cullough rođena je 1. srpnja 1937. godine i poznata je australska spisateljica, rođena u Wellingtonu. Po zanimanju je neurologinja, koja je svoj radni vijek provela i u medicinskoj praksi i u znanosti.
Svoju je spisateljsku karijeru započela davne 1974. godine izdavanjem romana Tim.
Tim je roman o postarijoj gospođi, poslovnoj tajnici koja se zaljubi u mladića oku vrlo ugodne vanjštine, ali nažalost mentalno retardiranog. Roman sam čitala, i manje mi se svidio od drugog njezinog prilično hvaljenog romana Dame iz Missalonghija, oko kojeg i danas vladaju određene kontroverze.
Ipak, najpoznatija je po svom romanu Ptice umiru pjevajući (u originalu – Thorn Birds), prema kojem je snimljena i mini – serija u kojoj su glumili Richard Chamberlain i Barbara Stanwyck (stariji bi se mogli sjećati serije). Roman je smješten uglavnom u australsku divlju unutrašnjost, u Droghedu gdje je bilo uzgajalište ovaca, a središnja priča vezana je uz obitelj Cleary u godinama od 1915. do 1969. Autobiografski moment u priči je vezan uz lika koji se zove Dane, a koji je u romanu poginuo utapanjem, jednako kao i brat autorice, imenom Karl, koji je poginuo u 25. godini života spašavajući ljude na Kreti.
O već spomenutom romanu Dame iz Missalonghija (napisan 1987.) još moram reći da je smješten u gradić Byron u Australiji, u vrijeme neposredno prije I. Svjetskog rata, i da govori o siromašnoj Missy Wright koja se pretvara da je bolesna kako bi dobila srce čovjeka u kojega se zaljubila, i o obitelji Hurlingford koja drma i trese tim provincijskim gradićem. Za ovaj se roman kaže da je samo „australizirana“ verzija romana L. M. Montgomery pod naslovom The Blue Castle (ne znam, nisam čitala).
Danas se Colleen McCullough kao spisateljica svjetskog ranga malo manje spominje nego što je to bio slučaj u osamdesetima, no ništa zato – retro je opet in, i ako tražite za čitanje nešto starije, preporučujem vam upravo ovu autoricu.
Post je objavljen 02.06.2008. u 15:21 sati.