Moonset Literary Newspaper
editor: an'ya
http://moonsetnewspaper.blogspot.com
Izlazi dva puta godisnje
Rokovi: 1. februar za prolecno/letnji broj
1. avgust za jesenje/zimski broj
I
Dostavljaju se neobjavljivani radovi (do 10):
haiku, tanke, haige: anya@bendnet.com
senrjui: modernsenryu@gmail.com (Tony A. Thompson)
haibuni: hortense@walrus.com (Hortensia Anderson)
renku: johnedmunndcarley@btinternet.com (John Carley)
"photo art": oston@shawbiz.ca (Jim Swift)
II
prikazi knjiga: 2 primerka poslati na adresu:
moonset Literary Newspaper, LLC, P.O. Box 3627, La Pine, OR, 97739-0088 USA
III
"Signature haiku" i "Signature tanka" (jedan rad koji vam je omiljen, najvise objavljivan ili koji smatrate da vas najbolje predstavlja; navesti gde je prvi put objavljen): anya@bendnet.com
IV
Haikui na temu "smrt" (do 10; rok 1. avgust): anya@bendnet.com
V
Ako zelite da se predstavi grupa, klub, udruzenje... kome pripadate, javite se sa tekstom i fotografijama: anya@bendnet.com
VI
Treci konkurs moonset Literary Newspaper
Kategorije: A = Haiku, B = Senrju, C = Tanka, D = Renku, E = Haibun, F = Haiga, G = Fotografija (samo crno-bele).
Pravila: bilo koji stil i tema, neobjavljivani radovi.
Rok: 1. avgust 2008.
Ucesce: $2 po pesmi, broj radova nije ogranicen.
Poslati na emial peterb@bendnet.com ili postom: moonset, POB 3627, La Pine, Oregon 97739-0088 USA. U dva primerka na kartonu 3 x 5 ili na papiru 8 1/2 x 11. Navesti kategiriju na poledjini. Upisati ime, e-mail i postansku adresu na poledjini jednog primerka.
Obavestenje o pobednicima do 30. septembra.
Nagrade: Prva = pretplata na dva broja moonseta i diploma. Druga: jedan primerak moonseta i diploma. Treca: diploma.
Detalji: http://moonsetnewspaper.blogspot.com
Sasa Vazic, asistent za Balkan
--------------------------------
The 42nd A-Bomb Memorial Day Haiku Meeting
--------------------------------
1 haiku ispisan na engleskom do 8. jula poslati na adresu:
A-Bomb Haiku Meeting, Organizing Committee
Kyoto Museum for World Peace, Ritsumeikan University,
603-8577 Kyoto, Japan
---------------------------------
--- On Mon, 5/26/08, Jadran Zalokar
From: Jadran Zalokar
Subject: FW: Prvi dvobroj Identiteta za 2008
To: borivojbukva@yahoo.com
Date: Monday, May 26, 2008, 2:29 PM
Bok boro
Ovo salje dimitrije
Lp jadran
--------------------------------------------------------------------------------
From: 8<8B@8X5 C:8[ [mailto:ldimitrije8@gmail.com]
Sent: Monday, May 26, 2008 2:25 PM
To: jadran.zalokar@svkri.hr; kc@gromnet.net; kony@yubc.net; lazarkomarcic@yahoo.com; lex@yubc.net; lj.bajic@yubc.net; marica_djurkic@yahoo.com; miragiro@yahoo.com; mircapek@yahoo.com; moriek@ptt.yu; msc@fil.bg.ac.yu; nada_rath@web.de; natalija.staparac@os.htnet.hr; ljilja; m. lukicic; marko slavic; milan milivojevic; mile sakovic; miljurko vukadinovic; n. v.
Subject: Prvi dvobroj Identiteta za 2008
Identitet 9-10 / 2008
Digitalno izdanje književnog časopisa IDENTITET Edicije ZAVETINE iz Beograda upravo je publikovan i može se dobiti direktno od izdavača. Prvih 1000 čitalaca časopis će dobiti besplatno u ovoj godini u kojoj Zavetine obeležavaju 25 godina postojanja.
Časopis se otvara uobičajenom rubrikom Večne nervoze, u kojoj se donose tekstovi dva čuvena duhovnika: Kako đavo obmanjuje čoveka Starca Kleopa i Greh Sv. Jovana Kronštatskog.U ovom prvom prolećnom dvobroju književnog časopisa IDENTITET prevrednovanje je i dalje tema broj jedan. Rubrika REP (u okviru temata: Okrug prašine i paučine: Zašto još uvek ovde nema prevrednovanja) - donosi više od dvadesetak tekstova koji bi mogli biti put prema odgovoru na postavljeno pitanje. Kao i prethodni dvobroj, Identitet donosi izbor tekstova štampanih ili publikovanih od dvadesetih godina minulog veka do poslednjih nekoliko godina. Časopis donosi tekstove Rastka Petrovića, Bore Ćosića (Književna kritika u Srbiji je beda bedina..), Aleksandra Lukića (Parohijski duh srpske književnosti...), odlomke iz razgovora sa R. Kordićem, kritičke tekstove Boška Tomaševića, Saše Ćirića, M. A. Ivkova, Miroslava Lukića, Zorana M. Mandića, M. Vučinića (Fundamentalizam Svetislava Basare), Saše Radojčića, Stanislava Vinavera (Pomenik iz 1922; Maturska pitanja) i dr.
U rubrici REP OD REP M. Lukić piše o eliti, stavljajući u kontekst ono što je sabrano u prethodnoj rubrici. Ako se taj tekst, nekada, preliminarno objavljen na drugom mestu, činio radikalnim, danas deluje nekako poznato i možda lekovito?
Rubrika DUR donosi tekstove konkursa koje je raspisala Edicija ZAVETINE ove godine (veliki književni konkurs za 30 rukopisa novih knjiga svih žanrova; konkurs za kratki esej, kratku priču, fotke, itd.)
U rubrici SUZ prvi put objavljuje svoje proze, pesme ili putopise Predrag Crnković, Slobodan Branković i Bojana Pavićević. Ova rubrika donosi i poduži tekst agilnog kladovskog carinika Ranka Jakovljevića Legat barona Filipa la Renotieri de Ferari.
Rubrika KRKALESKA u okviru Skrivenih vrednosti srpske kulture i književnosti donosi Pogovor SABRANIM RADOVIMA A. Lukića, koje su Zavetine objavile sredinom maja u 8 knjiga. Kao i odlomke iz Čitanke o Svetom kralju Jovanu Vladimiru N. Velimirovića. Podrubrike Podvučeno donose Lepo i novo? M. Lukića, a AB IMO PECTORE esej RAZUM ILI NAGON..... Nikola Vušković . Na kraju časaopis objavljuje i jednu izvrsnu fotografiju iz mladosti ovogodišnjeg dobitnika književne nagrade Amblem tajnog pisma sveta , Aleksandra Lukića, kao i izvinjenje čitaocima i saradnicima što u ovom dvobroju nije moglo biti publikovano sve ono vredno što je pristiglo na urednički sto. Korice časopisa (verzije Štampanog izdanja) su u znaku Pogleda odozgo vlaških zmajara iz Češljeve Bare i fotografije starog razboja Z. Kneževića.
Štampano izdanje ovog dvobroja pojaviće se do kraja juna. Cena štampanog dvobroja je 150,00 dinara, i u tu cenu nisu uračunati poštanski i drugi troškovi. Ovaj dvobroj časopisa ne distribuira se u knjižarama, iz više razloga. Savetujemo svim našim zainteresovanim poručiocima iz unutrašnjosti Srbije, koji žele da poruče ovaj dvobroj, da to učine tako što će novac poslati poštanskom novčanom uputnicom na sledeću adresu: Ivan Lukić, 11000 Beograd, Serdar Janka Vukotića 1/13 (pri tom treba da navedete i tačnu vašu kućnu adresu). Odmah ćemo Vam poslati traženi broj. Tako je jeftinije, nego da se časopis naruči pouzećem (u tom slučaju dvobroj košta 250,00 din). Kada je reč o našim čitaocima iz dijaspore, njima za sada možemo poslati samo digitalnu verziju časopisa uobičajenom internet poštom. Urednici: Dimitrije i Miroslav Lukić. Adresa redakcije: Identitet, 11000 Beograd, Serdar Janka Vukotića 1/13, i-imejl adresa identitet@verat.net
Srdačan pozdrav iz Beograda, iz Zavetina
www.zavetine.rs
www.zavetine.com
http://www.zavetine.blogspot.com
zavetine@verat.net
-------------------------------
--- On Tue, 5/27/08, Zlatomir Borovnica , Inđija, Srbija.......................wrote:
From: Zlatomir Borovnica
Subject: Fw: konkurs
To: borivojbukva@yahoo.com
Date: Tuesday, May 27, 2008, 10:46 AM
Konkurs za književnu nagradu „Andra Gavrilović“
Resavska biblioteka u Svilajncu, povodom 140 godina postojanja, raspisuje konkurs za književnu nagradu „Andra Gavrilović“ za pripovetku i književnu kritiku.
Resavska biblioteka ovom nagradom želi da savremenicima ukaže na ime, naučni i književni rad, zavičajnog stvaraoca Andre Gavrilovića (1864-1929) književnika, istoričara knjiž., publiciste, profesora i čoveka pozorišta.
Stručni žiri proglasiće tri najuspešnija rada u obe kategorije. Autori dostavljaju svoje neobjavljene radove.
Najuspešniji radovi, bez obzira na plasman, biće objavljeni u književnoj periodici.
Radovi će biti nagrađeni novčanim nagradama: prvo mesto sa 10.000, drugo 7.000 i treće 3.000 dinara.
Rok za prispeće radova je 30. septembar 2008.g.
Radove slati na adresu:
Resavska biblioteka Svilajnac
Lazin trg 19
35210 Svilajnac
kontakt tel. 035/321-531
objavljeno: 24. 05. 2008.
---------------------------------
II.6. Javno zagovaranje I
Datum održavanja:
9. lipnja 2008. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Edita Bačić, viša knjižničarka
Alemka Belan-Simić, knjižničarska svajetnica
Sadržaj:
Kako knjižničari i zagovaratelji knjižnica imaju ključnu ulogu u izobrazbi svojih zajednica o tome zašto su knjižnice i knjižničari važni u informacijskom društvu, nužno je naučiti kako govoriti jasno, razumljivo i poticajno.
Javno zagovaranje I:
- Osnove javnog zagovaranja: osmišljavanje prostora i poprišta javnih rasprava; što sve javni zagovarači moraju znati; strategija zagovaranja.
- Nalaženje sredstava za javno zagovaranje: donatori, analiza slučaja.
- Kako napredovati u javnom zagovaranju: odnosi s medijima; analiza slučaja; vrednovanje
Namijenjeno je svim knjižničarima, napose aktivnim članovima knjižničarskih udruga.
Kotizacija: 200 kn
Trajanje: 6 sati
10,00 - 16,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
II.6. Javno zagovaranje II
Datum održavanja:
10. lipnja 2008. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Edita Bačić, viša knjižničarka
Alemka Belan-Simić, knjižničarska svajetnica
Sadržaj:
Kako knjižničari i zagovaratelji knjižnica imaju ključnu ulogu u izobrazbi svojih zajednica o tome zašto su knjižnice i knjižničari važni u informacijskom društvu, nužno je naučiti kako govoriti jasno, razumljivo i poticajno.
Javno zagovaranje II:
- Praksa javnog zagovaranja: zagovaračke ideje pojedinih vrsta knjižnica i knjižničarskih društava; zagovaračke smjernice; izgradnja prepoznatljive slike; odnosi s javnošću; analiza slučaja; akcijski plan.
- Uloga knjižničarskih društava: predstavljanje knjižnica i knjižničara programima; izgradnja mreže zagovarača knjižnica; odnosi s medijima; izvori službenih informacija; suradnja s javnim vlastima; praćenje zakonodavstva; delegiranje po načelu „prava osoba na pravom mjestu“; analiza slučaja.
Namijenjeno je svim knjižničarima, napose aktivnim članovima knjižničarskih udruga.
Kotizacija: 200 kn
Trajanje: 6 sati
10,00 - 16,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
IV.9. Školska knjižnica I: digitalne zbirke službenih publikacija namijenjene djeci i mladima
Datum održavanja:
11. lipnja 2008. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Mr. sc. Irena Pilaš, viša knjižničarka
Blaženka Peradenić-Kotur, viša knjižničarka
Sadržaj:
Predstavljanje odabranih digitalnih zbirki službenih publikacija namijenjenih djeci i mladima. Međunarodne organizacije, europske udruge i vlade razvijenih država svijeta izrađuju digitalne zbirke službenih publikacija i državnih informacija namijenjene djeci i mladima. Takve su digitalne zbirke obrazovne naravi, dostupne na više jezika, sadržajno raznolike, a omogućuju korištenje različitim uzrastima. Imaju također posebne sadržaje za djecu i učitelje.
Prikazat će se digitalne zbirke organizacije Ujedinjenih naroda i njezinih specijaliziranih agencija (UNICEF), Svjetske banke, Europske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Australije.
Dostupni sadržaji obradit će se u predavanjima i vježbama.
Namijenjeno je knjižničarima svih vrsta knjižnica, napose školskim knjižničarima.
Kotizacija: 150 kn
Trajanje: 4 sata
10,00 - 14,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
VIII.2. Digitalni arhiv hrvatskih mrežnih publikacija: bibliografske, tehničke i programske preporuke za izradu, opremanje i objavljivanje mrežnih sadržaja (I, II)
Datum održavanja:
12. lipnja 2008. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Tanja Buzina, viša knjižničarka
Jasenka Zajec, viša knjižničarka
Mr. sc. Miroslav Milinović, Sveučilišni računski centar
Sadržaj:
Prvi dio:
- dati osnovnu informaciju o projektu uspostavljanja Digitalnog arhiva hrvatskih mrežnih publikacija;
- uputiti u zakonske propise vezane uz obvezni primjerak mrežne građe;
- uputiti u način uključivanja publikacija na webu u ISSN, ISBN i ISMN sustave;
- uputiti u postupke prijave publikacije i način obavještavanja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu o objavljivanju;
- uputiti na odgovarajuće dokumente vezane uz kriterije odabira i pohrane.
Drugi dio:
- uputiti u preporuke o načinu izrade mrežnih publikacija zbog njihova lakšeg pronalaženja i uspješnog pohranjivanja u odnosu na bibliografsko oblikovanje publikacije, te tehnička i programska rješenja;
- uputiti u prednosti uključivanja metapodataka u mrežne sadržaje zbog lakšeg pronalaženja sadržaja i interoperabilnosti sadržaja metapodataka, odnosno mogućnosti njihovog ponovnog korištenja, npr. u Digitalnom arhivu NSK;
- uputiti u korištenje metapodataka standarda Dublin Core.
Namijenjeno je autorima/izrađivačima sadržaja na mreži (mrežna sjedišta, dokumenti, publikacije). Izdavačima, nakladnicima i urednicima mrežnih publikacija obuhvaćenima propisima o obveznom primjerku.
Kotizacija: 150 kn
Trajanje: 4 sata
10,00 - 14,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
X.3. Kako biti uspješan online mentor
Datum održavanja:
13. lipnja 2008. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Željana Vučina, prof./dipl. knjiž.
Sadržaj:
Radionica će naučiti polaznike kada rabiti metodu f2f, e-učenje ili kombinaciju. Kako znati prepoznati potrebe polaznika e-učenja i pomoći im u snalaženju u mrežnoj okolini. Polaznici će se upoznati s logikom uspješnog vođenja e-učenja i vještinama potrebnim da bi se bilo uspješnim online mentorom. U posljednjem dijelu bit će prezentirani komunikacijski alati, načini na koje se potiču polaznici na aktivno sudjelovanje te korisni savjeti za moguće 'nepredviđene' situacije tijekom trajanja e-učenja.
Namijenjeno je knjižničarima visokoškolskih knjižnica.
Kotizacija: 150 kn
Trajanje: 4 sata
10,00 - 14,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
Radionice u drugim županijama
IV.4. Elektronički referentni izvori
Datum održavanja:
9. lipnja 2008. - Gradska knjižnica "Marka Marulića", Split
Predavač/i:
Zdenka Sviben, viša knjižničarka
Sadržaj:
Pronalaženje kvalitetnih biografskih izvora, računalnih programa (kalkulatora) i matematičkih formula, rječnika i enciklopedija, pronalaženje svakodnevno potrebnih podataka, pronalaženje ljudi, ustanova i firmi, općih referentnih izvora, pronalaženje i korištenje slika, karata, statističkih podataka; okupljanje i uređivanje pronađenih izvora.
Namijenjeno je knjižničarima u narodnim i školskim knjižnicama.
Kotizacija: 150 kn
Trajanje: 4 sata
10,00 - 14,00
Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.
------------------------------
NOVA KNJIGA TATJANE DEBELJAČKI: AH_EH_IH_OH_UH
Osvrt na knjigu:
ISKRENI UZDAH I OBUZDAN KRIK
Nesumnjivo da je za Tanju Debeljački pesma najbolji način za razumevanje i opisivanje sveta ali ne bilo kakvog sveta, odnosno ne samo onog što je “darovano pogledu”. Pomalo neobičan naslov zbirke nema nameru da stvori neku novu vrstu eksplicitnosti i tumačenja, on upravo ima cilj da se ograniči na tih nekoliko slova uzdaha, posledičnih manifestacijama uznemirenih i ustreptalih osećanja. Na taj način ova pesnikinja stvara jednu novu vrstu redukcionizma i svedenosti (ne stiha već poetskog osećanja) na primordijalni znak, amblem koji skoro čitav kontekst zbirke svodi na unutrašnje pejzaže čovekove, mnogolike i osobene međuzavisnosti, neobična kretanja i čudna snoviđenja, zagonetne iskre i preplitanje živog i neživog, prošlog i sadašnjeg...
Svet njenih meditativnoispovednih stihova obasjan je posebnom vrstom opore neoromantičarske rezignacije protkane setom, emocijama i melanholijom; dominantnim osećanjem, u kome se stiču i neobičnim vezama povezuju i grade alegorijski sklopovi. Tanja Debeljački ne želi da svet učini razumljvijim i boljim, vera u istinsku poetsku emociji i čovekovu nemogućnost da da konačne odgovore, ne dozvoljava joj da iskorači iz meditativno-elegičnih raspoloženja, s mnoštvom nijansi rezignacije i gustom metaforikom, ona iscrtava veoma široku i mnogoliku mapu melanholije i hipokrizije savremenog sveta, u kome je najveća žrtva upravo čovek sam; njegova čulnost i tananost osećanja ali u onoj meri koliko i sam na tu vrstu hipokrizijskih zakonitosti i sam pristaje.
Značajanu ulogu u pesmama Tanje Debeljački ima diskretno provučen ton filozofije životnog relativizma i jedne naročite vrste nihilizma. Ona ne pristaje na ustaljen red stvari i pojmova, svesna da iza toga postoji jedna posebna nadstvarnost, unutar koje su odnosi i hijerarhija vrednosti istinitiji i unutar koje skeptični današnji čovek može naći pravu meru i oblik svoga postojanja, jer u aktuelnoj stvarnosnoj datosti ne pristaje na zakone atrofirane moralne i nacionalne apatije uzdignute na nivo božanskog promisla. Pritisnut “tragičnim osećanjem života” pesnikinja priziva ambijente, prizore i duševna stanja kojima bi, bar na tren, mogla da savlada i prevaziđe kosmičku studen i pustoš. U ovim pesmama na veoma originalan način se izmiruju krajnje suprotnosti i pomeraju granice; sve ima uslovno i bukvalno značenje. Neisforsiranoj intelektualnosti poseban značaj daju skepsa i sumnje kojima Tanja Debeljački odstranjuje patetiku, poništava spoljašnju meru tragičnosti i pod drugačiji pogled podvodi okamenjene folklorne, nacionalne i životne mitove. Pevati uprkos svemu – to je suština filozofije i poetike Tanje Debeljački koja se jasno očitava u ovoj zbirci.
Poseban kutriozitet ove zbirke čini poglavlje u kome su pesme drugih pesnika posvećene Tanji Debeljački što ne odudara previše od osnovne poetske linije ove zbirke i što svedoči jednu veoma jaku liniju, poetsko bratstvo, u novijoj poeziji mlađih pesnika.
Petar V. Arbutina
-------------------------
WORLD HAIKU ASSOCIATION /WHA/
—————----------
The 56th. WHA Haiga Contest (05/2008)
http://www.worldhaiku.net/haiga_contest/56th/borivoj_bukva.html
razigrani
bijeli labudovi
plove jezerom
Preostale haige pogledaj na linku -> http://www.worldhaiku.net/
-> ideš pod “haiga”
lp, boro
--------------------------
Drustvo haiku pjesnika Rijeka
http://karolina-rijecka.com
Post je objavljen 01.06.2008. u 21:34 sati.