Katolici na interetu orgarniziraju izlat u Goski kotar
Na prvi dan ljeta krećemo autobusom na izlet, iz Zagreba - u Gorski Kotar
Krećemo ujutro u 7 sati s parkirališta Bille kod rotora u Zagrebu, vraćamo se na isto mjesto oko 19 sati
Prvo stajalište je Novigrad na Dobri.
Tamo ćemo posjetiti Stari grad koji se trenutno restaurira, ali jedna je njegova kula u potpunosti završena i na njoj je uređen vidikovac s kojeg puca pogled na dolinu Dobre. Odmah podno Starog grada je stari most čiji današnji izgled datira iz 1736.godine u vrijeme gradnje Karolinske ceste.
Također ćemo posjetiti crkvu Blažene Djevice Marije.
Skrad
Skrad je u prošlosti bio malo kmetsko naselje koje je 1805. godine imalo 13 kuća, 14 obitelji i 144 stanovnika. Donji dio Skrada zvan Loka intenzivno se počeo razvijati nakon izgradnje Lujzinske ceste 1811. godine, dok se novi dio naselja na obroncima tustog vrha intenzivnije počeo razvijati i graditi šezdesetih godina prošlog stoljeća. I životinjski svijet je veoma bogat pa nije nikakva rijetkost u bujnim šumama ovog kraja sresti medvjeda ili plahu srnu. Zahvaljujući obilju vode i subalpskoj klimi, tu susrećemo pravo bogatstvo flore i faune. Prema posljednjem popisu stanovništva (2001) tu je stalno naseljeno 1.333 stanovnika koji žive u 517 kućanstava.
Zeleni vir
Područje Zelenog vira proglašeno je rezervatom prirodnih vrijednosti 1962. godine. Prvi se puta spominje 1884. godine kao izletište za hrabrije izletnike.
Pogled na Zeleni vir daje utisak kao da se nalazimo pred hramom iz nekih davnih vremena. Niz 70 m visoku stijenu ruše se dva planinska potoka koji u tisućama kapljica padaju pred otvor pećine u kojoj se nalazi izvor. Izvorska voda stvara malo jezerce, zelenkaste boje na prvi pogled, no kristalno čista, po kojoj je izvor dobio ime. Iz same pećine istječe i treći potočić, koji pjenušavim slapovima preskače preko kamenja, prati stazu i otječe do hidrocentrale. Krenemo li desno od planinarskog doma, staza nas vodi preko dva mostića i ne obećaje ništa naročito, no uskoro počinju usponi po strmim stranama, mostovima i brvnima. Staza je dalje usječena u stijene visoko iznad potoka.
Ispod mostića, u provaliji, ruši se potok, a zapjenjena voda valja se preko kamenja stvarajući zaglušujući šum. Stijene su sve više okomitije i na zavojitoj stazi čini se da se potpuno sastaju. Trag neba gotovo postaje nevidljiv u ovoj galeriji koju je voda stvarala tisućama godina i čovjek instinktivno čvršće hvata ogradu mostića. Nakon uzbuđenja kanjon se postepeno širi, a staza dalje vodi prema spilji Muževoj hiži.
Vražji prolaz
Druga atraktivnost je 800 metara dugačak kanjon Vražiji prolaz. Mnogi ga smatraju jednim od najljepših prizora u našoj zemlji. Kroz usku guduru-sutjesku, široku oko dva metra, među stjenama visokim stotinjak metara, probija se gorski potok Jasle. Voda je milenijima izjedala kamen da bi prokročila ovaj prolaz koji zapanjuje snagom vodene stihije i divljinom vrletnih stjena. Nad njim na metalnim nosačima usječenim u stjenu napravljeni su mostići i stepenice kojima se prolazi. Tu tek sredinom ljeta do korita pritoka mjestimice nakratko dopiru sunčeve zrake. Stjene su mjestimice pokrivene mahovinom, a na terasama po kojima se kreće divljač, najčešće divokoze ima trave i drveća.
Vražji prolaz koji se u prošlosti nazivao i vražja provalija, pjesnici su opisivali kao Danteov put u pakao. Prvi se puta spominje prohodnim za izletnike 1934. godine nakon što su izgrađeni drveni mostići, a prije toga bio je meta planinara koji su njime prolazili penjanjem uz pomoć klinova i drugih planinarskih pomagala. Od svog osnivanja do danas doživio je mnogo rekonstrukcija i preuređenja u interesu sigurnosti posjetitelja.
Slijedi obilazak Skradske gore.
Na Skradskom je vrhu u početku stoljeća sagrađena kapelica Marijina uznesenja na nebo koja je 1994. godine temeljilo obnovljena. U njoj se svake godine na Veliku Gospu održava sveta misa. Za stanovnike tog dijela Gorskog kotara to je jedna od vrlo značajnih crkvenih svetkovina. Dan općine Skrad također se tada proslavlja.
S izletom na Skradski vrh dobro je spojiti i posjet vidikovcima neposredno iznad Skrada. To su Kavranova stijena i Perič odakle se pogledom zahvaća Skrad i kanjon u kojemu su Zeleni vir i Vražji prolaz
Nakon toga slijedi lijep pješački prehod do planinskog vrha, Javorova kosa, iznad Ravne Gore, a tik do vrha napiti se dobre vode iz „Božjeg studenca“!
Povratak će biti dijelom stare Karolinske ceste uz poneko iznenađenje na putu do Zagreba!
Napomene
Cijena izleta
Organizacija, vodstvo puta i prijevoz posebnim autobusom: 60Kn.
Za ulaz u lokalitet Zeleni vir i Vražji prolaz plaća se na ulazu!
Polazak i povratak
Krećemo ujutro u 7 sati s parkirališta Bille kod rotora u Zagrebu, vraćamo se na isto mjesto oko 19 sati.
Opći naputak:
- hodočasnički i planinski pohod pogodan je za sve sudionike pohoda
- obuća i odjeća treba biti prilagođena planinskim i vremenskim uvjetima, posebno onih, koji žele obići (organizirano pod vodstvom!) spomenute lokalitete
- hranu i piće svaki treba osobno osigurati, iako je moguća usputna opskrba
- na dogovorene šetnje i uspone povesti ćemo Vas bezbrižno, uz nužan oprez i pažnju prema šumskim stanovnicima, a šumsko bilje «odnijeti kućama» snimljeno foto ili video snimanjem
- sobom će mo ponijeti i otpatke do autobusa i kasnije odložiti na odgovarajuće mjesto
- sudionici pohoda sudjeluju na osobnu odgovornost i dužni su se pridržavati uputa vodstva
- program je napravljen prema saznanjima i željama u smislu našeg katoličkog duha i zajedništva veće grupe. O mogućim nužnim promjenama tijekom pohoda biti ćete na vrijeme izvješćeni.
Svima sudionicima ovog hodočasničkog planinskog pohoda želimo lijepo vrijeme od Boga i srca svoga, a da se ne izgubite u goranskim brdima potruditi će se vodstvo puta!
Prijava
Želite li na put s nama, javite mi se što prije na mail ivica#katolici.org (umjesto znaka # stavite @) pa ću Vam rado poslati
dodatne upute i objašnjenja.
Lani nam je, pod vodstvom našeg Toma, na Velebitu bilo Krasno. Vjerujemo da će tako biti i ove godine u Gorskom Kotaru.
Post je objavljen 23.05.2008. u 10:04 sati.