Kokoška 2 - slijeđenje, Prag, 27.9.69.
Slijediti susret 27.8.1969. i fotoaparatom dokumentirati kada će LISOVA predati putovnicu MILANU KUNDERI iz Brna...
U 9.30 h zapčeto je slijeđenje Lisove Božene... akcija će biti provedena pod kodnim nazivom Kokoška 2.
U 9.45 h došla je Kokoška 2 u automobilu registracijskih oznaka ABB-89-50 na ugao ulice Bartolomejske. Tamo je izašla iz vozila te otišla do telefonske govornice odakle je nekoga zvala. Bila je gologlava, odjevena u svijetlo smeđi baloner, u ruci nosila torbu i sintetsku mrežastu tašku, na nogama je imala bijele cipele. Navedeno vozilo otišlo je do parkinga, a vozač potom na ugao Husove ulice gdje se susreo s Milanom Kunderom. Zajedno su otišli do telefonske govornice gdje su susreli Kokošku 2. Malo su zajednički razgovarali, potom je vozač otišao, a Kokoška 2 i Kundera odšetali oko dvadeset metara do Bartolomejske ulice gdje su se zaustavili, a nakon nekoliko trenutaka opet se vratili na ugao gdje su pak opet stali i o nečemu se dogovarali.
u 10.05 h prišla im je uposlenica odjela za putovnice. Iz torbe je izvadila nekakve papire među kojima je bila i putovnica zelene boje i sve to dala Kunderi. Taj je po primitku papira otišao do ureda za izdavanje putovnica na Perštinu.
Uposlenica je s Kokoškom 2 još kratko razgovarala, a potom je otišla. Kokoška 2 je zatim kod telefonske govornice čekala na Kunderin povratak. Nakon kratkog vremena Kundera se vratio do Kokoške 2, nešto je pitao, a zatim se vratio do ureda za putovnice.
U 10.25 h došao je Kundera Kokoški 2 i zajedno su otišli do Betlemske ulice gdje su se na uglu zaustavili i živo razgovarali. Potom su se nekoliko puta prošetali po Perštinu, a u 10.30 se Kokoška 2 rukovanjem od Kundere oprostila. U to je doba slijeđenje Kokoške 2 završilo.
Novi Respekt donosi fantastičan cover story o paparazzijima iz nekadašnje češke državne tajne službe, StB-a. Kažem fantastičan, jer priča graniči s najluđom fantazijom i na momente zvuči urnebesno komično - dapače, toliko smiješno da samu sebe sa strogošću podsjećam kako je ekipa ovdje još koliko jučer živjela u ovom crno-bijelom filmu i da tu nije bilo puno toga za smijanje.
Respektovi su novinari dobili negative StB fotografija iz Instituta za izučavanje totalitarnih režima. Nevjerojatna dokumentacija slijeđenja, špijuniranja i uhođenja sviju onih o koje se režim zanimao, a usput i onih koji su s interesantnima došli u kontakt.
Vladimir Bosak iz Instituta primjećuje kako StB foto arhive nisu zanimljive samo povjesničarima već i kunsthistoricima jer sadrže iznenađujuću umjetničko-estetsku vrijednost. Doista izuzetno prikazuju sivu Husakovu Prahu i deprimirajuće godine čehoslovačke "normalizacije".
"U povijesti svjetske fotografije ovo je unikat", kaže Bosak. "Na njima je zabilježen Prag 70-ih i 80-ih, kao da su ga fotografirali Robert Frank ili Garry Winogrand.
Miloš Forman pregledava lokacije za snimanje "Amadeusa", Prag, 1.1.1982.
Bivši ministar vanjskih poslova iz 1968. i jedan od prvih glasnogovornika Karte 77, Jiří Hájek debatira u kavani Slavia, početak 80-ih godina.
Nepoznati Netko pretražen nakon sastanka s Jiříjem Hájekom.
Moj skromni prilog ovoj Istoriji Bešćašća - susjedi Egerovi u pivnici "Kod vjeverice", Prag, Dejvice, 15.5.2008.
To u slučaju da mi Respektovci nalegnu na dušu što skeniram najnoviji broj pa da kakim kako moja 'intervencija' čini ovaj zapis svojevrsnim 'umjetničkim djelom'. Postmoderna je fakat univerzalan licence to kill.