Početak i tijek napada BOS i JOS
Nadnevka 3. travnja BOS JA krenula je u napad na dodijeljenoj zoni, a pred njom su se branile u području crte obrane Vrbanja – Jamena – Gunja pet ustaško-domobranskih pješačkih bojni i njemačka 65. pješačka pukovnija iz sastava njemačke 22. pješačke divizije. Nadnevka 4. travnja postrojbe BOS probile su crte obrane ustaško-domobranskih bojni i na izlazu iz Bosutskih šuma zauzele Vrbanju 6. travnja. Time je ugroženo izvlačenje njemačkih postrojbi iz područja Brčkog u smjeru Vinkovaca. Kako bi osigurali taj smjer njemački zapovjednici odmah su u borbe ubacili još jednu njemačku pješačku pukovniju i ona je 7. travnja nakon žestokih borbi preotela Vrbanju postrojbama BOS i branit će je sve do 11. travnja. Iako nije uspjela slomiti otpor i probiti crtu obrane njemačkih postrojbi na svom smjeru napada BOS je ipak na sebe vezala znatan dio njemačkih i ustaško-domobranskih postrojbi, a to će pak olakšati zadaću JOS. Dakle, postrojbe JOS s napadom su započele 2. travnja napadom na Bjeljinu pred kojom su se branile postrojbe njemačke 22. pješačke divizije i 12. ustaško-domobranska divizija. Nandnevka 3. travnja postrojbe JOS zauzele su Bjeljinu i produžile napad prema Brčkom. Do 6. travnja postrojbe JOS izbile su na jugoistočni rub Brčkog, te su se razvile u kružnu poziciju za napad na grad. U koncentričnim napadima postrojbe JOS zauzele su Brčko, ali su se sve njemačke i ustaško-domobranske postrojbe izvukle uspješno preko Save i pri tomu je porušen most. Kako postrojbe JOS nisu imale nikakvih sredstava za prijelaz Save one će uveliko kasniti s izvršenjem svoje zadaće. Dugotrajne i spore pripreme postrojbi JOS za forsiranje uveliko će utjecati na kasnije djelovanje ostalih postrojbi JA kod Vinkovaca. Naime, postrojbe BOS I SOS trebale su do 8. travnja izbiti na crtu Vrbanja – Županja i s nje produžiti zajednički napad prema Vinkovcima gdje su trebale izbiti sukladno Planu do 12. travnja. No, Županja je zauzeta tek 13. travnja, a postrojbe SOS istoga dana zauzet će Vinkovce. Iako su postigle neke uspjehe, vojnički gledano, postrojbe BOS i JOS nisu izvršile svoje zadaće.
Tijek borbi postrojbi SOS
Topnička priprava napada postrojbi SOS počela je 12. travnja u 0445 i trajala je 15 minuta, a za to vrijeme inženjerci JA otvorili su prolaze kroz njemačka minska polja za tenkove JA. Kako bi se olakšao proboj, noću 11. na 12. travnja provedeni su manevri postrojbi SOS po krilima protivničke obrane. Naime, tako je 5. brigada 21. divizije JA preko Dunava prebačena brodovima Riječne ratne flotile (RRF) CA u područje zapadno od Opatovca u samu pozadinu njemačkih postrojbi. Za to vrijeme 22. divizija JA forsirala je Bosut na području između Batrovca i Lipovca i uspjela s jednom brigadom organizirati mostobran oko 3 km dubine, ali je ubrzo ta brigada u snažnom njemačkom protunapadu uz velike pretrpljene gubitke zbačena s crte mostobrana natrag. Tada je počeo opći napad postrojbi SOS nadnevka 12. travnja u 0500 i nakon kratke, ali snažne topničke i zračne priprave 1. i 21. divizija JA u nezadrživom jurišu i naletu slomile su i probile njemačke crte obrane. Uz snažnu tenkovsku potporu tenkovske brigade JA i ubačene 5. brigade iz sastava 21. divizije zauzeti su Opatovac i Mohovo, te su potpuno okružene njemačke postrojbe koje su branile Lovas. Inženjerijske postrojbe 1. armije u stalnim otvaranjima prolaza razminirale su i demontirale ukupno 86 000 PT i PP mina. Tada je na lijevo krilo 21. divizije ubačena u borbu pričuva 1. armije, točnije 48. divizija. Prodor ovih divizija sada je olakšao prodor 42. diviziji u napadu prema Tovarniku. Do 1400 postrojbe JA izbile su pred drugi obrambeni pojas njemačke obrane na Srijemskoj crti bojišnice. Tako je 12. travnja padom Vukovara probijena crta njemačke obrane u Srijemu na dubini od oko 30 km.
Napad na Vinkovce
Napad na Vinkovce postrojbe SOS JA počele su 13. travnja i to 21. i 48. divizija. Za obranu Vinkovaca njemačke postrojbe angažirale su 3. ustaško-domobransku diviziju i dijelove njemačke 41. pješačke divizije. Iako su ove postrojbe pružile snažan otpor ipak nisu mogle zadržati nastupanje postrojbi SOS, pa su se oko 1200 13. travnja povukle na sam rub Vinkovaca. Napad postrojbi SOS na Vinkovce počeo je u 1400 nakon kratke topničke priprave uz potporu tenkova i topova. Ubrzo su se razvile prave ulične borbe za Vinkovce koje su potrajale sve do 1900. Nadnevka 20. travnja postrojbe 1. armije JA produžile su napad i ubrzo će izbiti u Daruvarsku kotlinu gdje je tada bilo koncentrirano oko 100 000 njemačkih vojnika, te ustaša i domobrana vojske NDH. Dakle, padom Vinkovaca pala je i Srijemska bojišnica, a time je i završena operacija kodnog naziva 'Srijemska operacija'. Postrojbe 1. armije JA postigle su značajan uspjeh, ali za to mogu biti zahvalne postrojbama 3. armije JA koje su uspješno forsirale Dravu i nastupale istodobno prema Osijeku i Dalju. Tako su postrojbe 6. korpusa 3. armije JA svojim bojnim djelovanjima u pozadini njemačkih postrojbi zapravo olakšale napredovanje postrojbama 1., 42. i 48. divizije 1. armije JA. Na kraju, tijekom šest mjeseci borbi na Srijemskoj bojišnici, na kojoj je bilo ukupno, na jednoj i drugoj strani, angažirano blizu 350 000 vojnika, JA je u tim borbama izgubila oko 30 000 vojnika (KIA, WIA, MIA).
Post je objavljen 10.05.2008. u 22:31 sati.