Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/imperialweekly

Marketing

Donosi li svađa i razjedinjenost Hillary Rodham Clinton i Baracka Husseina Obame republikancima pobjedu!?


Priredio: Branko ŠERIĆ


SKORI predsjednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama koji se trebaju održati 4. studenog 2008. godine će po svim sadašnjim istraživanjima biti jedni od najsloženijih i najinteresantnijih dosad. Sve veća američka uloga u svijetu, posebice uloga SAD-a na jugoistoku Europe i Kosova, nove okolnosti u izgradnji novog svjetskog poretka, sve veći stupanj političkih i gospodarskih kriza (Tibet-Kina, Bliski istok, Kosovo, odnosi s Rusijom, situacija oko Irana...) govore u prilog tome kako prosječni američki birač na ovogodišnjim izborima ne samo bira, već itekako sudjeluje svojim glasom na globalnoj svjetskoj razini, obzirom da nije sve isto tko će voditi kormilo najveće svjetske supersile - Amerike.
Demokrati u Sjedinjenim Američkim Državama trenutno se nalaze u jedinstvenoj pat poziciji. Izjednačeni rezultat Hillary Rodham Clinton i Baracka Husseina Obame lako bi mogao koštati šanse Demokratsku stranku da uđe u Bijelu kuću.
Da ironija bude veća, Obama i Clintonova su imali sjajne kampanje dosad jer su privukli rekordan broj glasača.
Republikanski predsjednički kandidat John Sidney McCain po mnogim svjetskim i američkim analitičarima predstavlja garant jasnih stavova i odlučnosti Republikanske stranke da i dalje nastavi voditi Bijelu kuću, ali isto tako i dalje provoditi američku politiku u cilju stabiliziranja jugoistoka Europe i globalne zaštite od terorističkih pokušaja, ekspanzionizma i istočnog revanšizma, naravno, gledajući iz kuta najnovijih događanja kineskog ugnjetavanja Tibeta, ruskih ucjena plinom, situacije na Kosovu, Bliskom i Srednjem istoku, oko proširenja NATO-a, ...
Njegova je kandidatura, naravno, već utvrđena, dok se u Demokratskoj stranci još uvijek vodi borba između Clintonove i Obame, koja bi, vjeruje se, trebala završiti kroz pet tjedana. McCain je s lakoćom pobijedio svog unutarstranačkog suparnika Michaela Huckabeeja čiji su vjerski stavovi dosezali granice gluposti.

McCAIN: ODMAH ĆU ZABRANITI ZLOSTAVLJANJE KAO METODU POSTIZAVANJA TAJNIH PODATAKA, BILO TO U GUANTANAMU, BILO DRUGDJE!

Pred Amerikancima demokratskog biračkog tijela je još mnogo predizbora i dodatnih glasova kojeg stranački službenici nazivaju superdelegatima. Svojevrsne opcije za rješavanje izjednačenog rezultata između Clintonove i Obame, kao i argumenti za i protiv njih plijene pažnju unutar Demokratske stranke čak i više od samih rezultata koje su Hillary i Barack postigli. Dobro obaviješteni izvori bliski CNN-u i Newsweeku govore kako u demokratskom taboru vlada trenutačno veliki strah kojeg bi vrlo lako Republikanci mogli iskoristiti, te i dalje nastaviti (nakon odlaska sadašnjeg predsjednika Georgea Walkena Busha) voditi Sjedinjene Američke Države. Ako se utrka između američkih demokratskih kandidata produži i pobjednik između Hillary i Baracka bude izabran na kontroverzan način, Demokratska stranka bi vrlo lako mogla izgubiti dio glasača koji im je potreban da osvoje prave izbore u studenom ove godine.
Najnovija istraživanja američkih TV kuća i tiska pokazuju kako 2/3 demokratskih birača naprosto želi da se Hillary Rodham Clinton i Barack Hussein Obama napokon prestanu svađati, te da se ujedine kao predsjednik i dopredsjednik Demokratske stranke, no navodno, Hillary zasad ne želi ni čuti za to iako je svjesna činjenice da i ona i Obama pomalo postaju dosadni američkim glasačima. Hoće li pak Obama prvi povući potez ka ujedinjenju s Clintonovom i tako osjetno pomoći svojoj stranci tek ostaje otvorenim pitanjem. Ni Clintonova ni njen protukandidat Obama se još otvoreno nisu izjasnili o eventualnom ujedinjenju, a pitanje je želi li itko od njih pristati biti "drugom violinom"?
McCaina ne more brige koje imaju Demokrati. Republikanski kandidat je rođen 1936. godine i dolazi iz obitelji američkih admirala. Predstavlja začuđujuće nevjerojatnu zrelost, te odmjerenost za onog koji je istovremeno u životu prošao kroz najveće časti građanskog i vojnog poziva, ali i kroz sva moguća najgora poniženja, kroz psihičke i tjelesne boli kad je kao pilot američkog ratnog zrakoplovstva oboren nad Vijetnamom i ranjen zarobljen, te u komunističkom Vijetnamu mučen pet godina u zarobljeništvu na način kojeg samo bolestan um azijskih komunista može izmisliti.
"Ne mislim biti do ostatka života zarobljenik. Ne mislim živjeti kao profesionalni invalid, niti kao ponosni nositelj svih ovih visokih vojnih odličja. Život će mi započinjati kao svakog dana u slobodi, s izlaskom sunca, sa susretom sa svakim čovjekom koji me možda treba, sa svakom dobrom zamisli za opći boljitak", rekao je McCain nakon izlaska iz Bijele kuće, kad ga je tadašnji predsjednik Richard Nixon primio s najvećim počastima. Od 1987. godine bio je zapaženi senator, a sada će pokušati u ime Republikanaca i dalje držati mjesto najmoćnijeg državnika svijeta. "Obećavam kako ću odmah nakon položene predsjedničke prisege zabraniti zlostavljanja kao metodu postizavanja tajnih podataka, bilo to u Guantanamu bilo drugdje, jer ljudsko dostojanstvo ima izravnu vezu s Božjim duhom. Pa i onda, kad neki ljudi izgube i dostojanstvo i tu vezu sa Stvoriteljem" - moglo se je čuti iz McCainovih usta dok se natjecao s ostalim republikanskim protukandidatima. Na mnogim poljima gdje su se "zacementirali" kriminal, korupcija i diskriminacija u američkom društvu, obećao je republikanski kandidat "veliko pročišćavanje". Bolje nego i gđa Clinton i gospodin Obama, McCain po mnogim američkim analitičarima predstavlja danas povijesni američki optimizam i to ne samo što se situacije u Iraku tiče, nego što se tiče i ekonomsko-socijalnih prilika u SAD-u. Po McCainovim statistikama je unutrašnja situacija u Iraku osjetno popravljena, te je normalizacija te zemlje, tvrdi on, jedan stvarno ostvariv cilj.
Demokratska utrka između Clintonove i Obame se nastavlja i nitko ne zna kad će i kako završiti. Hoće li trenutačna svađa i razjedinjenost između Hillary Rodham Clinton i Baracka Husseina Obame biti uskoro kažnjena od strane američkih birača, posebice onih demokratskih, te Republikancima i Johnu Sidneyu McCainu donijeti pobjedu i ulazak u Bijelu kuću, vidjet ćemo u prvom tjednu jedanaestog mjeseca ove godine.


Preneseno iz Nacionalnog mjesečnika IMPERIAL, travanj 2008. godine, str. 24 i 25

Post je objavljen 09.05.2008. u 16:00 sati.