Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/svid

Marketing

Studentski prosvjedi

Nakon srednjoškolskih, danas su se u Rijeci, Zagrebu, Osijeku,Varaždinu, Karlovcu, Šibeniku i Splitu održali studentski prosvjedi. Unatoč sastanku s ministrom Draganom Primorcem koji je održan s predstavnicima Biološkoga odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, a na kojem je i sam ministar podržao prosvjedne zahtjeve studenata studentski prosvjedi su se održali.
Studenti zahtijevaju da se poštuju uvjeti po kojima su upisali studij, da se svakom studentu omogući upis u diplomski studij bez plaćanja školarine i ECTS bodova te da jedini uvjet za upis istog bude završen preddiplomski studij. Studenti žele i titule prepoznatljive na tržištu rada kao i ravnopravno sudjelovanje u kreiranju nastave, da rezultati anketa o kvaliteti nastave budu javni te da u provjeri istih sudjeluju studenti, da se poštuju studentska prava te poboljša kvaliteta nastave i odnos na relaciji profesor-student.
Gradonačelnik Vojko Obersnel sastao se s predstavnicima studenata koji smatraju da je lokalnoj samoupravi u interesu razvoj kvalitetnih akademskih građana kao i uključivanje u rad Sveučilišta s ciljem stvaranja grada znanja.
Obersnel je na početku sastanka priupitao studente kako im može pomoći, na što su se oni prvo osvrnuli na probleme s provedbom Bolonjskoga procesa.
Naime, poput učenika koji nisu protiv državne mature kao takve, tako niti studenti nisu protiv samoga Bolonjskoga procesa, već se protive njegovom nespretnom provođenju, odnosno neusklađenosti upisnih kvota, nejasnih podjela na prvostupnike i magistre znanosti i već navedeno protive se plaćanju diplomskog studija.
Kao konkretni lokalni problem istakli su studij kulturologije. Naime, kulturolozi su godinu dana prije drugih studijskih grupa krenuli u program prema Bolonji pa stoga sada moraju plaćati diplomski studij.
Također su zamolili gradonačelnika neka smanji cijenu studentske pokazne karte, odnosno omogući besplatni prijevoz za studente. On je na to odgovorio da Grad pokušava olakšati problem prijevoza za studente tako što oni plaćaju samo 40% ukupne cijene pokazne karte za javni gradski prijevoz. Nije im obećao besplatnu kartu kao što je imaju zagrebački studenti jer bi to impliciralo povećanje prireza na dohodak koji u Rijeci iznosi 6,25 dok u Zagrebu iznosi 18% i takav višak, ali i drugačiji porezni sustav koji se odnosi na Zagreb kao glavni grad, olakšavaju Zagrebačkoj vlasti uvođenje besplatnih studentskih karata dok je to u Rijeci teško izvodivo jer bi se rastom prireza smanjile plaće. Na problem premalenoga smještaja za studente, rekao je da će se to riješiti izgradnjom kampusa.
Studenti su se posebno kritički osvrnuli na Studentski zbor kojemu zamjeraju što ih nije podržao u prosvjedima, ali i netransparentno baratanje velikom novcem kojega dobivaju iz državnog aproračuna.
Kritizirali su i Studentski zbor Rijeka zbog nepravilnosti prilikom provođenja studentskih izbora gdje je vrh studentskog zbora protežirao svoje poznanike. Osim toga smeta im trošenje novce na projekte koji ne bi trebali biti u domeni Sveučilišta kao što je hodočašće u Međugorje, buduće bi takve programe trebale organizirati druge institucije, primjerice crkva.
Istaknuli su da se novac za studentske projekte dijeli po prijateljskoj bazi, a optužili su vođu Studentskog zbora Rijeka Tomislava Čengića da je 2006. na jednom sportskom natjecanju studenata fizički napao jednu djevojku za što postoji zapisnik zaštitara i niz očevidaca.


Studenti su se okupili u 12 sati na Jadranskom trgu. Na transparentima su se mogle pročitati parole "Bolonja se do sada samo teoretizirala, vrijeme je da se primijeni", "Bolonja nije ulaznica za EU", "Svi smo mi za Balkanski proces" i "Moj dekan brine samo za svoju fotelju". Nakon prosvjedne povorke na Korzu krenuli prema rektoratu, usput zaustavivši promet. Kod rektorata, nakon desetminutnog pozivanja, ispred ulaza obratio im se rektor Danijel Rukavina riječima kolegice i kolege, na što su mu prosvjednici dobacili «drugarice i drugovi» uz veliko odobravanje. Rukavina rekao da nije dobio niti jedan zahtjev, na što su mu prosvjednici odgovorili gromoglasnim negodovanjem. Također ih je uputio na institucionalno rješavanje problema preko Studentskog zbora, na što su prosvjednici odgovorili «Lopovi, Lopovi» i «Ulizice» jasno izražavajući što misle o Studentskom zboru. Rukavina je govorio što Sveučilište namjerava učiniti za studente, na što su mu prosvjednici odgovorili "Dosta je riječi, hoćemo djela".
Rukavina se uz negodovanje prosvjednika povukao u Rektorat, ipak na kraju su neki od prosvjednika otišli na razgovor sa Rukavinom.
Po reakcijama studenata može se zaključiti da oni nisu zadovoljni niti obećanjima Ministra Primorca, već su to nazvali prazni riječima
Svoje negodovanje su izrazili i postdiplomci, koji smatraju da bi također trebali imati pravo na jeftiniji javni prijevoz i hranu, budući da po novom sustvau studiraju na gotovo jednak način kao i dodiplomci
Uglavnom, može se zaključiti da je današnjih tristotinjak prosvjednika održalo najuspješnije studentske prosvjede u Rijeci, iako su mnogi bili skeptični.



Post je objavljen 07.05.2008. u 14:21 sati.