Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

M L I J E Č N I D A N







UČENICI UPRAVNE I BIROTEHNIČKE ŠKOLE U ZAGREBU ORGANIZIRALI «MLIJEČNI DAN»

Zdrava prehrana je temelj zdravog života

Kravlje mlijeko je zdravo, jer sadrži mnogo kalcija. Uglavnom to znaju svi koji konzumiraju mlijeko kao prehrambenu namirnicu. Međutim mlijeko je pravi izvor vitamina i minerala, što je manje poznato. Tako od 18 za život važnih vitamina i minerala čak 14 se nalazi u mlijeku i to su : kalcij , vitamin A, zatim vitamin B6, vitamin B12, vitamin B3 odnosno niacin, B2 riboflavin, B1 tiamin, zatim cink, selen, jod, magnezij, kalij, fosfor i vitamin D.
Prema pisanju prof. dr. Jasmine Havranek u reviji « Mlijeko i ja» istraživanja su pokazala kako mlijeko sadrži značajne količine joda i selena. Švedska
nacionalna prehrambena administracija preporučila je piti pola litre mlijeka dnevno i time zadovoljiti značajnu količinu preporučenih dnevnih količina 14 vitamina i minerala. Dr. Havranek dalje konstatira « Mlijeko je dakle prirodno «snažno piće». Ono i dalje ostaje dominantan izvor kalcija, s obzirom na činjenicu da niti jedan drugi prehrambeni izvor nema tolike količine kalcija. Važno je naglasiti kako kisolo mliječni proizvodi i jogurt imaju isti prehrambeni značaj. Naime neki drugi mliječni proizvodi tijekom prerade izgube dio nutritivnih sastojaka, a mlijeko - svježe pasterizirano ima vrlo «nježnu obradu» koja ne mijenja hranjive sastojke «.



Inicijativa učenika za Mliječni dan

Image Hosted by ImageShack.us
s lijeva : Ida Dojčinović i Nikola Kodžoman, učenici 3.e razreda Upravne i birotehničke škole - predstavnici su učenika koji su organizirali mliječni dan


Sve to o mlijeku saznali su učenici Upravne i birotehničke škole u Zagrerbu i odlučili su organizirati projekat « Mliječni dan». Povod za tu svoju inicijativu našli su u izbornom predmetu Ljudska prava, koj im predaje prof. Đurđica Vukmirović.Učenici su u tom predmetu naučili da imaju veća prava od onih koja koriste ili koja su im dostupna u svakodnevnom životu.
Opredjelili su se zato da upotpune svoja prava u segmentu prehrane.Organizirali su i okrugli stol «Ljudsko pravo na zdravlje - poremećaji u prehrani».Učenici su tako educirani i sami prepoznali problem u kome i sami egzistiraju jer nemaju mogučnost nutritivnio kvalitetne prehrane jer škola nema školsku kuhinju, ni kantinu.
Učenici su shvatili da moraju spriječiti poremećaje u svojoj vlastitoj prehrani u tijeku svog srednjoškolskog obrazovanja. Jer službeni podaci govore da je jedan od uzroka neravnomjerne prehrane i pretilost i anoreksija i bulimija.Adolescentima je to razdoblje vrlo važno, jer u školi provode dobar dio dana, izloženi su i intelektualno zahtijevnim naporima kada treba intenzivnije misliti, pamtiti i učiti.» A izbora su samo dva: pod odmorom ići u neku obližnju pekaru i jesti neki pekarski proizvod, ili otići u malo dalju trgovinu i tamo kupiti sendvić» – kaže Ida Dojčinović uč. 3. e razreda. U programu za obrazovanje srednjoškolaca nije predviđeno nikakvo riješenje za prehranu adolescenata. To osjetljivo razdoblje rasta i psihičkog i fizičkog sazrijevanja učenika ostalo je otvoreno za individualna riješenja. A konzumacija neadekvatne prehrane učenike dovodi do loše koncentracije, a time i do lošeg usvajanja novih znanja, nervoze i težeg savladavanja gradiva te do zdravstvenih problema.


Image Hosted by ImageShack.us
Učenice i profesorica koje obožavaju mliječne proizvode.



Saznanja o nezdravoj i zdravoj prehrani potaknula su učenike da nešto poduzimaju pa kako god to naporno i teško bilo.Educirali su se prateći u medijima natpise o poremećajima u prehrani, organizirali su u školu dolazak nutritivnih stručnjaka, s kojima su razgovarali. Sa svojim problemima upoznali su lokalnu upravu i samoupravu i neke državne urede, a i roditelje na roditeljskim sastancima. Učenici Upravne i borotehničke škole svjesni su da bi za njih baš kao i za sve srednje škole rješenje bilo – imati školsku kuhinju. Ali kuhinju nemaju, a škola niti nema prostora za kuhinju.

Učenici su predložili organiziranje tzv. «školskog boravka» što bi konkretno bila prostorija u kojoj bi se za vrijeme čekanja nastve mogli okrijepiti nekim zdravim napitkom. Osim toga došli su na ideju da svakog mjeseca organiziraju jedan tzv. « mliječni dan» zato što je cilj organizacije mliječnog dana potaknuti konzunmaciju mlijeka i mliječnih proizvoda među srednjoškolcima. Razlog tome je što je kravlje mlijeko najsavršenija prirodna hrana. Osim što sadrži brojne tvari potrebne za odvijanje osnovnih kemijskih reakcija u tijelu, kao i za prevenciju mnogih bolesti, mlijeko osigurava prijeko potrebne bjelančevine i minerale za rast i razvoj mladog organizma. Osim toga mlijeko je važna namirnica u svim fazama ljudskog života, a dobre prehrambene navike stjeću se u ranoj životnoj dobi. A zanimljivo je da mlijeko popijeno prije spavanja pomaže bržem ulasku u san, zato što supstance iz mlijeka šalju mozgu poruku da treba spavati.

Naprimjer evo jednog parametra za količinu kalcija u jednoj litri mlijeka, koj je neophodan za izgradnju kostiju, sa istom količinom kalcija u nekim drugim namirnicima : ista količina kalcija kao u jednoj litri mlijeka nalazi se u 39 jaja, ili u 3,28 kg mrkve ili u 3 kg zelja ili u 28 naranči. A evo usporedbe energetske vrijednosti litre mlijeka s nekim namirnicama! Tako je jedna litra mlijeka energetski jednaka količini od 4 jaja, ili 167 grama šećera ili 660 grama mesa ili 18,5 g ječmenih pahuljica.



Institucije podržale učeničku inicijativu

Učenici su se najprije obratili Hrvatskoj mljekarskoj udruzi (HMU) čija je predsjednica dipl.ing. Vera Volarić, koja je ujedno i glavna i odgovorna urednica Mljekarskog lista i sve je krenulo. Ing. Volarić promptno je pronašla mljekarskog sponzora, mliječnu industriju Dukat koja je za «Mliječni dan» u Upravnu i birotehničku školu u Varšavsku 17 dostavila 23. travnja obilje jogurta, sviježeg i trajnog mlijeka, bioaktiva, svježeg sira i sira za mazanje. I sve je to bilo postavljeno na stolove u jednoj školskoj prostoriji u koju su učenici u pauzi između dva školska sata, navraćali i služili se mliječnim proizvodima po vlastitom izboru, onako komotno kao da biraju u frižideru svoga doma.

Image Hosted by ImageShack.us
s lijeva: Đurđica Vukmirović, Elena Wolsperger, dipl.ing.Vera Volarić, dipl.ing.Zoran Bašić - izvršni urednik Mljekarskog lista


Ing . Volarić je toga dana u kraćem razgovoru svih predstavnica institucija koje su bile obaviještene o događanju «Mliječnog dana» s oduševljenjem rekla da je ideja učenika fantastična te da je u organizaciju projekta ušla sa srcem . Hrvatska mljekarska udruga je kao suorganizator «Mliječni dan» potpomogla i s vrlo zanimljivim istoimenim promiđbenim materijalom i plakatima. Ing. Volarić je istakla da će u svim organizacijama mliječnog obroka HMU učenicima uvijek biti partner. Mila Jelavić dječija pravobraniteljica, pohvalila je projekat te rekla kako ta aktivnost učenika navodi na zaključak da su srednjoškolci na dobrom putu kada se radi o educiranju o zdravoj prehrani, ali da se djeci takvog interesa treba dati jako mnogo potpore. « Zdrava prehrana je temelj zdravog života»- rekla je pravobraniteljica Jelavić. Sanja Predavec, načelnica odjela za izvanbolničku zdrastvenu zaštitu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi kazala je da su vrtići i škole krenuli sa zdravom prehranom. Navela je kao su u O.Š. u Štrigovi održane i radionice o zdravoj prehrani «Bilo bi mi drago da se val zdrave prehrane proširi na sve škole» rekla je načelnica Predavec.


Image Hosted by ImageShack.us
MLIJEČNI DAN u Upravnoj i birotehničkoj školi
s lijeva: učenica Ida Dojčinović, ravnateljica škole Suzana Mitrec, Božica Simleša, dip.ing.Vera Volarić, dr.Jasmina Mavranek, glasnogovornica DUKAT-a Elena Wolsperger, Mila Jelavić, Sanja Predavec, dipl.ing. Zoran Bašić


Pomočnica pročelnika Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i šport Grada Zagreba Božica Šimleša mnogo je govorila o zdravoj prehrani koja je napokon uvedena u dječije vrtiće. No istakla je da je sada na redu i zdrava prehrana u srednjim školama.Kazala je između ostaloga da će se u narednih godinu i pol dana u Upravnoj i birotehničkoj školi riješiti pitanje pravilne prehrane za učenike i to ili iznalaženjem načina da se u školi nađe prostor za kuhinju ili preseljenjem škole na drugu lokaciju.

Prof. dr. Jasmina Havranek, žena koja je u dva mandata bila dekanica Agronomskog fakulteta u Zagrebu, a sada je ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje pri Ministarstvu znanosti govorila je o važnosti doručka u životu i djece i odraslih. Zbog načina života, ali i svojevrsne nebrige generacije odrtastaju a da ujutro ne doručkuju. A doručak se smatra najvažnijim obrokom u danu.» No rade se ipak pomaci na tom području, nakon što ja mnogo godina o tome govorim « rekla je dr. Havranek. Između ostalog govorila je kako je mlijeko izvanredna supstanca za farmaceutsku industriju i u Danskoj i u Novom Zelandu. Osim toga dr. Havranek je o mlijeku govorila i kao važnom gospodarskom segmentu, na kome je Danska, koja je veličine Hrvatske i teritorijalno i po broju stanovnika, podigla sebe i svoj BDP.

Predstavnici učenika Ida Dojčinović i Nikola Kodžoman uvjeravali su nas da od mlijeka u školi neće odustati. Bliži se kraj školske godine, no već od jeseni, rekli su žele svakoga mjeseca imati u školi u Varšavskoj 17 «Mliječni dan». Jer mlijeko je zdravo, zdravije od onog što se na brzinu može pojesti kupljeno u pekari ili u trgovini. A prema anketi koju su napravili u školi 5-10 % učenika uopće ne pije mlijeko, a 90 % učenika reklo je da ne pije mlijeko svaki dan.



Post je objavljen 30.04.2008. u 20:18 sati.