Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/maniac

Marketing

JUNGLE WORLD O POSLEDNJOJ POBUNI

Devojčice, SKC ’81, Bgd photo Goranka Matić
Devojčice, SKC ’81, Bgd. <--> photo Goranka Matić

BERLIN /BEOGRAD - Nemacki casopis “Jungle World” objavio je opsiran prikaz o izlozbi “Poslednja pobuna” kojom je krajem prosle i pocetkom ove godine obelezeno u Magacinu u Kraljevica Marka 30 godina panka i nju vejva u Beogradu, a autor teksta Boris Kanzleiter izrazio je nadu da ce, osim po gradovima u Srbiji, ta postavka narednih meseci moci da se vidi i van zemlje.

Navodeci da je pank pre 30 godina osvojio muzicku scenu u Jugoslaviji, te da je u Beograd stigao dve godine nakon sto su Sex Pistols snimili u Londonu "Anarchy in the UK", Kanzleiter je naveo da su Dragan Ambrozic i Vladan Jeremic iz Doma omladine Beograda iskoristili taj povod da pank pokretu prvi put posvete jednu izlozbu.

“Pocelo je u Nusicevoj ulici, u centru Beograda. Danas se tu jedan do drugog nizu ulicni lokali, u kojima publika posle sopinga pije kapucino. Pre 30 godina, scenografija je izgledala potpuno drugacije. Jos nije bilo ni jednog jedinog kafica. U nekom trenutku, 70-ih godina otvoren je prvi mini- market koji je radio do ponoci. Kada bi u jugoslovenskoj prestonici pao mrak, taj dragstor bi se pretvarao u steciste nocnih ptica i alkoholicara”, naveo je Kanzleiter u tekstu, u kojem je opisao i kako su se pocetkom 1978. godine u centru Beograda okupljali mladi, odeveni u pocepane farmetrke i kozne jakne.

Prema secanju jednog basiste Urbane gerile Branka Rosica Rose, ekipa iz Nusiceve gotovo svaki dan odlazila je u diskoteku Cepelin, gde su radnim danom od 17 do 17.15 uvek pustana tacno tri pank hita. U pocetku, bile su to uvek iste stvari - "Pretty Vacant" Sex Pistolsa, "Remote Control" grupe The Clash i "Rockaway Beach" benda The Ramones. Kasnije su priliku dobili i Stranglersi i X-Ray Spex. Ali, posle cetvrt sata je bio kraj.

Nastavljalo se uobicajenim programom sastavljenim od AC/DC, Bee Geesa i
jugoslovenskim rok grupama. Ali, tada bi Rosa i njegovi prijatelji vec bili ponovo pred dragstorom.

Napominjuci da je pank, kao svi ostali kulturni i subkulturni trendovi, stigao u Jugoslaviju sa Zapada, Kanzleiter je naveo i da je Jugoslavija bila znatno otvorenija od drugih socijalistickih zemalja, te da je uz radnicko samoupravljanje, posle raskola sa staljinizmom, isao i razlaz sa socijalistickim realizmom. Bilo da je rec o crno-belim flmovima ili konceptualnoj umetnosti, u Beogradu, Ljubljani i Zagrebu nije postojala samo publika za umetnicku avangardu, vec i produktivna scena.

Tako je bilo i na muzickoj sceni, na koju je pank dosao posle dzeza, a prema navodima Rose, akteri te scene svesni su da su bili pod prismotrom policije, posebno su se bulevarskoj stampi pojavljivali clanci u kojima su proglasavani opasnim.

Prema njegovim recima, mere represije nikada ipak nisu prevazilazile mere koje su protiv panka preduzimane na Zapadu.

Bilo je, medjutim, i problema. "Bilo je tesko doci do novih ploca", naveo je Rosa, ddoajuci i da je neophodna oprema morala prvo da bude napravljena mukotrpnim rucnim radom.

Tako su plehani poklopci od tegli, na koji su lepljene kopirane slike bendova, pretvarani u bedzeve, a metalni lanci vodokotlica postajali su kaisevi. Na dosadne jakne od skaja iz robnih kuca dodavani su rajsferslusi…

Prvi bendovi, poput Urbane gerile i Radnicke kontrole, imali su u pocetku velikih poteskoca da pronadju prostorije za vezbanje. U Zemunu su konacno pronasli jednu supu, koju je izdavao jedan uzgajivac svinja, koji se nije zalio na buku.

Vec od 1979. pank koncerti su bili deo repertoara klubova za mlade u svim vecim gradovima. U muzickom smislu, ti bendovi imali su sta da pokazu, i u medjunarodnim razmerama, naveo je autor clanka, posebno isticuci “Paket aranzman", prvu pank i nju vejv kompilaciju, objavljenu 1980. u izdanju zagrebackog Jugotona, kao i albume "Novi punk val" i "Artisticka radna akcija" iz 1980, odnosno 1981.

Prema navodima Kanzleitera, umetnicki potencijal tadasnjih bendova odrazavaju i spektakularne karijere njihovih clanova. Iz redova Radnicke kontrole, Urbane gerile i drugih pionira panka, nastali su projekti koji su obelezili zvuk rok muzicke scene u bivsoj Jugoslaviji, a u kultnim bendovima 80-ih - Partibrejkersima, Elektricnom orgazmu i Disciplini kicme, svirali su (i jos sviraju) neki od pank avangardista prvog talasa.

Pojedini su napustili koncertnu pozornicu i posvetili se drugim projektima. Srdjan Todorovic, bivsi bubnjar Radnicke kontrole, ostvario je uspesnu glumacku karijeru, a gitarista Urbane gerile Vladimir Arsenijevic knjizevnu, opisujuci u romanima drustveno otudjenje i demoralizaciju uoci razaranja jugoslovenskog drustva pocetkom 90-ih godina.

Vazniji od licnih karijera su, kako je istaknuto u clanku, bili impulsi koji su se iz panka prosirili u sve sfere jugoslovenske kulture i omladinske scene.

Mejnstrim popularnog jugo-roka, koji je nastao jos 60-ih godina, postao je 80-ih tvrdji, direktniji i agresivniji. Klasicnu "Boy meets Girl" temu sve su cesce nadjacavali politicki i provokativni tekstovi. Uspravni i tvrdoglav stav karakterisao je novo poimanje zivota.

Kao i svugde, tako je i u Jugoslaviji pank proklamovao "smrt hipicima". I zaista, borbeni, proleterski stav panka potisnuo je romanticni eskapizam "dzankija" iz 70-ih godina. Klub Akademija u Beogradu postao je 80-ih hard-kor centar istocne Evrope, istaknuto je u clanku, uz napomenu da je doslo, medjutim, i do proboja samodestruktivnosti - poceo je pobednicki pohod heroina kroz subkulturnu scenu.

Prvi deo izlozbe “Poslednja pobuna” sa fotografijama Goranke Matic i grafickim materijalom Gvida Obradovica, predstavljen je krajem prosle i pocetkom ove godine u Magacinu u Kraljevica Marka, a u martu i aprilu gostovao je i u vise gradova sirom Srbije. Drugi deo izlozbe “Poslednja pobuna”, prikazao je krajem marta i pocetkom aprila zaostavstinu novotalasnog i pank Beograda - fanzine, plakate, bedzeve, omote ploca i kaseta i razne dokumentarne fotografije, kao i izvode iz nekadasnje stampe koja je, izmedju ostalog, procenila i da ce pank biti kratkog daha, da je prestao da privlaci paznju Engleza i da ga moze svirati bilo ko na ulici.

Sajt “Jungle Worlda” je jungle-world.com

Post je objavljen 29.04.2008. u 17:42 sati.