Zašto se na festivalu u Pitomači ne može izvesti romska pjesma
Zašto na ovogodišnjem 16. glazbenom festivalu Pjesme Podravine i podravlja u Pitomači ne može biti pjesama na romskom, pa i na nekim drugim jezicima, danas su na izvanrednoj konferenciji za novinare govorili umjetnički rukovoditelj Marijan Jergović, glasnogovornik festivala Karlo Crnčić, općinski načelnik Željko Grgačić i dogradonačelnik Rikard Bakan.
Pritisci
Oni su odbacili optužbe koje su protiv organizatora festivala iznijeli Goran Đurđević, predsjednik Udruge izvornih Roma Lovara, i Mladen Medak Gaga, voditelj Turističke zajednice Bjelovara.
foto:Večernji list
U proteklih 15 godina festivala pitomačkom žiriju stiglo je više od 800 pjesama, a na službenim večerima festivala nikada se nije izvodila niti jedna pjesma na drugom jeziku osim na hrvatskom, i to s kajkavskim, štokavskim i slavonskim ikavskim narječjem izjavili su danas sudionici konferencije za novinare, naglašavajući da je festival bio i ostao okupljalište raznolikog bogatstva što su ga Podravina i šire područje baštinili iz pučke i umjetničke tradicije.
O pjesmama je odlučivao žiri u sastavu Marijan Jergović, Vladimir Felker, Željko Kovačić i Siniša Leopold, vodeći stručnjaci tamburaške glazbe u nas, koji nisu popustili nikakvim pritiscima izjavio je glasnogovornik Karlo Crnčić.
Općinska vlast odbacila je i prozivku da su Romi 70 posto pučanstva u Pitomači.
Samo četiri
U Pitomači su samo četiri Roma, a neargumentiranom prozivkom nanesena je šteta općini i festivalu, pa razmišljamo o tužbi protiv g. Đurđevića i g. Medaka izjavio je načelnik Željko Grgačić, pozivajući M. Medaka da svoje frustracije rješava u svome Bjelovaru, a ne na području Pitomače, koja se zna brinuti o svojoj kuturnoj baštini, turističkom i svekolikom razvoju. Autor:Dragutin Šantoši Večernji list