Vidim da ste se razveselili na prethodnom postu i da svi jurite u kuhinju zabavljati se sa 4 kile brašna. Sad ću vas obradovati nečim sasvim drugačijim.
- Konđijem
Mnogi se sigurno, a i sa pravom pitaju što je to. To je obična riža (ili neka druga žitarica ili mahunarka) kuhana dugo dugo u puno vode, tako da se nakon 4 sata kuhanja pretvori u gustu bijelu masu. U to se kasnije po želji dodaju razne namirnice.
Moram skrušeno priznati da sam do sada bacila nemali broj sadržaja lonca u pokušaju da napravim dobar konđi.
Konđi se servira u Hong Kongu za doručak u svakoj porodici i u svakom restoranu. U južnoj Kini i velikom dijelu Azije i još kojekuda. (U sjevernoj Kini kuhaju mungo grah na sličan način.) Lagano, a hranjivo i ukusno ako si sami dodate ono što volite. Odlično za provođenje dijete jer vam pruža veliki raspon omiljenih namirnica, a svejedno gubite kile. Za tjedan dana konđi dijete sam izgubila 4 kile. Mislim da je to dobar početak. Posebno jer uopće nisam gladna između obroka što mi je glavni problem kod ostalih dijeta.
Evo malo o bazičnom receptu.
Ide 1 šalica riže na 8 šalica vode, najbolje one makedonske ili talijanske lomljenog zrna koja se ljepi ko vrag i naravno, poveća kombu alga. Znači, riža što ljepljivija to bolja, a može i integralna. Basmati i mirišljave riže ne dolaze u obzir, kao ni one dugog zrna ili neoljuštene i bla truć.
Lonac mora biti bar dvaput - triput veći od količine u loncu jer riža nabuja i rado iscuri iz lonca.
S obzirom da se kuha satima i da cijeli taj postupak traje u nedogled, dobro je skuhati malo više riže da vam bude bar za 3 - 4 dana.
Vidjela sam na par mjesta na netu neke njemačke recepte o kuhanju (ti su ljudi stvarno netalentirani za kuhanje), međutim nisam zadovoljna sa tim pa vam dajem naprosto moj osvrt sa iskustvom, a ako vam se iz nekog razloga to neće dopasti, snađite se sami.
Daklem, kuha se kao što smo već pročitali, 4 sata. To je dosadno vrijeme za prostajati uz peć, zato ja to poklopim i odem poslom, pa se vratim za sat vremena, promiješam, provjerim kako stoji stvar sa vodom, podlijem ako mi je sumnjivo jer svaka se riža drugačije ponaša i odem dalje poslom. Pred kraj dođem češće jer je masa već jako gusta i ima lošu naviku da se rado priljepi za dno lonca. Kad mi je već pun kufer svega i kuhanja i stajanja i mješanja, a zaključim da se ipak stvar već prilično raspada, uzmem onaj jednoruki brm - brm miser za guste juhe i sve skupa dobro zmiksam. To nije potrebno ali meni je tako finije i estetski lijepše. U originalu ostanu ti poluraspadnuti komadići.
A sad malo o dodacima koje valja umješati u ovu bazičnu ljepljivogustu masu bez okusa.
Na sličici gore, sam ovako nekako to zdinstala...
Na sezamovom ulju se isprži do žute boje dvije žličice sezama i jedna mrkva narezana na prutiće. To se miješa oko 2 minute na jakoj vatri da se mrkvica zapeče s jedne strane i tada se dodaju na komadiće prethodno pofurene i bar 2 sata odstajale shitake, mogu biti i mu er gljive (samo kratko pofuriti, odstraniti tvrđe djelove oko peteljke i narezati na pruge), ma mogu biti i bukovače ili šampinjoni u nedostatku nećeg plemenitijeg. Bukovače i šampinjone nemojte prethodno namakati ni furiti.
To sve miješamo i dalje na poprilično jakoj vatrici i nakon još 2 minute dodamo poriluk na tanke kolutiće narezan, jedno 4 cm i isto toliko mladog luka na kolutiće. To sve zmješamo još jedno minutu i na kraju zalijemo crnim sojasosom.
U zdjelicu nagrabimo po obroku oko dvije šeflje (ko zna kak se to veli na hrvatskom?) konđija, posipamo to odozgora pripremljenim povrćem i ubijemo se u klopi. Povrh još malo sitno isjeckanog peršunovog lista ili luka vlasca.
Prvo vrijeme mi je nepce tražilo jače i ljuće začine ali kako to jedam triput na dan i ne mješam sa drugom hranom, polako mi ni ljuto ni preslano više ne odgovara.
Ima raznih i bezbrojnih kombinacija koje možete smisliti uz konđi. Zaista vam mašti na volju. Radim svaki dan sa drugim povrćem jedino mrkvu stalno ponavljam jer obožavam kako fino ruska pod zubima u ukusnom sosu od konđija sa začinima. Jako je važno da se povrće ne raskuha, nego da ostane i oblikom i bojom isto kao i prije pirjanja. Sve što radim za sebe stane u malu tavicu, to mi je mjera jer se lako zaigram sa sastojcima pa na kraju mogu nahraniti pola kvarta i bližu okolicu.
Za doručak umiješam müsle i tome dodam malo sezamovih sjemenki i žlicu dvije oljuštenih i na listiće izrezanih badema. To posipam obilato cimetom i to mi je pravo otkriće jer müsle prije nisam mogla smisliti ni u kojoj varijanti. Može se umiješati i kompot ko voli. A dobro je i za razne bolesničke dijete.
Konđi možete napraviti i sa mesom, rakovima, ribom, tofuom, seitanom, pohanim povrćem, tempurom, klicama...može što god vam padne na pamet. Kao začin dobro je rabiti sosjasos crni ili svijetli, razne curry paste, ljute papričice, sezamovo ulje, gomashio (prženi sezam umješan sa solju i mljeven), a izbjegavati vegetu i samu sol.
Važno je samo držati se zadane količine za dnevne obroke i to je cijela mudrost u uspjehu kod dijeta.
Samo da dodam...
za napraviti obrok treba vam sa gotovim konđijem 10 minuta.
Za doručak sa müslima, koliko treba da se konđi zgrije u mikri ili u lončiću i zamiješa...
Post je objavljen 20.04.2008. u 21:56 sati.