Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Još uvijek nesigurna sudbina Makedonije, Ukrajine i Gruzije na summitu NATO-a

Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer ocijenio je u da je ishod summita Saveza koji za dva dana počinje u Bukureštu nepredvidljiv kada je riječ o statusu koji će Ukrajina i Gruzija dobiti u toj organizaciji i o ulasku Makedonije u nju.

- Teško je predvidjeti kakav će biti ishod u slučaju Ukrajine i Gruzije - rekao je De Hoop Scheffer.

- Bit će to pravi susret na vrhu na kojemu će čelnici Saveza razgovarati o nekim političkim temama. To je ono što očekujem. Ne mogu predvidjeti ishod - istaknuo je prvi čovjek NATO-a.

Kijev i Tbilisi, koji trenutačno vode pojačan dijalog s NATO-om, traže ulazak u Akcijski plan za članstvo MAP koji je pripremna etapa za ulazak u Sjevernoatlantski savez. Tome se odlučno protivi Rusija. SAD, Kanada, baltičke zemlje i većina bivših satelita SSSR-a podupiru težnju ukrajinskih i gruzijskih čelnika. Na drugoj strani su Njemačka, Francuska, zemlje Beneluksa, Španjolska, Grčka, Mađarska, Italija i Norveška. Turska i Velika Britanija su suzdržane.

Grčka ustraje na vetu na makedonsku pozivnicu

Dva dana prije summita NATO-a, Grčka je ponovno upozorila Makedoniju da će uložiti veto na pozivnicu za članstvo u Sjevernoatlanskom savezu ako se ne riješi dugogodišnji spor oko imena Makedonije.

Grčka i Makedonija nastoje pregovorima okončati taj spor do summita u Bukureštu koji počinje 2. travnja, a na kojem Hrvatska, Makedonija i Albanija očekuju pozivnicu za članstvo.

Grčka, članica NATO-a, zaprijetila je vetom ako Makedonija ne promijeni svoje ustavno ime na način da ono ne implicira teritorijalne težnje prema sjevernoj grčkoj pokrajini istoga imena.

- Grčka vanjska politika želi odnose s Bivšom Jugoslavenskom Republikom Makedonijom na temelju obostrano prihvatljivog rješenja. Ako nema takvog rješenja, nema ni pozivnice za NATO - rekla je grčka ministrica vanjskih poslova Dora Bakoyianni.

UN-ov posrednik Matthew Nimetz predložio je naziv "Republika Makedonija (Skoplje), a tamošnje vlasti najavile su prošloga tjedna da će se o tome glasati u parlamentu. No, kako nema naznaka da će Grčka prihvatiti taj kompromis, Skoplje je odlučilo odgoditi parlamentarnu raspravu o promjeni imena.

"Tvrdi" grčki stav izazvao je oštre kritike SAD-a, EU-a i NATO-a koji strahuju da bi odbijanje Makedonije moglo ugroziti stabilnost na Balkanu.

Glavni tajnik NATO-a ističe da je "teško predvidjeti" što će se na summitu odlučiti u svezi s ulaskom Makedonije u Savez. Albanija, Hrvatska i Makedonija koje se smatra spremnim za ulazak nadaju se da će u Bukureštu dobiti službene pozivnice za početak pristupnih pregovora.

Post je objavljen 01.04.2008. u 16:05 sati.