Hrvatska nikad u svojoj povijesti nije imala ono što će dobiti ulaskom u NATO, a to je jamstvo moćnog Saveza da će joj priskočiti u pomoć u slučaju nužde, rekao je ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković na predstavljanju knjige " NATO leksikon".
Ministar je rekao kako je Leksikon sažet i jasan odgovor na mnoga pitanja koja se postavljaju u hrvatskom društvu glede Sjevernoatlantskog saveza. Podsjetio je kako NATO promiče širi koncept nacionalne i zajedničke sigurnosti s mnogo aspekata, od obrambenog, strateškog i političkog do gospodarskog.
- NATO stvara pozitivni okvir za privlačenje stranih ulaganja - kazao je Jandroković. Podsjetio je kako su u Češkoj i Mađarskoj u prvoj godini njihovog članstva u NATO-u udvostručena strana ulaganja dok su u Rumunjskoj bila povećana čak 140 posto.
Ministar obrane Branko Vukelić ocijenio je kako pojava Leksikona u ovom trenutku ima veliko značenje jer dolazi u jeku javne rasprave o članstvu Hrvatske u NATO-u i nekoliko dana prije Sastanka na vrhu Sjevernoatlantskog saveza u Bukureštu, s kojeg Hrvatska očekuje pozivnicu u članstvo.
- Hrvatska treba potporu javnosti za NATO i svoje buduće djelovanje u njemu, ali to ne želi postići marketinškim trikovima, već poštenim i objektivnim informiranjem - rekao je Vukelić. Istaknuo je da je Leksikon nije produkt državne uprave, već napora autora Leksikona Aleksandra Lakovića i Kristine Stojan.
Hrvatski veleposlanik pri NATO-u Davor Božinović govorio je o Savezu općenito i različitim odnosima hrvatske javnosti prema njemu od rata naovamo te ustvrdio kako ulaskom u NATO Hrvatska jača svoj međunarodni položaj, a jačim međunarodnim položajem snaži i vlastiti suverenitet. Također je ocijenio kako će obilje informacija koje na jednom mjestu pruža Leksikon pomoći u razbijanju mitova i zabluda koji su se u Hrvatskoj pojavili glede članstva u NATO-u.
Referendum o NATO-u nije potreban
Referendum o ulasku u NATO nije potreban iz više razloga, prije svega zbog toga što je potpora hrvatskih građana veća od 60 posto i što je to državni interes Hrvatske, zaključili su na promociji Leksikona ministri Vukelić i Jandroković.
- Ne postoji ustavna obveza za održavanje referenduma, a i iskustva drugih zemalja pokazala su da referendum nije bio potreban - kazao je Jandroković.
Osim toga, kako je podsjetio ministar, Hrvatska već osam godina provodi reforme da bi ostvarila sve uvjete za ulazak u NATO, poput reformi civilnog i obrambenog sektora, te Oružanih snaga.
- Potpora hrvatskih građana ulasku u NATO danas premašuje 60 posto no najvažniji razlog je u tome što je ulazak u NATO državni interes Hrvatske jer njime dobiva sigurnosnu zaštitu te pozitivan utjecaj na gospodarski razvoj i životni standard svojih građana - kazao je Jandroković.
Ministar Vukelić rekao je kako ne odriče nikome pravo da temeljem Ustava i zakona, ako to želi, organizira prikupljanje potpisa za referendum.
- Ali suglasan sam s ministrom Jandrokovićem da referendum zaista nije potreban jer je potpora hrvatskih građana od više od 60 posto poseljedica prije svega svih činjenica o NATO-u koje su iznesene u Leksikonu, kao i posla koji odabrani tim već dvije godine obavlja diljem Hrvatske, iznoseći na tribinama činjenice što NATO je, a što nije - rekao je Vukelić.
Post je objavljen 28.03.2008. u 19:06 sati.