U Srbiji i na Kosovu jučer je na različite načine obilježena deveta godišnjica od početka intervencije NATO-saveza protiv tadašnje SR Jugoslavije.
Zračni napadi NATO snaga počeli su 24. ožujka 1999. godine i trajali su 11 tjedana. U njima je, prema procjenama različitih izvora, poginulo između 1200 i 2500 ljudi, a procjenjuje se da je šteta između 30 i 100 milijardi dolara.
Odluku o napadu donio je 23. ožujka 1999. godine tadašnji glavni tajnik NATO-a Javier Solana nakon što su propali pregovori u Rambouilletu i Parizu o rješavanju kosovske krize bez vojne intervencije i nakon što su jugoslavenske snage na Kosovu počinile mnogobrojne zločine nad kosovskim Albancima.
Intervencija je nakon mnogih diplomatskih nastojanja završena potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, prema kojemu su se policijske i vojne snage tadašnje Jugoslavije povukle s Kosova na kojemu se rasporedilo 37.200 vojnika KFOR-a iz 36 zemalja. Njihova zadaća, prema Rezoluciji 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, bila je očuvati mir i osigurati povratak izbjeglica dok se ne postigne trajno rješenje.
Srbijanski premijer na odlasku Vojislav Koštunica priopćio je u nedjelju da je okrutnom rušenju Srbije bio cilj da od Kosova napravi prvu NATO-državu na svijetu. Istaknuo je da je Srbija slobodna zemlja i da zato poruka "slobodnog naroda i slobodne zemlje" može biti samo da je Kosovo Srbija.
Kosovari izrazili zahvalnost NATO-u
U povodu devete obljetnice bombardiranje SR Jugoslavije kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu i premijer Hashim Thaqi izrazili su jučer NATO-u zahvalnost za doprinos stvaranju slobodnog i neovisnog Kosova.
- Ovaj važan datum u suvremenoj kosovskoj povijesti obilježavamo u vrijeme kad su ispunjeni snovi mnogih generacija koje su se angažirale za neovisno i suvereno Kosovo - stoji u poruci predsjednika Sejdiua.
Podsjetio je na angažiranje bivših kosovskih čelnika i pokojnog predsjednika Ibrahima Rugove, kao i bivše Oslobodilačke vojske Kosova te pozvao građane da budu "zahvalni SAD-u, Europskoj uniji i snagama NATO-a".
- Zauvijek ćemo biti zahvalni vojnicima i časnicima zemalja članica NATO-a koji su sudjelovali u 78 dana akcije s ciljem zaustavljanja vojne i paravojne agresije Srbije na narod Kosova - navodi se u poruci.
Kosovski premijer Hashim Thaqi, koji je bio jedan od glavnih vođa nekadašnje Oslobodilačke vojske Kosova, izjavio je da će narod Kosova biti vječno zahvalan NATO-u i međunarodnoj zajednici što su na današnji dan prije devet godina podržali njihovu pravednu borbu za očuvanje slobode, mira i demokracije. On je naglasio da je "24. ožujka dan početka nove epohe za Kosovo".
Devet godina kasnije Kosovo je međunarodno priznata država, posvećena zaštitu prava manjina, integraciji u EU i NATO, kazao je kosovski premijer i naglasio da će Kosovo uvijek biti čimbenik mira i stabilnosti u regiju.
Prištinski mediji o NATO intervenciji
Kosovski mediji jučer su podsjetili na godišnjicu početka napada NATO smaga na SR Jugoslaviju. Dnevnik "Lajmi" piše da 24. ožujka 1999. godine nikada neće biti zaboravljen. "Datum kada su počeli zračni napadi na vojno-policijske ciljeve Srbije da bi spasili narod Kosova od srpskog genocida nikada neće biti zaboravljen". Isti list ističe važnost tog događaja za pravednu borbu naroda Kosova za slobodu i neovisnost. Dnevnik "Zeri" pod naslovom "78 dana koji su promijenili povijest Kosova" prenosi riječi tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona kojima je početak bombardiranja obrazložio potrebom da se zaustave zločini Srba nad kosovskim Albancima.
Post je objavljen 25.03.2008. u 08:56 sati.