
Prema Keltskom horoskopu JAVOR – NEZAVISNOST: Spadate među one koje smatraju neobičnim osobama; posjedujete izraženu moć izražavanja i originalnost; bojažljivi ste i rezervirani; slavoljubivi i ponosni; sigurni u sebe i uvijek željni novih uzbuđenja i iskustva; ponekad bezrazložno nervozni čak i neugodni; imate dobro pamćenje i lako učite; volite da utičete na druge i da za njih donosite odluke, a što se tiče emotivnog života, obično ga znate do te mjere zakomplicirati da ni sami ne znate šta biste i kako biste dalje.
Postoji više vrsta javora.. Javorovo drvo je bijelo i tvrdo, koristi se za izradu glazbenih instrumenata, stilskog namještaja i aviona. U Kini i Japanu, javorov list predstavlja simbol jeseni i ljubavi.
Javoru se pridaju ezoterične osobine: križevi i brojanice od javorovog drveta štite od grijeha, a klinovi zakucani u vrata i pragove staje navodno štite ulaz zlim duhovima, demonima i vješticama. U Japanu i Kini javorov je list bio ljubavnički amblem i simbol jeseni. Vjerovalo se da najbolji zvuk daju gusle napravljene od bijelog javora .
Kanađani su javorov list odabrali za svoj simbol.
Zemlja porijekla – Japan.
Javor je drvo koje zna slušati i tajne čuvati.... Šum njegove utjehe zazivali su mnogi u svojim pjesmama:
Šumi šumi Javore
Ima jedna livada, na njoj drvo javora
ono tužnu priču zna, o nesretna srca dva.
Šumi šumi javore, neka grane govore
pa nek ćuje zemlja sva, kako ljubav boljet zna.
Al' se jednom dogodi, dragi dragoj govori
ja sad moram otići, al' ću ti se vratiti.
Podno vita javora ona dragog čekala
puno ljeta proteklo on se nije vratio
Miroslav Škoro
Sumi, sumi, javore
Sumi, sumi, javore
kad se oci otvore
sve sto krije ova noc
grane tvoje govore
Sumi, sumi, javore
ja te slusam do zore
svjecu sam upalila
da mi nadje prozore
Nema vise onih dana
vjetar bije sa svih strana
zuto lisce, tvoje lisce
k'o da kaze nikad, nikad vise
Sumi, sumi, javore
noci su mi najgore
tuge moje skrivene
sumi, sumi, javore
Arsen Dedić
Naša blogerica odmak od..., očito zna odabrati dobro društvo među drvećem....
Post je objavljen 18.03.2008. u 21:57 sati.