NOVO : Dmitrij Aleksandrovič Prigov ~ "Živjet ćete u Moskvi!" (Hrvatsko filološko društvo i Disput, 2008.)
U izdanju Hrvatskog filološkog društva i Disputa u biblioteci 'Na tragu klasika' objavljena je knjiga "Živjet ćete u Moskvi!" kultnog ruskog umjetnika Dmitrija Aleksandroviča Prigova (1940-2007).
Knjigu je prevela Irena Lukšić>
Dmitrij Aleksandrovič Prigov
"Živjet ćete u Moskvi!"
Izd.Hrvatsko filološko društvo i Disput
Cijena: 130,00
Broj stranica: 300
Uvez: meki
Riječ izdavača
Dmitrij Aleksandrovič Prigov je jedan od najistaknutijih predstavnika moskovske neoavangarde, osoba koja je obilježila vrijeme tzv. "zastoja" (razdoblje druge polovice 60-ih, cijelih 70-ih i početka 80-ih godina XX. stoljeca), koje je, kao što znamo, na službenoj razini značilo oživljavanje staljinizma, a u undergroundu - procvat samizdata i ostalih oblika neoficijelne umjetnosti.
U knjizi "Živjet ćete u Moskvi!" Prigov se prisjeća 'olovnih' godina svoje mladosti, ali ne s gorčinom. U njegovome pripovijedanju ima puno zabavnih prizora iz realsocijalističke Moskve, puno smrada, izmeta i svakovrsnih hodajućih čudovišta. 'Živjet ćete u Moskvi!' gravitira memoarima poglavito po tome što je glavni junak vrijeme. Umjetnik je u gustoj tekstovnoj masi zahvatio zbivanja u Moskvi 40-ih i 50-ih godina prošloga stoljeća, motreći ih očima djeteta. Međutim, pripovijedanje o kataklizmama staljinizma ne nosi nijanse djetinje naivnosti, nego pripovjedača iz kasnijeg vremena (vremena pisanja) konvertira u dijete-svjedoka povijesnog tijeka, u „objektivnog“ izvjestitelja i tumača zbivanja. Tako se dobiva dvostruki otisak jedne slike, otisak koji ima svoj pozitiv i negativ. Pozitiv se može pripisati duhu, duhovnosti koja održava život negativne utopije sovjetskog društva, vezujući čitatelja nevidljivom niti za sve ono veliko po čemu je ruska kultura respektabilan pojam u svijetu. Događaji na kojima se zaustavlja pripovjedač često su hipertrofirani, pa opisi poplava, suša i potresa podsjećaju na biblijske alegorije.
Dmitrij Aleksandrovič Prigov (Moskva, 1940 – Moskva, 2007), ruski je pjesnik, dramatičar, esejist i kipar. Smatran je ikonom moskovske neoavangarde. Za života je proizveo oko dvadeset tisuća različitih tekstova, ponajviše pjesama, koje su kolale u samizdatu ili su pak dijelom objavljene kao tamizdat (najpoznatiji su 'Stihogrami' (Stihogrammy, 1985). Presjek kroza stvaralaštvo pružaju svesci sabranih djela 'Sabrane pjesme' (Sobranie stihov – I: 1996., II: 1997, III: 1999).
Početkom novoga stoljeća/tisućljeća Dmitrij se Prigov predstavio i kao prozaik: objavio je 'memoare' 'Živjet ćete u Moskvi!' (Živite v Moskve, 2000.) i 'putopis' 'Samo moj Japan' (Tol'ko moja Japonija, 2001.).