Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/crniblogkomunizma

Marketing

VAŠE MIŠLJENJE O IZVJEŠĆU STATE DEPARTMENTA O STANJU LJUDSKIH PRAVA U RH 2007.

Poštovane kolegice i kolege blogeri, zanima me vaše mišljenje o izvješću ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država, State Departmenta, o stanju ljudskih prava u Republici Hrvatskoj u 2007. godini.

Je li mišljenje izbalansirano, nedostaju li u tom izvješću navodi o kršenju ljudskih prava, osjećate li vi osobno da su vam ljudska prava prošle ili prošlih godina prekršena, ili znate za slučajeve drugih ljudi kojima nisu poštivana njihova ljudska prava...?

Ja osobno, konkretno, upravo sam nedavno predbacio jednoj sutkinji, u jednom sudskom predmetu u kojemu sam prije nekoliko godina podnio nadležnom sudu jednu tužbu, da su mi prekršena moja ljudska prava jer sudski postupak traje već 6 godina, a po mjerilu Europskog suda za ljudska prava - ako sudski proces traje duže od tri godine - automatski znači da su prekršena ljudska prava.

Na to je sutkinja odgovorila - "pa što, i meni su prekršena moja ljudska prava jer umjesto 300 imam 900 predmeta za odradit".

I nikome ništa.

Moja sutkinja ima puno predmeta za odradit, ali Hrvatska ima po broju stanovnika najviše sudaca i sudova po glavi stanovnika u Europi, koji su, usput rečeno, vrlo dobro plaćeni, ali ne rade svoj posao kako treba.

U konkretnom slučaju je sutkinja 2003. održala jedno ročište povodom moje tužbe iz 2002. godine, i ročište je trajalo doslovno 10 minuta, i presudila je protiv mene, iako se iz aviona moglo vidjeti da nije smjela presuditi protiv mene jer je odvjetnik protustranke iznio prijedlog da je moja tužba promašena i zakašnjela, iako se jednostavnom matematičkom računicom moglo vidjeti da zastara nastupa tek za osam godina.

Nadležni Županijski sud je povodom moje žalbe presudio 2005. u moju korist, i u rješenju obrazloženja naglasio da je sutkinja "KRIVO PRIMIJENILA MATERIJALNO PRAVO".

Nedavno, na drugom ročištu, ročište je opet trajalo 10 minuta, i sutkinja je rekla da odgađa ročište jer "sada nema vremena", s obzirom da "u drugom predmetu mora saslušati svjedoke".

Osjećao sam se kao budala, jer ja kao svjedok, očito sam manje vrijedan od nekog drugog svjedoka u nekom drugom predmetu. Napominjem da je sutkinja ovo posljednje navedeno ročište sazvala prije više od 6 mjeseci, da bi sada bilo odgođeno za najmanje nekoliko mjeseci - a pravda?


Što se tiče izvješća State Departmenta, znam da ljudska prava Srba u Hrvatskoj nisu ništa više ni manje prekršena od ljudskih prava Hrvata, ali amerilčka vlada zna zašto stalno, iz godine u godinu vladu Republike Hrvatske proziva zbog navodnog kršenja ljudskih prava Srba jer takve optužbe predstavljaju dobru batinu za discipliniranje vlade RH i predsjednika Republike u vezi određenih političkih ciljeva i nacionalnih interesa Amerike. Prava romske manjine u Hrvatskoj znatno su poboljšana, a pod zadnje ima i svoga predstavnika u Saboru. U vezi prava homoseksualaca ne raspolažem s dovoljno podataka tako da o tome ne mogu donijeti čvrsti stav.

Primijetio sam kako u izvješću State Departmenta nedostaje činjenica što su prekršena ljudska prava žrtava komunizma koja u Republici Hrvatskoj ne mogu u vezi zločina komunizma ostvariti niti jedno jedino pravo, a hrvatsko pravosuđe, na pritisak politike, odbija procesuirati komunističke ratne zločince i zločince-udbaše, i jako je zanimljivo što State Department nikada nije ni spomenuo da u Hrvatskoj postoji dobar dio stanovništva koji je bio žrtvom komunizma i kojemu su prekršena ljudska prava i u Republici Hrvatskoj a ne samo u bivšoj Jugoslaviji. Umjesto osude bivših komunista, State Department Hrvatsku najviše proziva zbog položaja srpske nacionalne manjine.

IZVJEŠĆE STATE DEPARTMENTA O STANJU LJUDSKIH PRAVA U HRVATSKOJ ZA 2007. GODINU

Datum objave u Hrvatskoj: 12.3.2008.

_____Photobucket___________

'Diskriminiraju se Srbi, Romi, žene i homoseksualci'

________________________________________

WASHINGTON - Američki State Department jučer je objavio godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu u kojem se, u dijelu posvećenom Hrvatskoj, osim opće ocjene da vlada poštuje ljudska prava svojih građana, upozorava na probleme u pravosuđu, te na slučajeve nasilja i diskriminacije prema manjinama, posebno Srbima i Romima, te prema ženama i homoseksualcima.

"Pravosudni sustav pati od velikog broja zaostalih predmeta iako je broj predmeta koji čekaju suđenje nešto smanjen", navodi se u dijelu izvješća o Hrvatskoj na 19 stranica. Citiraju se podaci Ministarstva pravosuđa RH iz 2007., prema kojima je na sudovima 1,014.646 neriješenih predmeta, te ističe kako "javnost smatra pravosuđe jednim od glavnih izvora korupcije u zemlji". Kao posebni problemi navode se zastrašivanje svjedoka na domaćim suđenjima za ratne zločine, te nastavak prakse suđenja za ratne zločine u odsutnosti.

Citiraju se podaci Ministarstva pravosuđa RH iz 2007., prema kojima je na sudovima 1,014.646 neriješenih predmeta, te ističe kako 'javnost smatra pravosuđe jednim od glavnih izvora korupcije u zemlji'.

Upozorava se i na praksu Državnog sudbenog vijeća da, ili odbija kandidate ili mjesto ostavlja praznim, kako ne bi imenovalo Srbe za suce, uz podatak da su od 1930 sudaca u Hrvatskoj 42 Srbi ili 2,2 posto, te još 1,8 posto druge manjine. U izvješću se ocjenjuje da hrvatski zatvori ne zadovoljavaju međunarodne standarde, te da su pretrpani i s lošim higijenskim uvjetima.

Kod pitanja povrata imovine, ističe se da je hrvatska vlada tijekom 2007. radila na dovršetku programa povratka nezakonito zauzetih kuća vlasnicima, te da je OESS ustanovio da je krajem godine ostalo još 17 takvih kuća za vraćanje i oko 100 poljoprivrednih zemljišta.

Photobucket

Upozorava se na sporo rješavanje više od 12.000 zahtjeva Srba nositelja stanarskog prava.

Ističu se problemi kod povrata imovine svim većim vjerskim skupinama, osim Islamske zajednice, posebno izostanak povrata imovine Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Židovskoj zajednici u Hrvatskoj. Kada je riječ o medijskim slobodama, ocjenjuje se da mediji ostaju pod utjecajem vlasti, posebno da su lokalni mediji ranjivi na politički pritisak jer ih je 70 posto u vlasništvo lokalnih vlasti.

Navodi se da su nacionalna televizija i radio u vlasništvu i pod upravom vlade, te ističe kako su Hrvatskoj novinarsko društvo (HND) i neovisni novinari oštro kritizirali imenovanje Hloverke Novak Srzić, novinarke koja je često kritizirana zbog otvorenog favoriziranja vladajućeg HDZ-a 90-ih, za glavnu urednicu HTV-a u rujnu 2007. Kaže se također da su u Hrvatskoj dvije od tri nacionalne TV-mreže privatne, te da postoji široki spektar privatnih novina i magazina, koji se objavljuju bez vladina uplitanja. Spominje se i slučaj uhićenja nezavisnog novinara Željka Peratovića, te prijetnje smrću koje je zbog svog pisanja primilo nekoliko hrvatskih novinara.

"Ustavna zaštita protiv diskriminacije primjenjuje se prema svim manjinama, ali se nastavlja otvorena diskriminacija i šikaniranje Srba i Roma", kaže se u izvješću State Departmenta. Uz citiranje podatka Srpskog demokratskog foruma (SDF), navode se najozbiljniji etnički motivirani incidenti iz 2007., uključujući i srpanjski napad na srpske povratnike, oca i sina, u Gornjim Vrhovcima kod Pakraca. Prenosi se i pohvala SDF-a hrvatskoj policiji za brzo otkrivanje krivaca za vandaliziranje srpskih kuća u Ceranjima Donjim i Pristegu, u listopadu.

Ustavna zaštita protiv diskriminacije primjenjuje se prema svim manjinama, ali se nastavlja otvorena diskriminacija i šikaniranje Srba i Roma.

State Department ukazuje i na problem vandalskih napada na imovinu SPC-a i netrpeljivosti prema srpskim povratnicima, izdvajajući po tome zadarsko zaleđe. U izvješću se također analizira nasilje prema ženama, uz podatke o broju silovanja, procesuiranju i kaznama, te ističe kako je prema podacima UNDP-a iz 2006. zabilježen trend porasta obiteljskog nasilja.

Kada je riječ o pravima i dobrobiti djece u Hrvatskoj, izdvajaju se teškoće sa školovanjem romske djece, najizraženije u Međimurskoj županiji, uz "segregaciju i lošiju kvalitetu obrazovanja romske djece". Istodobno se ukazuje i na napore ministarstva obrazovanja, poput programa stipendiranja, koji su utrostručili broj romske djece u osnovnim i srednjim školama. Navode se i podaci o zlostavljaju djece, te o procesuiranju tih djela, koja su u 2006. rezultirala s 47 presuda optuženih, od kojih 29 za seksualno zlostavljanje.

Za diskriminaciju prema homoseksualcima kao primjer se daje napad na Gay Pride paradu u Zagrebu iz srpnja 2007., te "često prisutne uvrede, stereotipne šale i društvene predrasude". U izvješću se analizira i borba protiv korupcije, uz ocjenu o jačanju kapaciteta USKOK-a, te se daje primjer otkrivanja korupcije Hrvatskog fonda za privatizaciju.

U poglavlju o trgovini ljudima navodi se kako je Hrvatska i dalje tranzitna točka, ali sve više i odredište za prostituiranje djevojka iz Srbije, Moldove i BiH. State Department analizira i radne uvjete u Hrvatskoj, navodeći kako minimalna plaća od 2100 kuna bruto ne može osigurati pristojan život radničkim obiteljima, te da je prosječna plaća iz kolovoza 2007. od 4743 kune također ispod minimalnih troškova života za četveročlanu obitelj, koji su iznosili 5774 kune. (H)


Post je objavljen 12.03.2008. u 11:36 sati.