Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Države same odlučuju o načinu suradnje u NATO-u

Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer došao je u službeni posjet Berlinu gdje se sastao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i ministrom obrane Franzom Josefom Jungom kako bi raspravili pripreme za sastanak na vrhu NATO-a u Bukureštu. Tijekom svog posjeta glavni se tajnik obratio zanimljivim govorom na 41. konferenciji zapovjednika njemačkih oružanih snaga.

U svom se govoru glavni tajnik najviše osvrnuo na potrebu zajedničkog djelovanja u Afganistanu, naročito nakon molbi američkog ministra obrane Roberta Gatesa za jačim angažmanom članica na jugu Afganistana.

De Hoop Scheffer je naglasio kako u 21. stoljeću terorizam nema vojsku i nema jedno područje djelovanja pa tako ne možemo prema posebnim čimbenicima stvarati obranu. U borbi protiv terorizma ne postoji simetrija; sukobi su asimetrični sa svim posljedicama. Teroristi bez države koji računaju i na svoju smrt u potpunosti mijenjaju sigurnosnu politiku. Međusobno neprijateljske etničke skupine u razrušenoj zemlji ne ostavljaju alternative djelovanja iznutra, iz samih sela i gradova. Glavni tajnik se osvrnuo i na proliferaciju oružja za masovno uništenje podsjetivši kako su se u posljednjih pedeset godina države time bavile, ali je danas tu ulogu preuzelo crno tržište nuklearnih, kemijskih i bioloških supstanca.

U vrijeme globalizacije NATO ne može biti eurocentričan, rekao je glavni tajnik. U Europi ima još posla, od rješenja pitanja Kosova do širenja članstva na zemlje jugoistoka Europe i Kavkaza. No, vrijeme geografskog ograničenja je završilo i s prijetnjama se moramo suočiti tamo gdje nastaju. Zato smo u Afganistanu, pojasnio je de Hoop Scheffer. Za to su potrebne snage koje će se iskazati u peacekeeping operacijama kao da su u kampu u vlastitoj zemlji. A to “mi”, kaže šef NATO-a, znači sve članice. Sve zemlje u Savezu imaju vojsku i diplomaciju i potrebno im je dati hardware i software za djelovanje.

Glavni tajnik je spomenuo i potrebu suradnje s nevladinim sektorom u cilju “premrežene sigurnosti”. Nije NATO stvoren da rješava sve probleme. Uspjeh u Afganistanu, kao što mnogi hrvatski časnici znaju, ovisi o razvoju i obnovi, a tu moraju sudjelovati Ujedinjene nacije, Europska unija, Svjetska banka, kao i nevladine organizacije i fondacije. To su prepoznale mnoge zemlje u svijetu koje nisu niti pretendiraju postati članicama NATO-a. Scheffer je spomenuo Australiju, Japan i Singapur kao zemlje koje doprinose obnovi u Afganistanu, što samo dokazuje kako NATO nije tamo da hvata talibane i ratuje, kao što se pogrešno misli u mnogim javnostima.

Razvoj cyber-terorizma osobito je izazvao angažman NATO-a. Sposobnost zemalja da se odupre takvom terorizmu od životnog je značaja u vrijeme kada su gotovo sve funkcije države vezane uz kompjuterizirane sustave. Srećom neuspjeli napad na elektronički sustav Estonije pokazuje značaj ove prijetnje. Scheffer je u govoru napomenuo da je napad spriječen jer se Estonija jako dobro pripremila, ali što je sa zemljama ili skupinama zemalja koje takvu razinu pripreme nemaju?

Na kraju se glavni tajnik dotaknuo i činjenice o kojoj se često raspravlja u Hrvatskoj. I ovaj put je upozoreno kako se niti jedna zemlja članica ne može natjerati da se uključi u neku akciju, na bilo koji način. Odluke o strategiji obrane, procjeni prijetnji, načinu obrane, broju vojnih i civilnih osoba u misijama i svaki drugi način sudjelovanja u NATO-u ne samo da može donositi nacionalna vlada i parlament, nego samo oni to mogu, kategoričan je Scheffer. Ipak, glavni tajnik NATO-a pozvao je članice na sudjelovanje u obnovi juga Afganistana jer bi aktivnosti na sjeveru i tromost na jugu dovelo do unutarnjih podjela u zemlji. Također, glavni tajnik je s oduševljenjem istaknuo kako će na summitu u Bukureštu sudjelovati čak 60 zemalja, uz brojne međunarodne organizacije, što samo pokazuje da je NATO prepoznat kao najveći garant mira i provedbe odluka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Cijeli govor glavnog tajnika možete na njemačkom jeziku pročitati na: http://www.nato.int/docu/speech/2008/s080310a.html

Vedran Obućina


Slika: Nato.int

Post je objavljen 11.03.2008. u 11:02 sati.