Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/mywholelife26

Marketing

DIJAMANTI

Golemi dijamant zvan Afrička zvijezda trenutno je najveći brušeni dijamant na svijetu. Teži 530.20 karata, dimenzije su mu 53mm x 44mm x 29mm, i ima 76 faseta. Zove se Cullinan I jer je najveći od 9 dijamanata izrezanih iz dijamanta Cullinan, nađenog 1905. u južnoj Africi, u rudniku sir Thomasa Cullinana. Originalni Cullinan najveći je dijamant ikad pronađen. Kad su ga našli težio je 3106 karata i nakon nekoliko pokušaja izrezan je u 9 velikih dragulja, 96 manjih briljanata i još 9.50 karata malih neobrađenih komada. Većina Cullinana danas je u posjedu britanske kraljevske obitelji, a Afrička zvijezda ugrađena je u žezlo kralja Edwarda VII.


THE HOPE

45.52 karatni dijamant Hope nađen je u Indiji, vjerojatno prije 1668., kao grubi kristal težine 112 karata. Pronašao ga je Jean Baptiste Tavernier, francuski trgovac i putnik. Prema legendi dijamant je prije bio oko idola u nekom hramu u Indiji. Ako je tako, logično je zaključiti da Hope ima brata blizanca, no sudbina drugog oka nikad se nije saznala. Dijamant je brušen u indijskom stilu, naglašena je više veličina, nego sjaj. Tavernier je Hope prodao francuskom kralju Louisu XIV, i već od tada počinje legenda o nesretnoj sudbini vlasnika dijamanta Hope. Nekoliko puta bio je ukraden, izgubljen i ponovno pronađen, ali tko god da mu je bio vlasnik snašla ga je prerana smrt. Danas se nalazi u Smithsonian institutu u Washingtonu.



THE REGENT

Slično mnogim slavnim dijamantima i 145.50 karatni Regent im uzbudljivu prošlost. Pohlepa, umorstva i neprilike prate Regenta od samog prvog poglavlja, pa do posljednjeg počivališta. Dijamant Regent pronađen je 1701. blizu Golconde, u Indiji. Neko vrijeme bio je u vlasništvu engleskog premijera Williama Pitta, dok nije prodan vojvodi od Orleansa, francuskom regentu. Tada su ga nazivali Pitt, ali kasnije je preimenovan u Regent i ugrađen u krunu Louisa XV. Nakon francuske revolucije Napoleon Bonaparte ugradio ga je u držak svog mača. Danas je izložen u Louvreu.



THE SANCY
Dijamant Sancy ima jednu od najzanimljivijih i najživopisnijih povijesti od svih europskih dijamanata. To je blijedo žuti 55.23 karatni kamen, oblikovan kao štit, navodno indijskog porijekla. Nazvan je prema jednom od vlasnika, Seigneur de Sancyju, koji je bio francuski veleposlanik u Turskoj krajem 16. stoljeća. On ga je donio francuskom kralju Henryju III, koji ga je nosio u šeširu. Nakon toga prodan je engleskom kralju Jamesu I. Od tada je bio izgubljen i prodavan i mnogi su tražili pravo vlasništva. Danas se nalazi u Louvreu.



THE KOH-I-NOOR

Govorilo se da tko god posjeduje Koh-I-Noor, taj vlada svijetom; prikladna izjava za najčuveniji od svih dijamanata. Legenda kaže da kamen datira još od vremena prije Krista, teorije pokazuju mogućnost njegovog prvog pojavljivanja u ranim godinama 1300-tih, povijest je dokazala njegovo postojanje u prošla dva i pol stoljeća. Kad je prvi put zabilježen težio je 186 karata, no bio je ponovno izbrušen za vrijeme kraljice Viktorije i sada iznosi 105.6 karata. Iako su se tokom godina britanska i indijska kraljevska obitelj više puta sporile za njega, danas je dio križa na vrhu krune kraljice Viktorije.



THE JUBILEE


Prekrasni, bezbojni dijamant, težine 245.35 karata danas je šesti najveći dijamant na svijetu. Originalni grubi kamen, nepravilnog oktaedarskog oblika težio je 650.80 karata. Nađen je u rudniku Jagersfontein, u Južnoafričkoj Republici, krajem 1895. godine. U početku su kamen nazivali Reitz, u čast Francisa Williama Reitza, predsjednika države gdje je kamen nađen. Danas je dio privatne zbirke poznatog kolekcionara dijamanata Roberta Mouawada.



THE CENTENARY


Centenary je otkriven u rudniku Premier Mine u južnoj Africi 17. srpnja 1986. Težio je 599.10 karata u grubom obliku, a izbrusio ga je poznati Gabi Tolkowsky kojem su za to trebale gotovo tri godine. Trenutno je najveći moderno rezani dijamant bez ijedne mane. Ima 75 faseta na gornjoj strani, 89 na dnu i 83 sa strana, što je ukupno 247 faseta. Danas je težak 273.85 karata i u vlasništvu De Beers grupe u Johannesburgu.



THE MILLENIUM STAR

De Beers i Steinmetz Grupa predstavili su svijetu najrjeđi i vjerojatno najvrjedniji set dijamanata da obilježe 2000. godinu. " Mileniji dolaze i odlaze, ali dijamanti su vječni", rekao je glavni predsjednik Nicky Oppenheimer predstavljajući dijamant Milenijsku zvijezdu, potpuno bezbojan, besprijekoran izvana i iznutra, izbrušen do savršenih proporcija, težak 203.04 karata. Taj kamen je centralni komad kolekcije Limited Edition Millennium Diamonds koja se još sastoji od 11 iznimno neobičnih plavih dijamanata brušenih u različite oblike. Originalno, kamen je težio 777 karata, nađen je u području Buyimai i njegovo otkriće pokrenulo je pravu navalu kopača koji su se nadali pronaći sličan kamen. No, kako je ovo jedini kamen tog tipa nađen u čitavom tisućljeću, statistički, sličan se vjerojatno neće pojaviti još par stotina godina.


Uvjerljivo najveći od svih je novootkriveni svemirski dijamant s jezgrom od kristaliziranog ugljika 50 svjetlosnih godina od Zemlje u zviježđu Centaurus. Ima promjer 2500 milja i teži oko 2 x 1024 kg, što je otprilike 1034 karata.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Evo ljudi pogotovo cure....pošto se kaže da je dijamant curama najbolji prijatelj onda ovo pročitajte kako biste znale nešto o njima!! Big kiss svima.... :-) :-)



Post je objavljen 23.02.2008. u 18:38 sati.