Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/boric

Marketing

Svjetlana Salom-PRVO I POSLJEDNJE POGLAVLJE RASPADA JUGOSLAVIJE:ZAVRSENI KRUG

Srbijanski mediji cinicno komentarisu kako se danas na Kosovu malo koji objekat gradi takvom brzinom kao ogromna hala nadomak Gazimestana.Spomenik kosovskim junacima se iz dana u dan sve manje vidi.
Prica je dosla i do Unmika,koji je vodio razgovore sa vlastima u Pristini,ali srpski novinari ocajavajuci zakljucuju da ni zaustavljanje gradnje nece sprijeciti"pocinjeno zlo".Pogled na spomenik je vec sada potpuno zatvoren.
USPON BALKANSKOG KASAPINA
Tesko je sada obnevidjelim Srbima objasniti kako je najbolje i za njih i sve ostale da se spomenik sve manje vidi,sto bi se moglo shvatiti kao provokacija,a zapravo je u domenu politickog prorocanstva,sto je ovih dana nezahvalan posao.
Jer,Gazimestan je jos u zivom sjecanju mnogih.Ne svakako onaj iz 1389,vec 1989.godine kada je Milosevic odrzao govor koji je usao u sve enciklopedije svijeta kao pocetak krvavog politickog uspona"balkanskog kasapina".
Svaki pogled i pomen na njega danas je podsjetnik za ispitivanje savjesti svih bivsih jugoslovenskih politickih aktera iz tadasnjih federalnih jedinica i svjedoka"dogadjanja naroda".
Jer raspad Jugoslavije i pakleni scenarij poceo je tog dana,a ne po uvrijedjenom misljenju 1991.godine kada su tenkovi krenuli na Sloveniju.
Poceo je,dakle,kada je Milosevic pred okupljenom masom na Vidovdan porucio:"SEST VEKOVA KASNIJE,DANAS,OPET SMO U BITKAMA,I PRED BITKAMA.ONE NISU ORUZANE,MADA I TAKVE JOS NISU ISKLJUCENE!"
Ostrascena masa,procjene idu od milion do dva miliona ljudi,euforicno je prihvatila Miloseviceve rijeci uz povike"Kosovo je Srbija!"i
"Volimo te Slobodane,jer mrzis muslimane!"
Pjevali su"Care Lazare,nisi imao srece,da se Slobo,pokraj tebe sece!",a nadolazecem vozdu dali su nadimak Mali Lazar,dok su drugi uzvikivali"Evropo,ne zaboravi da smo te mi branili",sto je aluzija na kosovski mit da je Srbija sebe zrtvovala braneci hriscansku Evropu od nadiranja Turaka.
Ovo je bila centralna tema srbijanske nacionalisticke retorike tokom jugoslovenskih ratova.Od toga dana na Gazimestanu srbijanska je vlast neprestano ponavljala kako je branila Evropu od evropskog fundamentalizma.
TENKOVIMA NA AUTONOMIJU
U godinama koje su prethodile govoru,Kosovo je postalo centralna tema srbijanske politike.Kulminiralo je marta 1989.godine,kada je Milosevic tenkovima srusio ustavnu autonomiju Kosova i nasilno mu oduzeo status jugoslovenske federalne jedinice iz 1974.godine proglasivsi 28.marta ujedinjenje Srbije.
Povod za ovo nasao je u demonstracijama 1981.godine.Nakon Titove smrti,organizatori demonstracija su pod utjecajem enveristicke propagande iz Albanije trazili naziv Republika za Kosovo i tako zapravo ugrozili autonomiju,koja je prema Ustavu iz 1974.godine imala zapravo sve kompetencije republike.Enveristi,koje je vrbovala albanska tajna sluzba Sigurimi,diktatorskog rezima Envera Hodze,umjerene je kosovske Albance zvala reviozionistima zbog obracuna sa Staljinom i"okretanja Zapadu".Demonstracijama su otvorili vrata srbijanskom nabujalom nacionalizmu i ugrozili sva dotadasnja prava kosovskih Albanaca.
Od tada je trajala borba sa srpskim kadrovima za ocuvanje Ustava iz 1974.godine.Alibi Milosevicu za ukidanje autonomije navodno su dali demonstranti,iako je srpska Plava knjiga,u kojoj se atakuje na ustavne pokrajinske kompetencije,napisana 1976.godine,samo dvije godine nakon donosenja Ustava i pet godina prije demonstracija!
Tog marta uhapsen je i kosovski lider Azem Vlasi,pod optuzbom kontrarevolucionarnog djelovanja,sa ciljem rusenja ustavnog poretka i ugrozavanja suvereniteta zemlje,i zaprijeceno mu je smrtnom kaznom.
Vlasi je svih tih godina prije nastojao objelodaniti metode obespravljivanja Albanaca i oduzimanja prava,upozoravao na montirane politicke procese.
Za albansko stanovnistvo uslijedile su godine terora,straha,usutkivanja intelektualaca,tihi genocid nad stanovnistvom,a jedan od njegovih oblika je bio i oduzeto pravo Albancima na obrazovanje.Skole su od 1991.godine radile pod veoma teskim uslovima kao paralelni sistem odvojen od drzave.
Srpski rezim je zatvorivsi srednje skole i univerzitete na albanskom i oduzevsi im prostorije,otjerao nastavnike i djecu u alternativne prostore,podrume najcesce,gdje se nastava u narednim godinama izvodila.Hapseni su i maltretirani direktori skola i ucitelji,oduzimana je skolska dokumentacija,nastava nasilno prekidana...
Represija je ostvarila svoj cilj:mladi univerzitetski kadar je poceo odlaziti u zapadne zemlje,drugi-oni koji su ostali,nisu se skolovali zbog losih uvjeta.
Bez obzira na sve,albanski skolski sistem predstavlja najveci,najbolje organizovani i najznacajniji segment paralelnog albanskog zivota na Kosovu.
RAMBUJE I BOMBARDOVANJE
Okidac za bombardovanje Jugoslavije,koje su 1999.godine predvodile SAD,bio je odbijanje delegacije Srbije da potpise mirovni sporazuim u Rambujeu.Poslije neuspjesnih pregovora predstavnika SRJ i kosovskih Albanaca,koji su,pod pokroviteljstvom Kontakt-grupe,vodjeni u dvorcu Rambuje,nedaleko od Pariza u januaru i februaru 1999.godine,tadasnji generalni sekretar NATO-a Havijer Solana izdao je naredbu za pocetak bombardovanja Jugoslavije.
24.marta 1999.godine,odmah iza 20 sati,prve"tomahavk"rakete pogodile su objekte u Pristini,Beogradu,Novom Sadu i Pancevu.Tako je pocelo bombardovanje tadasnje Jugoslavije,koje je trajalo 78 dana.Povod za akciju"Milosrdni andjeo"bilo je,prema rijecima predstavnika NATO-a,ugrozavanje ljudskih prava kosovskih Albanaca i njihovo etnicko ciscenje.
U to vrijeme srbijanska policija i tajne sluzbe radile su na ispunjavanju Seseljeve prijetnje da u slucaju zracnih udara na Kosovu nece biti Albanaca.Nastavljeno je bjesomucno etnicko ciscenje,protjerivanje Albanaca,sve do vojno-tehnickog sporazuma u Kumanovu,kojim je dogovorena dinamika povlacenja srpskih snaga sa Kosova.I tada se Milosevic obratio javnosti,i u svom maniru,pobjedonosno porucio kako je"okoncana NATO agresija".
HAPSENJE MILOSEVICA
Tacno 12 godina poslije govora na Gazimestanu,na veliki srpski praznik Vidovdan,Slobodan Milosevic je zavrsio u Hagu,u celiji pritvorske jedinice Medjunarodnog suda za ratne zlocine.
Uprkos odluci Ustavnog suda SRJ o obustavi izvrsenja uredbe o izrucenju,srpska je Vlada odlucila da sve optuzene za ratne zlocine izruci Haskom sudu.Vec tokom sjednice srbijanske Vlade stampan je Sluzbeni glasnik RS-a broj 37,u kojem je objavljena ta odluka i po kojoj je policija odmah pocela djelovati.
Kosovo je od NATO bombardovanja zivjelo pod medjunarodnim protektoratom,pod cijim okriljem je uspostavilo svoj parlament,vladu,sudstvo,policiju...Godine neizvjesnosti u vezi statusa utjecale su i na Albance i Srbe.
Donedavni premijer Agim Ceku prva je politicka zrtva usijane klime na Kosovu koje godinama zivi u atmosferi nervoze i iscekivanja.Iako je ponio najveci teret ubjedjivanja medjunarodne zajednice u opravdanost cilja.Srbi,ono malo sto ih je ostalo,cesto obespravljeni,uplaseni za svoju buducnost,izmanipulisani od Beograda,sada spavaju s koferima na uzglavlju.
OSOVINA VASINGTON-BRISEL
Svjetska diplomatija se,zatecena odrijesenoscu Moskve da stavi veto u Savjetu bezbjednosti,iscrpila u razgovorima,prvo Ahtisarija,a onda i pregovaracke trojke(Vizner,Harcenko,Isinger).
Pristina je proglasenje nezavisnosti u nedjelju 17.februara dogovorila sa Vasingtonom i Briselom.Daljnja politicka platforma bazirat ce se na Ahtisarijevom planu koji predvidja posebne stavke za zastitu nealbanaca,ukljucujuci
garantovano predstavljanje u vladi,sudstvu i skupstini,zastitu kulturnih dobara.
RADJANJEM JOS JEDNE DRZAVE NA BALKANU ZAPRAVO SE ZAVRSAVA KRUG ZAPOCET JOS U 1989. GODINE UPRAVO NA KOSOVU,NA GAZIMESTANU,KADA JE MILOSEVIC OTVORIO KORICE KNJIGE S KRVAVO ISPISANIM SCENARIJEM REVITALIZACIJE SNA O VELIKOJ SRBIJI.
KOSOVSKI ALBANCI CE TIM NASTOJANJIMA ZADATI KONACNI,SMRTONOSNI UDARAC.NA OZBILJNIJE PREISPITIVANJE VLASTITE ULOGE I KRIVNJE U GENOCIDIMA I RATOVIMA KOJIMA SU OPUSTOSENA SELA I GRADOVI OD VARDARA DO TRIGLAVA,UNUTAR SRPSKOG ETNIKUMA,S OBZIROM NA AKTUELNA POLITICKA DESAVANJA U SRBIJI,SVE VECU RADIKALSKU MOC,OCIGLEDNO CEMO JOS SACEKATI.
("Oslobodjenje")

Post je objavljen 22.02.2008. u 15:02 sati.