Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/malenicavecernji

Marketing

Porezne a ne imovinske kartice

Prema zakonu državni dužnosnici su dužni Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa na početku i po završetku mandata predati popunjene imovinske kartice. Dužnosnici to uglavnnom i naprave poglavito oni na početku mandata jer u protivnom bi mogli ostati bez plaće sve dok to ne učine. Već za nekoliko dana 11 i .12. veljače istječe rok novoizabranim dužnosnicima da to učine. Međutim puno veći problem od toga jesu li dužnosnici predali imovinske kartice leži u tome na koji način su te kartice popunjene i tko te podatke to kontrolira. Povjerenstvo nema ovlasti ispitivanja točnosti tih podataka ,koji su uglavnom taksativno navedeni ,a procjenu vrijednosti imovine daju samo zastupnici. Stoga se u konačnici imovinske kartice doimaju kao uzaludan posao jer bez mogućnosti provjere kako je spomenuta imovina stečena, a što se može samo preko porezne prijave i usporedbe prihoda i onoga što pojedinac posjeduje, ova evidencija imovine dužnosnika i nema previše smisla.

Uostalom, i sama sam u nekoliko navrata pisala o sadržaju tih kartica navodeći što posjeduju naši dužnosnici. Pri tome se iz kartica moglo iščitati koliko zarađuju, što rade i koliku imovinu posjeduju njihovi supružnici -koji nota bene nisu dužnosnici.Vidjelo se koje automobile voze, vole li nakit i umjetnine a samo iz onih kartica ,gdje su sami dužnosnici naveli da je nešto naslijedili, moglo se doznati kako su što stekli.

Jednstavno kazano imovinske kartice nisu najbolji način provjere eventualnog sukoba interesa pojednog dužnosnika. Kao što je prenošenje udjela u pojedinima tvrtkama na odvjetničke urede također samo farsa.Kada bi se željelo uistinu uvesti reda i pratiti, jesu li i koliko državni dužnosnici namaknuli imovine, dok su bili na nekoj funkciji, kao i to odakle im imovina, onda bi ministar Šuker i ministarstvo financija trebali to srediti poreznim a ne imovinskim karticama. Tim više što se često događalo da se raspravlja o sukobu interesa pojednih političara od (Čačića,Tomčića,do Marine Matulović Dropluić...) a da ne spominjemo aferu satovi premijera Sanadera a da nikad nije do kraja otklonjena dilema kako su kupljeni.Umjesto toga najavljuje se ispitivanje imovine 120 obitelji u Hravatskoj (porezne uplate, privatni računi,kuće,brodvi) u sklopu Vladinog akcijskog plana u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije. E bilo bi lijepo kad bi Sanader primjenio to istio pravilo, počevši od vlastite imovine preko imovine ministara i svih državnih dužnosnika. Tek tada bi ova akcija imala smisla i tek tada bi Sanader i sve ono što radi u tako poretrebnim refomama dobilo puni smisao.

Post je objavljen 07.02.2008. u 10:41 sati.