Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/babydontcry

Marketing

Turbofolk u Hrvatskoj

Turbofolk glazbeni stil nastao u Srbiji u ranim 1990-ima . Nastao iz pop-folk stila, popularnog među ruralnim stanovništvom.
Svetlana Ražnatović - Ceca, jedna od najpoznatijih izvođača turbofolk glazbenog stila

Naziv turbofolk smislio je crnogorski pjevač Rambo Amadeus:

"Folk je narod. Turbo je sustav ubrizgavanja goriva pod tlakom u cilindar motora s unutarnjim izgaranjem. Turbo folk je gorenje naroda. Turbo folk nije glazba. Turbo folk je miljenica masa. Pobuđivanje najnižih strasti kod homo sapiensa. Turbo folk je sustav ubrizgavanja naroda. Ja nisam izmislio turbo folk, ja sam mu dao ime."
Fenomen turbofolka u Hrvatskoj je počeo već ranih 90-tih godina nakon relativnog smirivanja ratne situacije. Nije tajna da su se hrvatski vojnici u netom oslobođenim područjima zabavljali uz zvukove sa zaplijenjenih kazeta iz srpskih kafića.

No, niti danas, nakon više od 12 godina od završetka rata, dio građana se ne može oteti dojmu da se ipak radi o muzici srpskog porijekla, da je većina izvođača iz ekavskog govornog područja, te zbog toga smatraju ovu muziku provokacijom. Zagovornici turbofolka, odnosno protivnici teorije o "Velikosrpskoj propagandi" odgovaraju da upravo veliki broj branitelja sa prve crte, koji su doživjeli najveća stradanja, ipak sluša turbofolk, uz izgovor da se "umjetnost i politika ne smije miješati jedno s drugim". Razlog tome je svakako što su tekstovi ove vrste glazbe pretežno ljubavne tematike, dok nacionalne i nacionalističke tematike u tekstovima gotovo da i nema.

Profesionalnih hrvatskih turbofolk zvijezda ima vrlo malo, no ima puno "kafanskih" grupa.

Osim sa krajnje političke desnice, iz gore navedenih razloga, kritike protiv turbofolk muzike dolaze i sa političke ljevice. Ovu glazbenu vrstu uopće ne smatraju umjetnošću, nego nečim krajnje neciviliziranim i nedostojnim urbane kulture.


Što vi mislite o narodnjacima?


Post je objavljen 06.02.2008. u 15:56 sati.