BORNA: Blogerski odbor za referendum o NATO-u - pridružite se!
Treba li o eventualnom ulasku Hrvatske u NATO odlučiti na referendumu? Prema danas objavljenom ispitivanju javnog mnjenja, 72 posto hrvatskih građana smatra da je referendum potreban. Velik broj građana protiv je ulaska u NATO, ali su u Sabor ipak ušle samo stranke, koje su za ulazak; to pitanje ljudima nije bilo važno kad su glasovali. To pokazuje na manjkavosti predstavničke demokracije i na potrebu, da se ona korigira oblicima neposrednog izjašnjavanja građana.
Sabor ne želi raspisati referendum, a sigurno je da to neće napraviti ni predsjednik Republike. Ostaje mogućnost, da se prikupe potpisi 10 posto registriranih birača, nakon čega se po Ustavu referendum obavezno mora raspisati. To je izvanredno težak zadatak.
Političke stranke (uključivo možda SDP, koji je rekao da jest za referendum, iako jest i za ulazak u NATO, i vanparlamentarne, kao što je Zelena lista, koje su protiv ulaska u NATO, mogle bi se udružiti u takvom pothvatu.
Tu su, konačno, obični građani, te među njima i blogeri, koji smatraju, da je referendum o NATO-u potreban. Otuda moja inicijativa da se osnuje Blogerski odbor za referendum o NATO-u (BORNA).
Do sada se javilo 15-ak ljudi. Poziva sve zainteresirane da pročitaju zamisao, te, ako se žele pridružiti, da mi se jave na emajl: zoranostric@gmail.com., Ako imate neko dodatno pitanje, možete ga postaviti ovdje.
Hrvatski sabor može raspisati referendum o prijedlogu za promjenu Ustava, o prijedlogu zakona ili o drugom pitanju iz svog djelokruga.
Predsjednik Republike može na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade raspisati referendum o prijedlogu promjene Ustava ili o drugom pitanju za koje drži da je važno za neovisnost, jedinstvenost i opstojnost Republike Hrvatske.
O pitanjima iz stavka 1. i 2. ovoga članka Hrvatski sabor će raspisati referendum u skladu sa zakonom ako to zatraži deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj.
Na referendumu se odlučuje većinom birača koji su glasovali, uz uvjet da je referendumu pristupila većina od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj.
Iza članka 8. dodaje se nova Glava II. čiji naslov glasi:
»IZJAŠNJAVANJE BIRAČA O POTREBI DA SE ZATRAŽI RASPISIVANJE REFERENDUMA« i članci 8.a, 8.b, 8.c, 8.d, 8.e, 8.f, 8.g i 8.h koji glase:
»Članak 8.a
Ako birači ocijene da postoji potreba za raspisivanjem referenduma o prijedlogu za promjenu Ustava Republike Hrvatske, o prijedlogu zakona ili o drugom pitanju iz djelokruga Hrvatskoga sabora ili o pitanju za koje drže da je važno za neovisnost, jedinstvenost i opstojnost Republike Hrvatske osnovat će organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma (u daljnjem tekstu: Organizacijski odbor).
Članak 8.b
Organizacijski odbor donosi odluku da se pristupi izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma.
Odluka iz stavka 1. ovoga članka sadrži:
– jasno formulirano pitanje o kojem se traži raspisivanje referenduma,
– rok unutar kojeg će se sakupljati potpisi birača koji traže raspisivanje referenduma koji ne može biti duži od 15 dana.
Odluka da se pristupi izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma objavljuje se u dnevnom tisku i drugim sredstvima javnog priopćavanja.
Članak 8.c
Izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma može se održavati na svakom za to prikladnom mjestu u skladu s odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave (grada ili općine).
Organizacijski odbor je dužan prijaviti mjesta na kojima će se održavati izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma policijskoj upravi na čijem se području izjašnjavanje održava, pet dana prije početka izjašnjavanja.
Članak 8.d
Mjesta na kojima će se održavati izjašnjavanje moraju biti označena i uočljiva s tim da njihovo označavanje ne smije sadržavati državna obilježja.
Svako mjesto iz stavka 1. ovoga članka mora imati popis s uvezanim listovima koji će sadržavati jasno formulirano pitanje o kojem se traži raspisivanje referenduma i jasno odijeljene vodoravne redove označene rednim brojevima.
Članak 8.e
Birači koji se izjašnjavaju o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma upisuju u prvi slobodni red uvezanog popisa iz članka 8.d ovoga Zakona svoje ime i prezime i jedinstveni matični broj građana te se osobno potpisuju.
O potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma mogu se izjašnjavati samo osobe, koje u skladu sa člankom 5. ovoga Zakona mogu sudjelovati na referendumu.
Birač se može izjasniti o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma samo na jednom od mjesta na kojem će se održavati izjašnjavanje.
Članak 8.f
Nakon isteka roka za sakupljanje potpisa birača svi popisi se dostavljaju Organizacijskom odboru.
Organizacijski odbor provjerava je li izjašnjavanje provedeno u skladu sa zakonom.
Članak 8.g
Ako Organizacijski odbor utvrdi da se o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma izjasnilo deset posto birača od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj, uputit će zahtjev predsjedniku Hrvatskoga sabora za raspisivanje referenduma.
Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se i svi popisi kojima se dokazuje da je raspisivanje referenduma zatražio potreban broj birača.
Članak 8.h
Kada zaprimi zahtjev za raspisivanje referenduma Hrvatski sabor može u roku od 30 dana zatražiti da Ustavni sud Republike Hrvatske utvrdi je li referendumsko pitanje, odnosno način izjašnjavanja birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma u skladu s Ustavom i zakonom.
Ako Ustavni sud Republike Hrvatske utvrdi da referendumsko pitanje, odnosno način izjašnjavanja birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma nije u skladu s Ustavom i zakonom referendum se neće raspisati.«