Nedavno sam vas uputio na internetske stranice Gradske knjižnice Umag gdje je bila objavljena statistika posuđivanosti knjiga domaćih autora. Agilna ekipica rečene knjižnice na čelu s Nevenom Ušumovićem potrudila se pribaviti podatke o posuđivanosti 'domaćica' u zagrebačkim knjižnicama.
Evo, pa uspoređujte i zaključujte :
Piše Neven Ušumović :
Cijelu 2007. godinu pratili smo čitanost proznih naslova (počev od dana kada smo navedene naslove dali u posudbu 2006. god.) koje je žiri Jutarnjeg lista odabrao kao najbolje u 2006. godini.
Nagradu je dobio Vlado Bulić.
Među dvanaest najboljih ušli su (abecednim redom):
1. Renato Baretić: Pričaj mi o njoj, AGM, Zagreb
2. Vlado Bulić: Putovanje u srce hrvatskog sna, AGM, Zagreb
3. Rade Jarak: Enciklopedija očaja, Fraktura, Zagprešić
4. Miljenko Jergović: Ruta Tannenbaum, Durieux, Zagreb
5. Sanja Lovrenčić: U potrazi za Ivanom, Autorska kuća, Zagreb
6. Miroslav Mićanović: Zapadni kolodvor, Meandar, Zagreb
7. Andrej Nikolaidis: Sin, Durieux, Zagreb
8. Boris Perić: Vampir, Naklada Ljevak, Zagreb
9. Ivica Prtenjača: Dobro je, lijepo je, Profil, Zagreb
10. Ivana Sajko: Rio bar, Meandra, Zagreb
11. Olja Savičević Ivančević: Nasmijati psa, AGM, Zagreb
12. Igor Štiks: Elijahova stolica, Fraktura, Zaprešić
Odmah treba istaći da se ovi naslovi velikom većinom više ne posuđuju. Tek navedeni Baretićev, ali i Jergovićev roman, zahvaljujući čitateljskoj publici koju su ti autori stvorili, jednako koliko i njihovoj neprestanoj medijskoj vidljivosti, održavaju (nisku) čitanost.
Sve ostale pisce možemo podijeliti na one koji su bili čitani i one koji nisu. Posljednjih je malo, to su samo Miroslav Mićanović, Andrej Nikolaidis i Rade Jarak. Po broju posudbe čitani naslovi tvore sljedeći poredak: Baretić : Pričaj mi o njoj (56), Bulić: Putovanje u srce hrvatskog sna (29), Savičević Ivančević: Nasmijati psa (25), Prtenjača: Dobro je, lijepo je (22), Perić: Vampir (19), Štiks: Elijahova stolica i Jergović: Ruta Tannenbaum (16) Sajko: Rio bar (11), Lovrenčić: U potrazi za Ivanom (10).
Zanimljivo je usporediti dobivene rezultate s drugom vrstom podataka koje sam dobio pretražujući e-katalog Knjižnica Grada Zagreba (www.kgz.hr), dakle, najveće knjižničarske mreže u Hrvatskoj. Preko kataloga možemo saznati koliko je primjeraka gore navedenih naslova nabavljeno – što nam govori o popularnosti pojedinih djela, ali i o politici nabave , distribucijskoj mreži i sl. S druge strane – imamo podatke koliko je primjeraka trenutno (04. 02. 2008.) posuđeno, što nam – ne toliko pouzdano – govori o čitanosti tih naslova danas. Najzanimljivije podatke sam podvukao.