Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/scheravshichi

Marketing

Doomsday sat - koliko još nemamo vremena?

Evo cak sam i ja uspjela konacno napisati neki post...
bila sam u krizi i nije mi bilo do nicega kamo pa do bloga...
Pa evo...
Ovo sam uzela s t-portala...
Neznam za vas ali ja se jako brinem da ne dode do propasti Zemlje...
I bilo bi mi bolje da bi mogla uciniti nesto protiv toga...

Kada je prije par desetljeća skupina znanstvenika koja se bavi atomskom energijom odlučila na naslovnicu svojeg časopisa staviti sliku sata kojem otkucavaju zadnje minute prije ponoći, nisu ni slutili da su stvorili jednu od najupečatljivijih vizualnih poruka o sve stvarnijem riziku samouništenja čovječanstva. Te 1947. godine sat je postavljen na sedam minuta do dvanaest, no kroz iduća desetljeća velika je kazaljka pomicana naprijed ili nazad ovisno o globalnim vojnim, ekološkim ili tehnološkim prilikama.

Pri svakoj većoj svjetskoj turbulenciji čikaški fizičari odlučuju hoće li pomicati kazaljku ili ne, i za koliko. Uglavnom nastoje odražavati globalna kretanja u svijetu, no imali su i par gafova. Doomsday sat je tako 1953. godine pokazivao 11:58 1953. godine kad su i Amerika i tadašnji Sovjetski Savez testirali termonuklearne uređaje u razmaku od svega devet mjeseci.

Sat nikada nije bio bliže dvanaestici, no svejedno ga nisu pomakli ni za jotu kada je 1962. godine izbila raketna kriza na Kubi te se činilo da se svjetska politika nezaustavljivo kreće prema trećem svjetskom i prvom nuklearnom ratu.

Image and video hosting by TinyPic

Sljedeće alarmantno pomicanje kazaljke dogodilo se 1984. godine za vrijeme Ronalda Reagana kad je utrka u naoružanju dosegla još jedan od svojih klimaksa. Sat je pokazivao 11:57.

U svojih pedeset godina kuckanja Doomsday je doživio 18 promjena. Najniže vrijednosti bile su 1963. i 1972. godine, kad su potpisani sporazumi o ograničavanju nuklearnih testiranja, odnosno antibalistički raketni ugovor. Brojke su pokazivale 11:48. Daleko najbolje prolazno vrijeme ljudskog opstanka bilo je 1991. godine, kada je sat optimistično postavljen na rekordnih 11:43 zbog potpisanog sporazuma Rusije i Amerike o strateškom smanjenju oružane moći. Otada je sve opet krenulo nizbrdo.

Posljednja promjena dogodila se 17. siječnja 2007. godine, kada je sat namješten na 11:55 s prethodnih 11:53. Bilo je više razloga: sjevernokorejsko testiranje nuklearnog oružja, navodne iranske nuklearne aspiracije, obnovljen interes američke vojske za korisnosti nuklearne moći te analize stručnjaka, između ostalih i Stephena Hawkinga, o katastrofalnim klimatskim posljedicama koje bi proizveo i omanji nuklearni

Dvije osnovne prijetnje posljednjih godina zbog koji bi se zloguki sat ponovno mogao pomaknuti unaprijed jesu globalno zatopljenje i prijeteća znanstvena i tehnološka dostignuća.

Osim što globalno zatopljenje negativno utječe na svjetske šume, polove, mora i općenito mijenja strukturu okoliša, smatra se i ozbiljnom prijetnjom ljudskom zdravlju. S druge strane, paranoju izazivaju i uznapredovala genetska istraživanja. Moguće posljedice kloniranja i genetske manipulacije postale su omiljeni motiv apokaliptičnih horor filmova koji upozoravaju na razornost ljudske znatiželje i neetičnosti.


izgleda puno ali isplati se citati...

Post je objavljen 02.02.2008. u 11:06 sati.